Reklama

Porady

Życie ze smakiem

Słodkości pod chmurką

Adobe Stock

Delikatna pianka to idealna propozycja na coraz cieplejsze dni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deser pomarańczowy

SKŁADNIKI :
* 1,5 łyżki żelatyny
* galaretka pomarańczowa
* 600 g jogurtu naturalnego
* 2 łyżki cukru pudru (do smaku)
* sok z jednej pomarańczy
* plastry pomarańczy do przybrania.

Wykonanie:
1. Żelatynę rozpuść w kilku łyżkach wrzątku, odstaw do schłodzenia.
2. Galaretkę rozpuść w 400 ml wrzątku. Odstaw do schłodzenia.
3. Zmiksuj jogurt z cukrem pudrem. Dodaj schłodzoną żelatynę, cały czas ubijając. Na koniec dodaj sok. Im dłużej będziesz ubijać, tym bardziej deser będzie napowietrzony.
4. Masę przełóż do pucharków. Na wierzchu tężejącego deseru połóż po plasterku umytej i sparzonej pomarańczy. Zalej kilkoma łyżkami tężejącej galaretki. Włóż do lodówki na ok. 2 godz. (czas chłodzenia zależy od wielkości pucharków).
Deser można też przygotować w wersji cytrynowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pianka truskawkowa

SKŁADNIKI :
Spód:
* 180 g herbatników maślanych lub pełnoziarnistych
* 80 g roztopionego masła
Masa piankowa:
* 2 galaretki truskawkowe
* 350 ml wrzątku (do rozpuszczenia galaretek)
* 400 ml schłodzonej śmietanki 30% (można wymieszać pół na pół z zimnym jogurtem greckim albo serkiem mascarpone)
* cukier puder (ok. 2 łyżek, do smaku)
* 3 garści truskawek (2/3 zblenduj i przetrzyj przez sito).

Reklama

Wykonanie:
1. Pokrusz herbatniki na miazgę (blenderem lub wałkiem), połącz z roztopionym masłem, przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównaj i włóż do lodówki do schłodzenia (na ok. pół godziny).
2. Galaretkę dokładnie rozpuść w podanej ilości wody, odstaw do stężenia.
3. Schłodzoną śmietankę ubij na sztywno z cukrem pudrem. Połącz z masą truskawkową i gęstniejącą galaretką.
4. Masę wyłóż na schłodzony spód. Posyp pozostałymi truskawkami, delikatnie dociśnij. Wstaw do lodówki na kilka godzin do stężenia (ok. 4 godz.).
Piankę można przygotować również z malinami, jeżynami bądź mieszanką owoców leśnych. Równie smaczna będzie z brzoskwiniami.

Tarta z jabłkami

SKŁADNIKI :
Ciasto:
* 220 g mąki
* 50 g cukru
* 100 g schłodzonego masła
* 2 żółtka
* szczypta soli
Masa jabłkowa:
* 1-1,5 kg jabłek
* 1 łyżeczka masła
* 2 łyżeczki cukru (ilość dostosować do słodyczy jabłek)
* pół łyżeczki cynamonu
Beza:
* 3 białka
* 150 g cukru
* 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej.

Wykonanie:
1. Mąkę, cukier i masło posiekaj na stolnicy. Do powstałej kruszonki dodaj żółtka i sól. Szybko zagnieć ciasto (żeby masło nie ociepliło się za bardzo), uformuj kulkę, zawiń ją w folię i włóż do lodówki na 2 godz.
2. Jabłka obierz, wydrąż gniazda nasienne, pokrój na małe kawałki.
3. Na gorącej dużej patelni rozpuść masło, połącz je szybko z cukrem i cynamonem (tak, żeby nie zrobił się karmel). Dorzuć jabłka, wymieszaj i duś kilka minut.
4. Wyklej cistem blachę do tarty (łącznie z bokami), podziurkuj spód widelcem. Piecz 20-30 min w temp. 200°C.
5. W tym czasie ubij pianę z białek. Do sztywnej piany wsyp cukier i jeszcze przez chwilę ubijaj. Na koniec dodaj skrobi ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj mikserem.
6. Na podpieczony spód (gorący) wyłóż jabłka i pianę. Piecz 25-30 min w temp. 180°C.

