Reklama

Niedziela Wrocławska

Choć utracone, są wśród nas

Pomnik Dziecka Utraconego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

Pomnik Dziecka Utraconego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Tylko w odniesieniu do krzyża Jezusa Chrystusa możemy zrozumieć utratę dziecka, możemy przyjąć i przeżyć ten ból, możemy powstać, aby na nowo żyć - mówił 15 października w Dzień Dziecka Utraconego o. Jozafat Gohly, franciszkanin. Tego dnia na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim poświęcono piękny pomnik nagrobny, który stanął na grobie dzieci martwo urodzonych. W tym grobie cztery razy do roku chowana jest urna z prochami dzieci, które zostały martwo urodzone lub abortowane we wrocławskich szpitalach, a których rodzice nie chcieli bądź nie mogli sami pochować. - To miejsce to nie tylko pomnik, ale miejsce spoczynku już około 300 dzieci. Dziś doszły do nich kolejne. Nie muszą one jak dotychczas być palone z odpadami medycznymi, mają już godne miejsce spoczynku. Ciszę się, że życie ludzkie zostało dowartościowane - mówiła podczas pochówku s. Ewa Jędrzejczak, boromeuszka, prezes Fundacji Evangelium Vitae, która od lat starała się o powstanie grobu i pomnika dzieci martwo urodzonych.

Pochówek i poświęcenie pomnika poprzedziła Msza św. w kaplicy cmentarnej, pod przewodnictwem abp. seniora Mariana Gołębiewskiego. Hierarcha zwrócił uwagę na sens przeżywania takiego dnia. - Robimy to, by zachować pamięć, a przede wszystkim, żeby modlić się w intencji rodziców, którzy po stracie dziecka często przeżywają traumę nie łatwą do uleczenia. Wielu z nich stosuje różne triki psychologiczne, aby ominąć ten problem. Bardzo często traktują temat jako pewne tabu i wolą milczeć, nic nie mówić, ale to nie jest rozwiązany problem. My zbieramy się na modlitwie - podkreślał abp Gołębiewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ideę powstania pomnika i jego znaczenie przybliżył o. Jozafat. - Przez wiele lat przychodzili do działającej w parafii św. Antoniego poradni rodzinnej ludzie wyrażając żal i tęsknotę, że nie mają gdzie złożyć kwiatów i zapalić znicza czcząc pamięć swoich dzieci nienarodzonych. Wtedy zrodziła się idea stworzenia pomnika dla dzieci utraconych, dla dzieci abortowanych. Znaleźliśmy w internecie dzieło słowackiego rzeźbiarza Martina Hudáčka, który stworzył piękny, wymowny pomnik ukazujący traumę kobiety po stracie swojego dziecka, a przed nią jej dziecko, prawie przeźroczyste, pocieszające mamę. Zapragnęliśmy zbudować taki pomnik, ale by byli oboje rodzice. Żeby matka nie została sama w swoim dramacie, w swojej tragedii i bólu, ale by miała wsparcie silnego ramienia mężczyzny, ojca tego dziecka. Martin zrobił dla nas taki właśnie pomnik, który stanął na grobie dzieci nienarodzonych - wyjaśniał przy grobowcu o. Jozafat.

Grobowiec i pomnik dzieci utraconych znajduje się nieopodal kaplicy cmentarnej na Osobowicach, na kwaterze 79. Każdy rodzic może tu przyjść, pomodlić się, zapalić znicz i przeżyć swoją żałobę. Podczas uroczystości 15 października wielu ludzi składało na pomniku białe róże i ze złami bólu, ale i wdzięczności za to miejsce, przeżywało swoją stratę.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-16 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie dzieci utraconych to także cywilizacja miłości

Niedziela przemyska 15/2014

Archiwum Radia Fara

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli