Reklama

Głos z Torunia

WSKSiM

Nie dajcie się zniewolić

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

Katarzyna Cegielska

Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WSKSiM Nie dajcie się zniewolić Fot. Bp Tadeusz Bronakowski był jednym z prelegentów konferencji /trzeźwość.jpg/ Fot. Katarzyna Cegielska

Słowa „Nie dajcie się zniewolić” były tematem ogólnopolskiej konferencji w WSKSiM w Toruniu, w której wzięli udział duszpasterze trzeźwości z całej Polski na czele z przewodniczącym zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp. Tadeuszem Bronakowskim.

Konferencja „Nie dajcie się zniewolić” odbyła się 7 kwietnia w WSKSiM. - Podczas sesji w Toruniu zgromadziła się wspólnota osób, która o trzeźwość narodu walczy od wielu lat - tak grono zebranych przedstawił w inauguracyjnym wykładzie bp Bronakowski. Podkreśli również istotę trzeźwości dla Kościoła i całej ojczyzny, zwłaszcza w perspektywie rocznicy Chrztu Polski. Przez wieki to Kościół był główną siłą napędową ruchów trzeźwościowych, broniąc wiernych przed rozpijaniem narodu. Zdaniem Biskupa Tadeusza statystyki pokazują, jak ważnym problemem jest dziś nadużywanie alkoholu w Polsce. - Społeczeństwo przypomina dziś w naszym kraju pacjenta, który udaje, że nie widzi objawów, nie podejmuje leczenia, powtarza, że jakoś to będzie - dodał prelegent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Marek Dziewiecki podjął temat, będący przesłaniem całej konferencji. „Młodzi, nie dajcie się zniewolić” - to hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II, w których przestrzegał młodzież. Nie dajcie się zniewolić, nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem. Prelegent poruszył dwa zagadnienia: konsekwencji zniewolenia u młodych i zapobiegania takiemu stanowi rzeczy. - Człowiek uzależniony to ktoś, kto się śmiertelnie zakochał w swoim śmiertelnym wrogu - zaznaczył ks. Dziewiecki. Jak zatem pomóc takiej osobie? Prelegent uważa, że należy pozwolić mu cierpień, przeżyć konsekwencje swojego postępowania, swojej decyzji, tak jak to czyni Miłosierny Ojciec z przypowieści - czeka aż syn sam wróci, aż sam zrozumie swój błąd.

Problem uzależnień wśród młodych wiąże się w naszym kraju także z odpowiednimi regulacjami prawnymi. Referat poświęcony tej tematyce wygłosił dr hab. Krzysztof Wojcieszek, który w swoim wystąpieniu przede wszystkim zwrócił uwagę na wyjątkowe traktowanie produktów alkoholowych w polskim prawie. Reklama produktów alkoholowych przynosi mediom tak wielkie dochody, że od dawna wśród wskazań ideologicznych nie uwzględniają wychowania do trzeźwości. Natomiast sprzedaż alkoholu jest jedyną, której całodobowe punkty można znaleźć niemal w każdym mieście. Uczy, że alkohol jest czymś wyjątkowym, do czego człowiek powinien mieć dostęp przez cały czas. Tymczasem zdaniem prelegenta powinien podlegać mocnym ograniczeniom, ale opartym na consensusie społeczeństwa. Bez oddolnego wsparcia prawo jest martwe.

Ostatnim przemawiającym był rektor WSKSiM, o. dr Zdzisław Klafka, który jako teolog moralista przedstawił zagadnienie z perspektywy walki o godność człowieka, odwołując się do codziennego doświadczenia.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-13 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W trosce o pokój

Katarzyna Cegielska

Na początku kwietnia przebywał w Polsce ks. kard. Tarcisio Bertone, który odwiedził między innymi również Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Więcej ...

„Wybrali Chrystusa” – mama bł. Karola Acutisa o wspólnej kanonizacji z bł. Frassatim

2025-07-01 08:44

Vatican Media

„Obaj byli młodzi, chcieli bardziej ‘być’ niż ‘mieć’” - mówi Antonia Acutis o zbliżającej się kanonizacji jej syna Karola i bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Uroczystość odbędzie się 7 września 2025 roku na Placu św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Zmarł kard. Luis Pascual Dri – spowiednik, który uczył miłosierdzia papieża Franciszka

2025-07-01 17:09

Episkopat.pl

W wieku 98 lat zmarł w Buenos Aires kard. Luis Pascual Dri, argentyński kapucyn, spowiednik, którego za wzór stawiał papież Franciszek jako nauczyciela miłosierdzia Bożego w sakramencie pojednania. Słynne stały się jego słowa, w których „przepraszał” Jezusa za to, że zbyt wiele przebacza w konfesjonale, ale przecież to On sam dał mu ten „zły przykład”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Kim był św. Otton?

Święci i błogosławieni

Kim był św. Otton?

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...