Obchodzony w tym roku po raz ósmy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” we Wrocławiu i w regionie:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wrocław:
1 marca
10.00 - Zbiórka pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego, wymarsz do Kwater Żołnierzy Wyklętych
10.30 - rozpoczęcie oficjalnych uroczystości pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego
13.00 – otwarcie wystawy „Kwatera Ł Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem” na placu przy Kościele Garnizonowym we Wrocławiu
14.30 – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu
17.00-18.00 - patriotyczna Msza Św. w kościele garnizonowym (bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety)
Reklama
18.30-20.00 - Marsz Pamięci pt. „Bohaterowie Niepodległej - Rodzina Lazarowiczów”. TRASA: Rynek - pl. Gołębi - Ruska - Kazimierza Wielkiego - Podwale - pl. Wolności. Zakończenie na pl. Wolności (występ artystyczny młodzieży i koncert patriotyczny rapera Pawła Przewoźnego)
UWAGA!
W związku z przemarszem ulicami miasta w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. w godzinach od 18.15 do 20.00 na trasie przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.
2 marca
18.00-21.00 - Wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wprowadzenie historyczne i wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich II Konspiracji. Spotkanie poprowadzi Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Aula XVII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osieckiej, ul. Tęczowa 60
4 marca
10.00 - wrocławski bieg „Topem Wilczym” połączony z inscenizacjami i spotkaniami ze świadkami historii oraz środowiskami pozarządowymi. Kompleks Stadionu Olimpijskiego.
8 marca
18.00 - Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim pt. „Żołnierze wyklęci w walce z komuną”, Civitas Christiana Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13
Kąty Wrocławskie
4 marca
Szkoła Podstawowa nr 2 i GOKiS Kąty Wrocławskie zapraszają do udziału w II kąckiej edycji VI Biegu Pamięci Tropem Wilczym już 4 marca
Oława
17 marca
Organizatorami wydarzenia jest fundacja „Ku Korzeniom”, Urząd Miejski w Oławie oraz Fundacja Akademia Patriotów.
Reklama
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą świętą w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia w Oławie (plac Maksymiliana Marii Kolbe 1). Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy Poświęconej Żołnierzom Polskiego Podziemia Niepodległościowego oraz złożenie Ziemi z Łączki.
W CTKiR Browar Probus wykłady wygłoszą prof. Krzysztof Szwagrzyk (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Leszek Żebrowski - historyk i pasjonat tematyki związanej z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.
Oleśnica
1 marca
O godz. 17.00 przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych odbędą się oficjalne uroczystości związane ze świętem.
2 marca
O godz. 10.00 w Sali konferencyjnej w Bibliotece przy ul. Reja 10 (parter) Marek Gadowicz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wygłosi wykład „Rotmistrz Pilecki w drodze do Niepodległości”
4 marca
Widowisko historyczne prezentujące fragment walk o wyzwolenia Wilna w lipcu 1944 roku – Operację Ostra Brama oraz jej bezpośrednie konsekwencje dla żołnierzy Armii Krajowej biorących w niej udział. To również okazja do obejrzenia umundurowania i sprzętu bojowego z tamtych czasów.
Widowisko rozpocznie się o godz. 13.30 na oleśnickim Podzamczu. Wstęp wolny.
Brzeg
4 marca
O godz. 16.00 nabożeństwo w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
O godz. 17.00 wieczór poświęcony Żołnierzom Niezłomnym: wykład okolicznościowy pt. „Ostatni z rodu Norwidów” wygłosi Janusz Wójcik, pieśni żołnierskie z okresu działalności Żołnierzy Niezłomnych. Wykona je duet „Apasjonata”, który tworzą gitarzysta Jan Grajewski i wokalistka i gitarzystka Ewa Siemaszko i projekcja filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.