Reklama

Polityka

Powstanie Krzyż Wschodni dla uczczenia osób ratujących Polaków na Wschodzie

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Sejm przyjmie ustawę o ustanowieniu Krzyża Wschodniego, czyli odznaczenia przyznawanego w dowód wdzięczności i pamięci o osobach niosących pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt ustawy przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Odznaczenie ma być przyznawane przez Prezydenta RP osobom narodowości innej niż polska - także pośmiertnie - jako "dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku i pamięci o osobach niosących pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działanie ustawy ma obejmować osoby, które w latach 1937–1939 m.in. w trakcie tzw. „Operacji Polskiej” oraz innych represji stalinowskich pomagały Polakom mieszkającym na terenach ówczesnego Związku Sowieckiego. Chodzi także o osoby, które latach 1939–1959 pomagały prześladowanym Polakom przebywającym na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, a następnie administrowanych przez władze sowieckie.

"Zło, którego doświadczył Naród Polski na Wschodzie w XX wieku, zostało wywołane przez rosyjski totalitaryzm. Ale Polacy na byłych Kresach padali także ofiarą innych zbrodni, których sprawcami byli zamieszkujący z nami od wieków pod wspólnym niebem sąsiedzi. To zło miało charakter prywatny, przychodziło nie ze strony odległej, ale jakże często od znajomego. Zbrodnie te również dlatego były wyjątkowo bolesne. Takie było właśnie m.in. ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Echa tych wydarzeń trwają do dziś, a dawne zbrodnie nadal żyją własnym życiem, utrudniając współpracę naturalnie bliskich sobie narodów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ustanowienie odznaczenia ma stanowić "czytelny sygnał, że Państwo Polskie pamięta i honoruje osoby, które w tych tragicznych czasach zachowały człowieczeństwo. Jest jednocześnie sygnałem, że to właśnie te osoby są prawdziwymi bohaterami, gdyż za pomoc Polakom groziły im represje ze śmiercią włącznie".

O odznaczenie danej osoby (osób) będzie mógł wnioskować minister spraw zagranicznych z inicjatywy własnej lub związków i stowarzyszeń kombatanckich, Urzędu ds. Kombatantów lub Instytutu Pamięci Narodowej. Odznaczenie jest wykonane z posrebrzanego brązu, ma kształt krzyża równoramiennego z napisem "Ratującym Polaków" oraz wizerunkami Orła, Pogoni i Michała Archanioła. Wnioskodawcy tłumaczą, że obecnie nie ma żadnego państwowego odznaczenia, które w sposób szczególny doceniałoby zasługi osób ratujących Polaków na Wschodzie.

Reklama

Istniejący Krzyż Zesłańców Sybiru przeznaczony jest dla Polaków doświadczonych Golgotą Wschodu, Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznawany jest głównie cudzoziemcom za wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami, natomiast dla osób, które w tak szczególny sposób pomagały Polsce i jej obywatelom odznaczenie nie istnieje.

Zdaniem wnioskodawców, ustanowienie Krzyża Wschodniego "przyczyni się do prawdziwego pojednania między Narodem Polskim, a naszymi sąsiadami na Wschodzie pokazując, że choć w opisanym w ustawie okresie miały miejsce zbrodnie ludobójstwa oraz szereg innych tragicznych wydarzeń, zawsze były one dziełem określonych ludzi, a nie całych narodów".

Podziel się:

Oceń:

2016-10-17 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mszana Dolna: zakonnica odznaczona za ratowanie Żydów

W Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski s. Ludwice Bednarek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?