W organizację i prowadzenie koncertu włączyło się wiele wspólnot i zespołów muzycznych z naszego miasta.
– Bogu niech będą dzięki za święty czas Roku Jubileuszowego 2025, w którym w sposób szczególny oddajemy Mu cześć i chwałę. W 100-lecie Kościoła częstochowskiego i w czasie kongresu eucharystycznego uwielbiamy Boga we wspólnocie. Wielbimy Go pieśnią i tańcem, świadectwem życia – podkreśliła jedna z uczestniczek wydarzenia. I dodała: – W tym roku szczególnie mocno towarzyszyły nam fragmenty słów Modlitwy Jubileuszu: „Ojcze, który jesteś w niebie, niech wiara, którą nam dałeś w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie, i płomień miłości rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego, obudzą w nas błogosławioną nadzieję na przyjście Twojego Królestwa. Niech Twoja łaska przemienia nas w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren (...), niech moce Zła zostaną pokonane, a Twoja chwała objawi się na wieki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
To ogromne przedsięwzięcie omadlane jest każdego roku przez wspólnoty zakonne i świeckich z Częstochowy. – W tym roku – jak zauważa nasza rozmówczyni – o koncertach uwielbienia organizowanych w Polsce w Boże Ciało powiedział papież Leon XIV, który w przeddzień uroczystości zwrócił się do Polaków zgromadzonych na placu św. Piotra słowami: „Jutro w waszej Ojczyźnie świętujecie uroczystość Bożego Ciała, gromadząc się licznie na Eucharystii i uczestnicząc w procesjach na ulicach miast i wiosek. Organizujecie też koncerty uwielbienia. Niech te spotkania ożywiają wasze świadectwo miłości do Chrystusa i całkowitą otwartość na Ewangelię”.
Najważniejszym punktem tegorocznego koncertu w Częstochowie była adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wyszedł z Panem Jezusem, by pobłogosławić wiernych zgromadzonych na placu przy ul. Ogrodowej. Tuż przed Apelem Jasnogórskim, nawiązując do tytułu koncertu „Ja Jestem”, wspomniał o św. Teresie Benedykcie od Krzyża – Edycie Stein, która w słowie „jestem” odkryła cztery wymiary: żyję, wiem, chcę i kocham. – Zauważcie, każdy z nas może to wypowiedzieć wobec Jezusa w Najświętszym Sakramencie: Jezu, jestem, to znaczy żyję, wiem, dlaczego tutaj jestem, tym się odróżniam od świata natury, chcę tutaj być, nikt mnie nie zmuszał, to moja wolność zdecydowała o tym, że tutaj jestem. A dlaczego? Bo kocham i uczę się miłości, która nie tylko dotyka tego świata, ale przekracza granicę życia i śmierci – powiedział abp Depo. – Tego wam życzę na każdy dzień waszego życia i waszego spełnienia we wspólnotach rodzinnych, małżeńskich i w każdym stanie i powołaniu – dodał.
W trakcie spotkania wiele osób przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania. – Myślę, że to jest właściwy owoc naszego koncertu – zauważył jeden z organizatorów wydarzenia.