Reklama

Aspekty

Gorzów Wlkp.: koniec diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty

Św. Jan Paweł II i sługa Boży bp Wilhelm Pluta

Archiwum Aspektów

Św. Jan Paweł II i sługa Boży bp Wilhelm Pluta

Zakończył się diecezjalny etap procesu, poświęcony badaniu życia, heroiczności cnót oraz sławy świętości Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. W Domu Biskupa odbyła się 9 września sesja końcowa diecezjalnego trybunału beatyfikacyjnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie sesji podpisano dokumenty zamykające dochodzenie i potwierdzające autentyczność akt procesowych. – To nie tylko dla mnie ważny dzień, ale dla całej diecezji, na terenie której posługiwał bp Wilhelm Pluta. To jest wielkie wydarzenie dla tego terenu – podkreślił bp Stefan Regmunt.

Sesja końcowa miała charakter publiczny i oprócz samych członków trybunału beatyfikacyjnego wzięli w niej udział również zaproszeni goście, m.in. metropolita szczecińsko-kamieński – abp Andrzej Dzięga, biskup koszalińsko-kołobrzeski – bp Edward Dajczak wraz bp. Paweł Cieślik i bp. Tadeusz Werno. Obecni byli także biskupi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Tadeusz Lityński, bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na sesji nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, samorządu i parlamentu, a także stowarzyszeń i wspólnot działających na terenie diecezji. – To człowiek, który ocalił wiarę, kulturę i tradycję na Ziemiach Zachodnich. To on nas zjednoczył – podkreśla Tadeusz Horbacz ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, który razem z Augustynem Wiernickim byli inicjatorami ustanowienia bp. Wilhelma Pluty patronem Gorzowa Wlkp.

Proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty został rozpoczęty 21 stycznia 2002 roku. W prace procesowe zaangażowanych było ponad 20 osób. Oprócz postulatora, delegat biskupa, promotor sprawiedliwości, biegli historycy, notariusze i tłumacze. Trybunał beatyfikacyjny przesłuchał 55 świadków. Komisja historyczna prowadziła poszukiwania w ponad 40 archiwach i innych miejscach. Akta liczą tysiące stron.

Oryginał akt (tzw. Archetyp) będzie przechowywany w archiwum kurii biskupiej. Natomiast urzędowe kopie trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie będzie się toczyć dalsza procedura beatyfikacyjna.

Teraz rozpocznie się faza rzymska procesu. – Biorąc pod uwagę dotychczasową pragmatykę kurii rzymskiej w podobnych sprawach, dalsze prace procesowe potrwają przypuszczalnie kilka lat – wyjaśnia postulator ks. Dariusz Gronowski. – Kongregacja zbada formalną poprawność przeprowadzonego w diecezji dochodzenia. Potem przedstawione materiały zostaną opracowane w formie tzw. positio, które posłuży do podjęcia decyzji w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożego. Jeżeli oprócz tego pojawi się cud i również dochodzenie w sprawie cudu zostanie zakończone pozytywnie, wtedy będzie beatyfikacja – dodaje.

Reklama

Bp Wilhelm Pluta zapisał się na trwałe w pamięci swoich diecezjan. Jego imieniem nazwano wiele ulic, a przed gorzowską katedrą stoi jego pomnik. W 2010 roku został ogłoszony w lubuskiem Rokiem Biskupa Pluty, który został także patronem Gorzowa Wielkopolskiego. Natomiast w 2013 r. z inicjatywy bp. Stefana Regmunta, w gorzowskim domu biskupim, zainaugurował działalność Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, którego misją jest propagowanie kultury chrześcijańskiej oraz prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i duszpasterskiej. Na początku tego roku ukazała się także obszerna biografia napisana przez postulatora procesu beatyfikacyjnego.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-10 10:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skarby w naczyniach glinianych

TD

Konsekrację kojarzymy przede wszystkim z życiem i posługą za murami klasztoru, istnieje jednak specyficzne powołanie, które łączy w sobie świeckość i konsekrację.

Więcej ...

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów.

Więcej ...

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25
Kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania