Niedziela Częstochowska

10. Bieg Częstochowski

Michał Janik

Dekadę wstecz 5 kwietnia 2008 miłośnicy rekreacyjnego biegania założyli Stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych Zabiegani. Organizacja ta zapoczątkowała tradycję biegów ulicznych w Częstochowie.

W dniu 7 kwietnia 2018 r. biegacze wyruszyli na trasę po raz dziesiąty. Jubileuszowy szlak wytyczono ulicami wokół klasztoru na Jasnej Górze oraz ulicami przylegającymi do placu Biegańskiego. Służby porządkowe sprawnie zabezpieczyły teren, a słoneczna aura oraz dobra frekwencja wśród widzów i uczestników zawodów dopełniły całości.

Towarzystwo biegowe było zróżnicowane wiekowo, płciowo i narodowo. O atrakcyjności i popularności 10-kilometrowego wyścigu w podjasnogórskim grodzie świadczyła grupa czarnoskórych biegaczy z krajów afrykańskich, oczywiście wśród setek pozostałych uczestników. I to oni zgodnie z przewidywaniami zajęli najwyższe miejsca na podium.

W głównej kategorii mężczyzn zwyciężył Kimaiyo Maiyo, a na drugim i trzecim miejscu uplasowali się kolejno: Chebolei Daniel Rotich i Mutwil Olivier. Tuż za podium znalazł się Polak Łukasz Grajcar. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zdobyła Oigo Christine Moraa. Pozostałe miejsca na podium zajęły: Karolina Giza oraz Olena Kytytsia.

Oczywiście nagradzanych kategorii było o wiele więcej. Dlatego zawodnicy mogli mieć satysfakcję nie tylko z uczestnictwa w samym biegu. Wśród miłośników ruchu na świeżym powietrzu zauważyliśmy również pracowników redakcji „Niedzieli”.

Przypomnijmy, że poprzednia edycja Biegu Częstochowskiego została mocno wyróżniona w plebiscycie Złote Biegi, organizowanym przez branżowy portal Maratony-polskie.pl.

Zobacz zdjęcia: 10. Bieg Częstochowski

2018-04-07 19:30

Premiera filmu „Częstochowa lata 1939-1945 – II wojna światowa”

Od wybuchu II wojny światowej minęło 80 lat. Z tej okazji autorzy filmów historycznych o Częstochowie postanowili zrealizować kolejny dokument

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.