Reklama

Polska

Prymas Polski w „Sygnałach Dnia” o strachu przed uchodźcami i rozumnej pomocy

Abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Czy przyjmować tylko chrześcijan czy wszystkich? Jak pomoc zorganizować? I dlaczego w Polakach jest tak wiele obaw? – powiedział we wtorek w Radiowej Jedynce abp Wojciech Polak. Prymas Polski był gościem porannych „Sygnałów Dnia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przypominając wytyczne i wskazania Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o konieczności tworzenia kultury otwarcia i przygotowania Polaków do przyjmowania uchodźców „w duchu chrześcijańskiej miłości”. Odniósł się przy tym do pojawiającego się w tak wielu medialnych i politycznych dyskusjach pytania, czy przyjmować wszystkich, czy tylko chrześcijan.

„Nie może decydować o przyjęciu człowieka – zwłaszcza gdy przychodzi w sytuacji zagrożenia życia, cierpienia, wojny, niesprawiedliwości – nie może decydować to, jakiej jest on rasy czy wyznania. Powinniśmy być otwarci dla każdego i na wszystkich” – podkreślił Prymas, wskazując przy tym na konieczność przestrzegania prawa. Jak dodał, w niedawnej wypowiedzi dla Katolickiej Agencji Informacyjnej zwrócił uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z rządem, tak by wszelkie zasady bezpieczeństwa zostały zachowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kiedy widzimy pewne sytuacje, zwłaszcza ze strony wojującego islamu, mamy prawo oczekiwać, że osoby, które będą przyjmowane jako uchodźcy, nie będą przeszczepiać na nasz teren tych skrajnych, nie religijnych, politycznych koncepcji” – stwierdził.

Odniósł się także do opinii m.in. polityków, którzy twierdzą, że muzułmanie nie tylko się w Europie nie asymilują, ale dążą do zniszczenia zasad, na których opiera się cywilizacja zachodnia, że Europa będzie w przyszłości muzułmańska. Jak przyznał, obawy te są uzasadnione, gdy patrzy się na działania państwa islamskiego. Nie wszyscy muzułmanie jednak są tak radykalni. Mamy w Polsce przykład dobrego współżycia z muzułmanami pochodzenia tatarskiego.

Te obawy – dodał – to także przyczynek do dyskusji o naszej odpowiedzialności za Europę i jej przyszłość. „Istotą naszego życia, naszego trwania tutaj, naszej przyszłości jest to, że Europa będzie bogata w dzieci, a nie tak uboga, jak to teraz widzimy” – dodał Prymas.

Reklama

Pytany o niechęć i obawy Polaków w kwestii przyjmowania uchodźców, mimo apeli papieża Franciszka, abp Polak podkreślił, że i tu ważne jest poznanie przyczyn. Jak mówił, w dużym stopniu naszą świadomość kształtują przerażające obrazy medialne, które do nas docierają.

„To poważne wyzwanie i próba dla naszego chrześcijaństwa, by ten strach i lęk przełamać. Myślę, że to wezwanie Chrystusa, które na Twitterze przypomniałem, by rozpoznać twarz Chrystusa w uchodźcach, bo byłem przybyszem, a przyjęliście mnie, to wezwanie, by bardziej przejąć się Ewangelią, niż własnymi lękami czy obawami. Oczywiście nie może być to oparte na emocjach czy dobrych chęciach. Pomoc i przyjęcie musi być rozumnie zorganizowane” – podkreślił abp Polak. Dodał przy tym, że przyjęcie uchodźców nie jest sprawą przejściową, ważne jest zatem także pytanie, co dalej?

„Kiedy myślę o zorganizowaniu rozumnego przyjęcia, to myślę o wszelkich programach pobytu uchodźców tak, aby zaowocował on integracją z naszym społeczeństwem i dopomógł im stać się jego czynnymi członkami. Przecież nie chodzi o to, aby spędzili resztę życia w miejscu zamkniętym. Myślę, że to jest istotne i ważne aby takie programy przygotować” – stwierdził na koniec abp Polak.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-08 12:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra dziękuje za życie Prymasa Wyszyńskiego i modli się o jego rychłą beatyfikację

Bożena Sztajner/Niedziela

Przypadająca dziś 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze przeżywana jest przede wszystkim jako dziękczynienie za jego życie, które jest darem dla Kościoła i Polski a także błaganie o rychłe ogłoszenie go błogosławionym.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj