Reklama

Polska

Poznań: abp Gądecki przewodniczył Mszy z okazji 25-lecia fundacji Redeptoris Missio

Paweł Wysoki

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego abp Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 25-lecia fundacji Redemptoris Missio. „Kto ma Ducha Świętego, ten w konsekwencji Jego przyjęcia staje się misjonarzem. Jedynie we współpracy z Duchem Świętym możemy rozwijać w sobie wrażliwość i współczucie, otwartość, dyspozycyjność, zainteresowanie problemami bliźnich i inne cnoty potrzebne zwiastunom Ewangelii” – mówił w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita poznański podkreślił, że etapem ukazywania się ducha misyjnego i jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia względem ciała jest okazywanie pomocy ludziom żyjącym w materialnej nędzy. Zaznaczył, że nie wystarczy troszczyć się o ludzi żyjących w ubóstwie, o potrzebujących pożywienia czy dachu nad głową.

„Prawdziwym ubóstwem tego świata jest ubóstwo tych, którzy nie wierzą w Boga. Źródłem prawdziwego ludzkiego ubóstwa jest odrzucenie i nienawiść wobec Chrystusa. Prawdziwe ubóstwo to nie wiedzieć, kim jest Bóg, który nas kocha i chodzi między nami jako jeden z nas” – stwierdził abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący KEP przypomniał historię powstania fundacji Redemptoris Missio, która została powołana w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród najuboższych w krajach misyjnych. Fundacja powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Metropolita poznański podkreślił, że przez ćwierć wieku objęła ona swoją działalnością kilkadziesiąt misyjnych krajów, szpitali, przychodni i punktów medycznych m.in. w Tanzanii, Kamerunie, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Boliwii, Kazachstanie, na Białorusi i Madagaskarze.

Abp Gądecki zauważył, że siłą fundacji są wolontariusze, na których opiera się jej działalność. Bez nich nie byłaby w stanie pomagać tylu potrzebującym. Podziękował wolontariuszom, sympatykom oraz ofiarodawcom fundacji za ćwierćwiecze ich zaangażowania i działalności. Podkreślił, że „przez pomoc ubogim toruje się drogę Ewangelii”.

Podczas Mszy św. prof. Zbigniew Pawłowski, były kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jeden z fundatorów Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, został odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Reklama

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnęła z encykliki „Redemptoris Missio” Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem organizacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wysyła lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny, propaguje działalność humanitarną i charytatywną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.

Celem fundacji jest także profesjonalne przygotowanie wyjeżdżających do pracy w tropiku. Wraz z Katedrą i Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych organizowane są szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych.

Od 1997 roku zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia.

W roku 2007 dzięki ofiarności sympatyków, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, powstała przychodnia zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, sztandarowe dzieło fundacji.

Fundacja prowadzi też akcje, m.in. „Opatrunek na ratunek”, „Puszka dla maluszka”, „Dentysta w Afryce”.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-04 13:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza święta w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca

Grzegorz Gałązka

Z inicjatywy Fundacji Jana Pawła II 2 kwietnia o godzinie 7:30, w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca, została odprawiona dziękczynna Msza święta w Bazylice św. Piotra przy relikwiach św. Jana Pawła II przez Ks. Kardynała Stanisława Ryłko z udziałem Ks. Arcybiskupa Konrada Krajewskiego, kapłanów, sióstr zakonnych oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli