Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: pomóż zorganizować Sylwestra dla potrzebujących

Zza anonimowych twarzy wychylały się imiona i konkretne historie życia.
Do Namiotu zaczęli ściągać ludzie z miasta

Paulina Krzyżak SDU/archidiecezja krakowska

Zza anonimowych twarzy wychylały się imiona i konkretne historie życia. Do Namiotu zaczęli ściągać ludzie z miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz drugi w Krakowie odbędzie się „Sylwester z Ubogimi”. Akcję można wesprzeć modlitwą, datkiem, darem materialnym, a także przygotowując posiłek. - Nie chcemy nikogo zmieniać czy też pomagać na siłę. Chcemy jedynie dać poczuć drugiemu człowiekowi, że jest dla kogoś ważny - mówi Magdalena Chyłka, koordynatorka spotkania.

Podczas ubiegłorocznego wydarzenia nie zabrakło pięknie udekorowanej sali, wodzireja czy pysznych potraw. O północy kilkudziesięciu uczestników zabawy wzięło udział w Eucharystii, poprzedzonej konferencją Henryka Krzoska, który podzielił się świadectwem swego życia w bezdomności. Na koniec każdy z gości otrzymał noworoczny prezent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To wydarzenie było czymś więcej niż tylko wspólnie i radośnie spędzonym wieczorem sylwestrowym. Przełamało granice, w których są zamykane na co dzień osoby samotne i bezdomne. Bardzo mocno uwrażliwiło nas na problemy bliźniego w potrzebie – oceniła Magdalena Chyłka, koordynatorka spotkania.

Jak podkreśliła, wydarzenia z udziałem osób potrzebujących i bezdomnych pozwalają poznać konkretnego człowieka często z bardzo trudną historią życia, a im samym doświadczyć tak potrzebnego zainteresowania ich losem.

- Nie chcemy nikogo zmieniać czy też pomagać na siłę. Chcemy jedynie dać poczuć drugiemu człowiekowi, że jest dla kogoś ważny. Nasze spotkanie nie zmieni codziennej sytuacji potrzebujących, ale chcemy poprzez nie okazać im szacunek i uwrażliwić innych ludzi na problem ubóstwa, które często jest niezawinione – wyjaśniła.

Przygotowanie tegorocznego krakowskiego „Sylwestra z Ubogimi” można wspomóc na wiele sposobów. Organizatorzy proszą przede wszystkim o modlitwę: „Westchnij do Boga, by uczynił możliwym to, co nam może wydawać się niemożliwe”.

Potrzebne są też datki materialne. Darowizny, które zostaną przeznaczone na zakup jedzenia i darów do paczek, opłaty za wynajem sali, paliwo czy media oraz przygotowanie dekoracji, można wpłacać na konto: 65 1240 4722 1111 0010 7034 2098 (Bank Pekao SA; Parafia pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza, ul. Dobrego Pasterza 4, 31-416 Kraków).

Reklama

Zbierane są też dary materialne, które zostaną przekazane uczestnikom sylwestrowej zabawy – czapki, szaliki, ciepłe skarpety, rękawiczki, termosy, koce czy środki higieniczne. Tuż przed samym wydarzeniem będzie można przygotować także jedzenie w postaci wędlin, chleba, owoców, ciast, napojów czy konkretnych posiłków.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu, przygotowywanym przez młodzież z różnych krakowskich wspólnot, grup i organizacji, są dostępne na stronie internetowej www.krakow.sylwesterzubogimi.pl.

Inspiracją dla krakowskiej odsłony akcji był „Sylwester z Ubogimi” odbywający się już od ponad 20 lat w Katowicach. Co roku uczestniczy w nim około 150-200 bezdomnych i ubogich, którzy mają okazję do spędzenia tego wyjątkowego wieczoru przy ciepłym posiłku i wspólnej modlitwie.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-27 18:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: ubodzy i słabi są skarbem Kościoła

„Potrzebuję was, każdego z was. Bądźcie świadomi, że Bóg was kocha. On szczególnie słucha waszej modlitwy” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się w wideoprzesłaniu do pielgrzymów stowrzyszenia „Brat”, zebranych w Lourdes z okazji trzeciego Światowego Dnia Ubogich. Stowarzyszenie tworzą świeccy zaangażowani w Kościele, którzy w latach 2014 oraz 2016 zorganizowali wielką pielgrzymkę do Rzymu dla osób pozbawionych dachu nad głową. To właśnie podczas ich drugiej pielgrzymki po spotkaniu z nimi Ojciec Święty ogłosił Światowy Dzień Ubogich.

Więcej ...

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Więcej ...

W Warszawie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań

2024-05-29 20:08

episkopat.pl

Utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW, tematyka zbliżających sie kongregacji powołań oraz Spotkanie Młodych Lednica 2000 - znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 29 maja br. obradowała w Warszawie pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania