Reklama

Niedziela w Warszawie

Służyli prawdzie zabitej w katyńskim lesie

Artur Stelmasiak

Apel ofiar katastrofy smoleńskiej, koncert klasycznej muzyki smyczkowej oraz Eucharystia w intencji tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku - tak wyglądało noworoczne spotkanie rodzin ofiar tragedii lotniczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kameralnej atmosferze kościoła św. Klemensa na warszawskiej Woli odbyło się kolejne spotkanie świąteczne, podczas którego przyjaciele i rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej modlili sie w intencji ojczyzny.

- Eucharystia jest najświętszym wspomnieniem tej śmierci, która rodzi życie. Dzisiaj gromadzimy się na Eucharystii, aby śmierć naszych bliskich, którzy służyli Rzeczpospolitej, zanurzyć w tajemnicy śmierci Syna Bożego, bo On jest nieśmiertelny i to On daje nieśmiertelność - mówił o. Waldemar Gonczaruk, redemptorysta, który od wielu lat towarzyszy duchowo rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Gonczaruk przypomniał, że delegacja na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała do Katynia, aby służyć prawdzie i Rzeczpospolitej. - Oni służyli prawdzie, która została zabita w katyńskim lesie. Jednak sami stali się ofiarami smoleńskiego błota i smoleńskiej mgły niedomówień - mówił podczas homilii.

Zobacz zdjęcia: Apel ofiar katastrofy smoleńskiej

Redemptorysta odniósł się także do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jego zdaniem siła polskiego narodu oparta jest na wierności Chrystusowi i Kościołowi. - Naród, który traci ideały dzieli się na grupki interesów - podkreślił. W tym kontekście duchowny przywołał obrazy z zachodniej Europy, gdzie kościoły są sprzedawane, burzone, zamieniane na sklepy i restauracje. - I co mają teraz w zamian? Eutanazję, aborcję i terroryzm - mówił o. Gonczaruk. - Polska nadal jest wierna Chrystusowi i powinna dawać swoje świadectwo. Jest wierna tej tradycji, której służyli ci, którzy zginęli w smoleńskim lesie.

Przed Mszą świętą wysłuchano apelu poległych, który był przeplatany muzyką i poezją w interpretacji wybitnej aktorki Haliny Łabonarskiej. Natomiast klasyczną muzykę wykonał smyczkowy zespół prof. Jana Wróbla - Chciałbym podziękować artystom oraz ojcom redemptorystom za to, że od tylu lat troszczą się o nasze rodziny. Pamięć i modlitwa w intencji ofiar jest bardzo ważna dla tych, których oni pozostawili - mówił Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w Smoleńsku.

Reklama

Spotkania rodzin smoleńskich w warszawskim kościele ojców redemptorystów są już tradycją. Bliscy ofiar znajdują tu przystań, gdzie mogą spotykać się, rozmawiać i spokojnie modlić się z dala od medialnego zgiełku. - Dziękuję Panu Bogu za moją ukochaną rodzinę smoleńską, czyli za was. Dzięki naszej wspólnocie odczuwamy ulgę w bólu po stracie bliskich. Sam fakt, że chcemy spotykać się od prawie siedmiu lat, świadczy o tym, iż potrzebujemy siebie nawzajem - mówił Dariusz Fedorowicz, brat Aleksandra Fedorowicza, tłumacza prezydenckiego, który zginął w katastrofie.

Z nostalgią wspominał on wydarzenia z 2010 roku, kiedy to mimo wielkiej tragedii, wydarzył się "cud", bo na Krakowskim Przedmieściu były miliony zjednoczonych w żałobie Polaków. - Niestety ktoś z całą mocą postanowił tę jedność zniszczyć - mówił Dariusz Federowicz. - Naszym zadaniem na najbliższe lata jest odbudowanie tej jedności. Życzę więc wszystkim, aby udało nam się odbudować jedność, moc i siłę naszego narodu.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-28 20:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: koronawirus w dwóch parafiach

Facebook parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania. Powodem jest zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny należący do Zgromadzenia Księży Marianów. Zakażenie COVID-19 wykryto również u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie, jednak świątynia pozostaje otwarta.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?