Malinowa chmurka

SKŁADNIKI:
Galaretka:
* 1 l wody
* 3 galaretki malinowe
* 500 g malin (mrożonych lub świeżych)
Kruche ciasto:
* 1 szklanka mąki pszennej
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1/2 torebki cukru wanilinowego
* 1/4 szklanki cukru pudru
* 100 g zimnego masła
* 3 żółtka
Beza:
* 3 białka
* 1 szklanka cukru pudru
* 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
* garść płatków migdałów
Krem:
* 500 ml zimnej śmietanki 30%
* 250 g zimnego serka mascarpone
* 1/2 szklanki cukru pudru.

Wykonanie:
1. Kruche ciasto: wymieszane suche składniki posiekaj z masłem na stolnicy. Dodaj żółtka (białka będą potrzebne do bezy). Szybko zagnieć ciasto (żeby masło nie ociepliło się za bardzo), uformuj kulkę, zawiń ją w folię i włóż do lodówki na ok. 1 godz. Schłodzonym ciastem wyklej spód formy, podziurkuj je widelcem i wstaw do lodówki na ok. 15 min. Następnie piecz ok. 15 min w temp. 180°C (ciasto powinno uzyskać złoty kolor).
2. Beza: białka ubij na sztywną pianę, stopniowo po łyżce dodawaj cukier puder, cały czas ubijając. Na koniec dodaj skrobię ziemniaczaną i dokładnie zmiksuj. Pianę rozłóż na papierze do pieczenia o wielkości takiej samej jak blacha, w której było pieczone ciasto. Wyrównaj powierzchnię, posyp płatkami migdałów. Piecz z termoobiegiem 30 min w temp. 150°C. Wyjmij z piekarnika, ostudź, później bezę z papierem przełóż na blat.
3. Masa z galaretką: w 1 litrze zagotowanej gorącej wody rozpuść galaretki. Włóż maliny (mrożonych nie rozmrażaj), wymieszaj i pozostaw do tężenia.
4. Na ostudzony kruchy spód wyłóż sztywniejącą galaretkę z malinami. Pozostaw do stężenia.
5. Krem: w schłodzonej misie umieść zimną śmietankę i zimne mascarpone z cukrem pudrem. Miksuj przez ok. 3 min – zacznij od niższych obrotów i stopniowo je zwiększaj. Krem powinien być gęsty i sztywny.
6. Krem wyłóż na galaretkę, przykryj bezą. Wstaw do lodówki na kilka godzin.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zupa cebulowa

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 58

Graziako

Smaczna i prosta zupa dla amatorów cebuli. Dobra na każdą porę dnia i roku. Przepis pochodzi od p. Krystyny Szymonik z Częstochowy

Więcej ...

Leon XIV zatwierdził wybór nowego patriarchy Kościoła chaldejskiego

2026-04-28 14:06

Vatican Media

24 kwietnia 2026 r. Ojciec Święty Leon XIV udzielił Ecclesiastica Communio, (wspólnoty kościelnej ) o którą zwrócił się do niego, zgodnie z kan. 76 § 2 Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich (CCEO), Jego Ekscelencja Polis III Nona, kanonicznie wybrany 12 kwietnia 2026 r. na patriarchę Bagdadu obrządku chaldejskiego przez Synod Biskupów własnego Kościoła sui iuris, który odbył się w Rzymie - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Synodalność w dialogu

2026-04-28 16:12

Archiwum UPJPII

Ks. prof. Robert Tyrała powiedział, że proces synodalny postrzega jako znak działania Ducha Świętego i ważny kierunek rozwoju Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in tabliczka...

Wiadomości

Z Auschwitz znikają polskie symbole; m.in tabliczka...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Nasza Katecheza - odc. 3 - Dlaczego papież nosi czerwone...

Niedziela Wrocławska

Nasza Katecheza - odc. 3 - Dlaczego papież nosi czerwone...

Watykan: realna groźba ekskomuniki na członków Bractwa...

Kościół

Watykan: realna groźba ekskomuniki na członków Bractwa...

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Kościół

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy...

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Kościół

Odeszli do Pana tego samego dnia. Zmarli dwaj bracia...

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Kościół

Zmarła Siostra Zofia Zdybicka, przyjaciółka św. Jana...

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

Kościół

Nowy nuncjusz apostolski w Libii pochodzi z Polski

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...

Niedziela Wrocławska

Nasza Katecheza - odc. 1 - W którym momencie chleb i wino...