W wolnej chwili

XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

W dniach 9-15 lipca 2017 odbyły się w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie XVI Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nim udział 26 uczestników: 21 księży, 1 siostra zakonna, 1 brat zakonny i 3 kleryków. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wziął w nich udział duchowny prawosławny: ks. Jan Kojło, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach w archidiecezji białostocko-gdańskiej.

Zawody królewskiej gry odbywały się indywidualnie w trzech kategoriach: w szachach klasycznych (tempo gry ok. 3-4 godzin na partię – rozegrano 10 rund w ciągu 6 dni), w szachach szybkich (max. 30 min. na partię – rozegrano 7 rund jednego przedpołudnia) i w szachach błyskawicznych (max. 10 min. na partię – rozegrano 11 rund jednego wieczoru). Ponadto prowadzona była klasyfikacja drużynowa: punktowało 2 najlepszych zawodników z danej diecezji lub zgromadzenia.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa w szachach klasycznych został ks. Jan Kojło (prawosławna archidiecezja białostocko-gdańska), 2 i 3 miejsce zajęli pallotyni: ks. Sławomir Pawłowski SAC (KUL) i ks. Mirosław Mejzner SAC (rektor WSD w Ołtarzewie). W szachach szybkich 1 miejsce zajął ks. Wojciech Sola (diecezja tarnowska), 2 miejsce ks. Jan Kojło, 3 miejsce ks. Konrad Dyrda (rektor WSD w Przemyślu). W szachach błyskawicznych 1 miejsce zajął ks. Jan Kojło, 2 miejsce ks. Wojciech Sola, 3 miejsce ks. Sławomir Pawłowski SAC. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Pallotyni.

Mistrzostwa zostały objęte patronatem honorowym kard. Kazimierza Nycza, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Ministra Sportu i Turystyki Wojewody Mazowieckiego. Telewizji „Republiki”, która ufundowała puchar Fair Play. Wśród sponsorów należy wymienić Prezes Rady Ministrów, Księdza Prowincjała Adriana Galbas SAC oraz wiele wydawnictw religijnych i szachowych. Biuro pielgrzymkowo-turystyczne Arcus z Bydgoszczy ufundowało w nagrodę pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich. Patronat medialny objął m. in. Nasz Dziennik i tygodnik Niedziela. Gościem otwarcia mistrzostw był najlepszy polski szachista, arcymistrz Radosław Wojtaszek, oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

Puchar Fair Play otrzymał za kulturę i odwagę ks. Jan Kojło.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się oddzielnie w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 12-13 lutego 2018. XVII Szachowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych zostały zaplanowane na 10-16 lipca 2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Zapisy przyjmuje ks. Krzysztof Domaraczeńko (kdomar@wp.pl). Warto także odwiedzić oficjalną stronę mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

2017-07-21 18:56

Młodzi szachiści, zagrajcie o puchar abp. Wacława Depo

Steve Buissinne/Pixabay

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej organizuje XXV Archidiecezjalny Turniej Szachowy o Puchar Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, który odbędzie się 13 stycznia o godz. 10.00 w auli „Niedzieli”

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34