Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: bp Goliński walczył o człowieka w czasach niezwykle skomplikowanych

Ks. Mariusz Frukacz

„Nawet najbardziej pracowity człowiek umiera, a dobre dzieło trwa na wieki” – mówił bp Andrzej Przybylski biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podczas eucharystii sprawowanej w archikatedrze częstochowskiej z okazji 54 rocznicy śmierci bp Zdzisława Golińskiego – II ordynariusza częstochowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chociaż umiera biskup, diecezja trwa” – tak pisał bp Goliński po śmierci swojego poprzednika bp Teodora Kubiny, cytowane słowa stały się punktem wyjścia bp Andrzej Przybylskiego do rozważań nad życiem zmarłego bp Golińskiego. „Biskup umiera, diecezja trwa, pasterz spełnia swoją misję, a Kościół odbywa swoją pielgrzymkę dalej. Każdy ma swoje zadanie w Kościele, kiedyś będziemy z tego sądzeni. Bo do Kościoła i w Kościele mówi Duch Święty, a bez tego Kościoła nie można się zbawić” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Kaznodzieja wskazał na trzy priorytety, jakie zmarły biskup realizował w swoim pasterskim posługiwaniu: Życia parafialne, troska o formację kapłanów oraz troska o katedrę częstochowską. „Dbał o solidne nauczanie wiary w parafiach, dążył do zagęszczenia sieci parafii, utworzył ok. 50 nowych parafii i konsekrował 30 nowych kościołów” zauważył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Biskupowi Golińskemu zależało także na formacji kleryków i księży. Podjął decyzję o budowie seminarium duchownego w Częstochowie, dbał o formację i integrację kapłanów. Najbardziej zależało mu na kapłanach, miał dla nich czas i chciał by byli święci.

Trzecim priorytetem w pasterskim posługiwaniu biskupa Golińskiego, była troska o piękno i splendor częstochowskiej katedry. „Dbał o wykończenie tej świątyni. Do dzisiaj na wielu kielichach i szatach liturgicznych widnieje jego herb biskupi, doprowadził do powołania kapituły katedralnej” - wymieniał bp Przybylski.

„Przeżył 55 lat, 12 lat był ordynariuszem diecezji częstochowskiej. Żyjąc stosunkowo krótko zostawił po sobie tak dużo Bożych i ludzkich dzieł” – podsumował kaznodzieja.

Bp Zdzisław Goliński był także cenionym moralistą, akcentował rolę dekalogu w życiu społecznym, pisząc do swoich rodaków list, pytał czy nie powinien także do rodzinnej miejscowości przywieźć kamienne tablice bożych przykazań. Jego praca naukowa dotyczyła kwestii cnoty czystości i prawdy w życiu człowieka. Kaznodzieja zwracając uwagę na te tematy wskazał na wciąż aktualne znaczenie jego nauczania i zachęcił, by często do niego sięgać.

Reklama

Jego biskupim zawołaniem była słowa Crux Victoria – krzyż zwycięstwa. To zawołanie realizowało się na co dzień w życiu bp Golińskiego: „Był człowiekiem, kapłanem, biskupem niezłomnym. Mimo, że jego nieustępliwa postawa naznaczona była kulturą i cichością. Walczył o człowieka w czasach niezwykle skomplikowanych” – zauważył bp Andrzej Goliński.

Uroczysta Eucharystia zakończyła się modlitwą za zmarłych odprawioną w kryptach biskupich archikatedry częstochowskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór katedralny Basilica cantans.

Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie w powiecie Kraśnik. W latach 1925-30, studiował filozofię i teologię w Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 r. w katedrze lubelskiej. Następnie kontynuował naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Rzymie, którą zwieńczył doktoratem z teologii moralnej, a następnie habilitacją. Z woli papieża Piusa XII został mianowany 28 marca 1947 r. biskupem koadiutorem w Lublinie. Głównym konsekratorem bp. Golińskiego był późniejszy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 29 kwietnia 1951 r. bp Zdzisław Goliński został ordynariuszem diecezji częstochowskiej. Uroczysty ingres do katedry częstochowskiej odbył się 17 czerwca tegoż roku. Mając na uwadze nowe wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem częstochowskim bp Goliński przeprowadził I Synod Diecezji Częstochowskiej. Odbył się on w dniach 28 i 29 września 1954 r. Wielkim ciosem dla Kościoła częstochowskiego i bp. Golińskiego było zamknięcie przez władze komunistyczne Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w marcu 1953 r. W dniach 11 października - 8 grudnia 1962 r. wziął udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-06 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął rezygnację dwóch biskupów

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez biskupa Helsinek, 72. Letniego Teemu Sippo oraz biskupa Chur w Szwajcarii, 77-letniego Vitusa Huondera – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj