Reklama

Niedziela Legnicka

„Tam, gdzie rodzi się życie” – powieść o nadziei i miłości do człowieka

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 11 marca 2017 o godz. 17:00 w Sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury zorganizowana została promocja powieści autorstwa ojca prof. dr hab. Zdzisława Józefa Kijasa, franciszkanina z Rzymu, pt. „Tam gdzie rodzi się życie”. Ojciec profesor Zdzisław Kijas przybył do Bolesławca na zaproszenie bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej oraz Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak czytamy we wstępie do powieści, jest to historia czterech niezwykłych kobiet, Klary Wolff, Marii Luizy Merkert, Matyldy Merkert oraz Franciszki Werner, które przyczyniły się do powstania w 1842 r. Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Książka oddaje hołd czterem kobietom, które poświęciły swe życie setkom ubogich, chorych i opuszczonych ludzi, czyniąc wszystko, by ulżyć ich cierpieniom, niosąc bezinteresowną pomoc. Pokazuje, że człowiek – wbrew wszelkim przeciwnościom – zdolny jest czynić dobro. Towarzysząc niezwykłym bohaterkom powieści w ich trudnej, ale jakże pięknej drodze życia, mamy szansę przypomnieć sobie, co naprawdę ma dla nas realną, niepodważalną wartość.

Ks. Waldemar Wesołowski

Na promocję i spotkanie z autorem powieści przybyło liczne grono mieszkańców miasta. Elementem niejako przenoszącym w czasy powieści była postać jednej z bohaterek książki. Na tle ogromnych rozmiarów okładki siedziała, przebrana w strój z epoki, Eliza Sondaj, która odczytywała fragmenty powieści. Recytacji towarzyszyła muzyka instrumentalna w wykonaniu Mirosława Kuca i Wojciecha Andrzejewskiego (gitary klasyczne).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wstępie wszystkich zgromadzonych przywitali: dyrektor BOK-MCC Ewa Lijewska-Małachowska oraz ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Prowadzący zaprezentowali krótki rys biograficzny przybyłego z Rzymu gościa. Po przedstawieniu autora powieści, prowadzący zadawali Ojcu Profesorowi pytania dotyczące książki oraz trudnych problemów, wyborów codzienności.

Jednym z pierwszych pytań było to, dotyczące samego pomysłu napisania powieści. Ojciec Zdzisław zdradził, że został poproszony o napisania książki mówiącej o duchowości Sióstr Elżbietanek. Pojawił się pomysł, by wyrazić to nie przy pomocy języka teologii, ale literatury. I właśnie z tego pomysłu narodziła się powieść historyczna o czterech dzielnych, wybitnych, odważnych kobietach XIX wieku, które zmieniły historię Dolnego Śląska.

Reklama

Ks. Waldemar Wesołowski

Inne pytanie dotyczyło najważniejszych wartości, jakie prezentują Maria Luiza, Franciszka, Klara, Matylda i ich aktualność w naszych czasach. Ojciec Zdzisław podkreślił, iż najważniejszymi wartościami, bardzo aktualnymi także dzisiaj są: życie nie ma jednego początku i nie ma jednego zakończenia; na każdym etapie życia człowiek jest wstanie zmieniać się; życie nadzieją potrafi niejedno pokonać; nawet wtedy, gdy człowiek nie dysponuje niczym, może dzielić się swoją obecności z tymi, którzy czują się opuszczeni i samotni, a to znaczy o wiele więcej niż niejedna materialna sprawa; we wspólnocie z innymi można dokonywać dzieł niemożliwych.

Wśród pytań z sali padło to, o duchową kondycję człowieka, który chce pomagać bliźniemu w potrzebie. Ojciec Zdzisław zwrócił uwagę, że pomaganie bliźniemu w potrzebie jest nam wszystkim w najwyższej mierze potrzebne, a nawet konieczne. Świadczenie pomocy bliźniemu jest obdarowaniem na pierwszym miejscu siebie samego. Chcąc rozwijać swoje chrześcijańskie powołanie, wszyscy potrzebujemy „pomagania”, które sprawia, że stajemy się ludźmi Chrystusa. Mądra pomoc to także zainteresowania się losem, życiem, problemami drugiego. Chodzi o takie światłe oczy serca, które widzą dalej. To zaś do autentycznego świadectwa wiary. Mądra pomoc nigdy nie upokarza drugiego człowieka, nie odbiera mu jego niezbywalnej godności, zawsze jest dyskretnym samarytańskim towarzyszeniem bliźniemu w potrzebie – mówił o. Kijas.

Ojciec Zdzisław zwrócił także uwagę na wzruszający moment powieści, który opisuje śmierć jednej z bohaterek, która umierając, w ostatnich słowach skierowanych do swojej siostry mówi: „Nie bój się, najważniejsza jest miłość …”. To jest właściwie sedno manifestu powieści pt. „Tam gdzie rodzi się życie”.

Rozmowa z o. Zdzisławem Kijasem dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

O. Zdzisław Józef Kijas OFMConv (ur. 1960) - franciszkanin, profesor nauk teologicznych, filozof, wykładowca uczelni polskich i zagranicznych, m.in. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji, członek PAN. Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, autor książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzji oraz tłumaczeń.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-15 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marcin Wolski zabiera nas w nowej książce w 80 podróży dookoła świata

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada nowa, porywająca książka Marcina Wolskiego pt. „W 80 podróży dookoła świata” (wyd. Biały Kruk)

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj