Reklama

Polska

Abp Bolesław Pylak kończy 95 lat

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Archiwum „Niedzieli Lubelskiej”

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Najstarszy wiekiem i stażem członek episkopatu Polski – arcybiskup-senior archidiecezji lubelskiej Bolesław Pylak kończy dziś 95 lat. Biskupem został dokładnie 50 lat temu, ma więc najdłuższy staż spośród wszystkich biskupów w naszym kraju. Jest on jednym z 10 żyjących hierarchów polskich, mianowanych jeszcze przez bł. Pawła VI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły pierwszy arcybiskup-metropolita lubelski urodził się 20 sierpnia 1921 w Łopienniku Górnym (pow. krasnystawski). Wybuch II wojny światowej zastał go na nauce w gimnazjum i liceum w Tarnowskich Górach. W latach okupacji hitlerowskiej, chcąc uniknąć wywózki do Niemiec, pracował początkowo na gospodarstwie swego ojca, a następnie w Urzędzie Gminy w swej miejscowości rodzinnej. W 1941 wstąpił w szeregi Batalionów Chłopskich (miał pseudonim „Kalina”) i jednocześnie uczył się na tajnych kursach, uzyskując w 1943 konspiracyjną maturę. Wkrótce potem rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, które ukończył w 1948. W 1944 podjął również studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL), które ukończył w 1948 z tytułem magistra teologii.

Na kapłana wyświęcił go 29 czerwca 1948 w Lublinie ówczesny miejscowy biskup Stefan Wyszyński (późniejszy prymas Polski i kardynał). W latach 1949-53 uzupełniał studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym KUL-u, kończąc je doktoratem z teologii dogmatycznej. W latach 1959-60 kształcił się we Francji, w Belgii i we Włoszech, ale habilitację uzyskał w 1969 także na KUL-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1948-59 pracował duszpastersko w parafiach w Nałęczowie, Kłodnicy i Depułtyczach. Od 1959 był kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Lublinie, a od 1966 jej dziekanem. W okresie 1952-94 był pracownikiem naukowym w Katedrze Dogmatyki Wydziału Teologicznego swej dawnej uczelni, w 1978 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1987 profesorem zwyczajnym teologii. W 1952 rozpoczął także wykłady w swym dawnym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym w latach 1958-66 był wicerektorem.

14 marca 1966 Paweł VI mianował ks. prof. Pylaka biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej; sakry udzielił mu 29 maja tegoż roku w katedrze lubelskiej miejscowy biskup Piotr Kałwa (współkonsekratorami byli biskupi: przemyski Ignacy Tokarczuk i pomocniczy lubelski Jan Mazur [późniejszy biskup siedlecki]). Hasłem biskupim nowego hierarchy są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem). W maju br. odbył się jubileusz "złotych godów biskupich" arcybiskupa. W swej diecezji bp Pylak pełnił szereg ważnych funkcji, był m.in. wikariuszem generalnym (1966-74) i kapitulnym. 9 czerwca 1975 został mianowany biskupem diecezjalnym lubelskim, a ingres do katedry odbył 20 lipca tegoż roku. Na tym stanowisku został automatycznie wielkim kanclerzem KUL-u.

Reklama

Gdy w wyniku restrukturyzacji Kościoła w Polsce św. Jan Paweł II podniósł 25 maja 1992 diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowił metropolię lubelską, bp Pylak został jej pierwszym arcybiskupem-metropolitą. 29 czerwca 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął z rąk Ojca Świętego paliusz metropolity.

14 czerwca 1997, mając prawie 76 lat, ustąpił ze swego urzędu i z tą chwilą przestał być również członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej w jej łonie był m.in. członkiem Rady Głównej KEP oraz szeregu rad i komisji. Konsekrował swych dwóch biskupów pomocniczych, nieżyjących już: Zygmunta Kamińskiego (w 1975; późniejszego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego) i Piotra Hemperka (w 1982) oraz był współkonsekratorem pięciu innych: śp. Edmunda Ilcewicza (1969), Jana Śrutwy (1984; obecnie biskupa-seniora zamojsko-lubaczowskiego), Ryszarda Karpińskiego (1985), Mieczysława Cisły (1997) i Artura Mizińskiego (2004), a także biskupa pomocniczego szczecińsko-kamieńskiego Stanisława Stefanka (1980; obecnie biskupa-seniora łomżyńskiego) i biskupa sandomierskiego Wacława Świerzawskiego (1992; obecnie seniora).

W 1997, gdy odszedł na emeryturę, został honorowym obywatelem Lublina. W 2006 odbyło się uroczyste odnowienie jego doktoratu na KUL-u a w rok później otrzymał Medal za zasługi dla tej uczelni. W 1986 został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a w 1989 Krzyżem Batalionów Chłopskich.

Obecnie jest najstarszym wiekowo i stażem katolickim biskupem polskim.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-20 20:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Syria: Dalej nie wiadomo co z uprowadzonymi arcybiskupami

a.anis / Foter.com / CC BY-ND

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Niemcy: abp S. Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

2024-05-23 20:59
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego