Reklama

Polska

Markowa

Wkrótce otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Muzeum Ulmów

Paweł Bugira

Muzeum Ulmów

W Markowej, miejscowości rodziny Ulmów - Polaków uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej. W obchodach otwarcia obiektu 17 marca weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości transmitowane będą w kilkunastu polskich placówkach dyplomatycznych na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Celem powstałego muzeum jest upamiętnienie Polaków, którzy mimo zagrożenia pomagali społeczności żydowskiej – podkreślił Wacław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Zdaniem marszałka placówka, która powstała w miejscowości rodziny Ulmów, odznaczonej za pomoc Żydom tytułem "Sprawiedliwych wobec Narodów Świata", jest świadectwem heroizmu nie tylko tej rodziny, ale bardzo wielu mieszkańców Podkarpacia i całej Polski.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów w Markowej, współfinansowane przez władze samorządowe i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie placówką narodową – ma promować i przypominać zaangażowanie wszystkich Polaków, którzy chronili Żydów przed eksterminacją. - Powinniśmy przypominać młodym pokoleniom, że nawet w tak trudnych czasach, gdy Polacy sami byli eksterminowani przez Niemców, nie bali się pomagać tym, którzy jeszcze bardziej byli narażeni na zagładę – podkreślił dyrektor Muzeum w Markowej Mateusz Szpytma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa placówka muzealna, zgodnie z założeniem, ma być nie tylko miejscem pamięci. – Ma mieć charakter informacyjny, edukacyjny, ale i badawczy. W tym zakresie nasza placówka podejmuje współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej i innymi muzeami – wyjaśnił marszałek Ortyl. Szczególnie istotna będzie tu współpraca z warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego dyrektor Dariusz Stola zapewnił, że dobra wola obu stron będzie motywem do współpracy przy organizowaniu wspólnych konferencji i programów edukacyjnych. – Cieszę się, że powstało w Polsce miejsce pamięci o tych czasem zapominanych bohaterach narodowych. Muzeum w Markowej jest rozszerzeniem tego, co POLIN prezentuje na ograniczonej powierzchni – podkreślił Dariusz Stola.

Za merytoryczną część ekspozycji odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. W muzeum zobaczyć będzie można archiwalne zdjęcia, listy i pamiątki. Niektóre eksponaty były przez lata pielęgnowane i przechowywane przez mieszkańców Podkarpacia. Na placu przed muzeum znajduje się mur pamięci o Polakach-bohaterach. W posadzce natomiast znajdują się płyty świetlne z nazwiskami osób, które straciły życie. Ekspozycję muzealną przygotował Mirosław Nizio, który współpracował wcześniej przy tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Reklama

Otwarcie muzeum w Markowej odbędzie się 17 marca. Weźmie w nim udział prezydent RP Andrzej Duda oraz m.in. przedstawiciele ambasad Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Izraela, a także delegaci Watykanu. Wcześniej, na zamku w Łańcucie, prezydent wręczy „Sprawiedliwym wobec Narodów Świata” odznaczenia państwowe.

Uroczystości transmitowane będą podczas specjalnych spotkań organizowanych przez kilkadziesiąt polskich placówek dyplomatycznych, m.in. ambasady w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Wilnie, Rzymie, Oslo i Waszyngtonie. W programie, obok transmisji, przewidziane są także prezentacje, wykłady historyczne, a także inauguracja wystawy „Samarytanie z Markowej” tłumaczonej na kilka języków.

Zdaniem ministra Jana Dziedziczaka otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów i związane z nim spotkania organizowane w kilkudziesięciu krajach będą największym wydarzeniem w historii polskiej dyplomacji. – Zależy nam na tym, aby to miejsce wypromować również za granicą, aby przy tej okazji pokazać prawdę o II wojnie światowej. W ten sposób chcemy dać świadectwo Polaków, którzy pomagali Żydom i przeciwdziałać pojawiającym się ciągle błędnym publikacjom o „polskich obozach koncentracyjnych” – wyjaśnił Jan Dziedziczak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. W 2011 r. wszystkie dokumenty trafiły do Watykanu. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający heroiczność rodziny Ulmów.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-08 18:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara Polaków jest selektywna i synkretyczna

BOŻENA SZTAJNER

Niezachwianą wiarę w Boga deklaruje 56% Polaków, jednocześnie 70% wierzy w sąd ostateczny, ale tylko 36% uważa, że zgodnie z nauką Kościoła po śmierci trafimy do nieba, piekła lub czyśćca.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?