Reklama

Rodzina

By dzieci były bezpieczne

2025-06-17 15:06

Niedziela Ogólnopolska 25/2025, str. 30-31

Adobe Stock

To jeden z największych koszmarów rodzica: nie wiem, gdzie jest moje dziecko, co się z nim dzieje, dlaczego nie wróciło do domu. Zaginięcia dzieci i młodzieży to fakt. Czy można im zapobiec? A jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to co zrobić?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie lubimy o tym myśleć i mamy nadzieję, że nigdy nie staniemy twarzą w twarz z takim dramatem, nie można jednak zamykać oczu na to, iż w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat zaginęło ponad 6,3 tys. osób nieletnich. W większości tych przypadków dzieci wróciły do domów, ale warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować ryzyko ich zaginięcia. Tu z pomocą przychodzą Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz policja, które wspólnie przygotowały kampanię społeczną #zaginioneNiezapomniane. Na stronach itaka.org.pl oraz policja.pl można znaleźć m.in. posty z konkretnymi wskazówkami, jak postępować w kryzysowej sytuacji, jak rozmawiać z dzieckiem, by go nie przestraszyć, a nauczyć właściwego zachowania, i co zrobić, żeby do zaginięcia w ogóle nie doszło.

Informacja i edukacja

Reklama

– Kampanie profilaktyczne są ważne, gdyż informują rodziców i opiekunów o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka – podkreśla Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes zarządu Fundacji ITAKA. – Trzeba mieć świadomość, że najczęstszą przyczyną zaginięć w najmłodszej grupie wiekowej, czyli dzieci w wieku 7-13 lat oraz młodszych, jest niewłaściwa opieka ze strony dorosłych. Edukujemy również, że najczęstszą przyczyną zaginięć w grupie wiekowej 14-17 lat są ucieczki. A one są nie fanaberią, lecz wołaniem o pomoc i mogą nieść za sobą realne zagrożenia i skutki. Informujemy po pierwsze, jak rozmawiać z dzieckiem, po drugie, uczulamy na to, że takie sytuacje mogą mieć i mają miejsce, a po trzecie, w ramach naszych działań profilaktycznych uczymy rodziców, jak reagować w sytuacji zaginięcia. Mówimy m.in. o tym, że absolutnie nie wolno czekać, że należy zawiadomić policję od razu, kiedy odkryjemy zaginięcie dziecka. Informujemy o numerze 116 000, który działa w 320 krajach Europy i pod którym możemy zgłaszać zaginięcie dziecka bądź nastolatka. Uzyskamy tam pomoc lokalnego operatora, który doradzi, jak działać w konkretnym kraju, w miejscu, które dla nas może być obce. Ta wiedza może się bardzo przydać w okresie wakacyjnych wyjazdów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko latem

Jeśli chodzi o wakacje, to mogłoby się wydawać, że jest to czas, kiedy liczba zaginięć dzieci i młodzieży wzrasta. Statystyki mówią jednak coś innego. – Walczymy z tym mitem każdego roku – mówi Izabela Jezierska-Świergiel. – Dwa lata temu wspólnie ze Stowarzyszeniem Demagog przeprowadziliśmy kampanię na temat fake newsów i jednym z nich było właśnie twierdzenie, że ucieczki są problemem wakacyjnym. Tymczasem to są sytuacje, do których dochodzi przez cały rok, najczęściej spowodowane tym, że dzieci nie radzą sobie z jakimś problemem – czy to w domu, czy w środowisku szkolnym, czy w grupie rówieśniczej. Coraz częściej do głosu dochodzą uzależnienia. Jako fundacja mówimy o tym, żeby nie „romantyzować” ucieczek, bo to w większości przypadków nie są chęć przeżycia wakacyjnej przygody czy miłość na drugim końcu Polski. Tak mogło być w latach 80., 90., kiedy bo nie było możliwości kontaktu przez internet czy nawet przez telefon. I choć, oczywiście, możliwe są i takie romantyczne scenariusze, będą to jednak pojedyncze sytuacje.

Jak zapobiegać?

Reklama

Przyczyny zaginięć dzieci są różne. Nastolatki często same uciekają, ale nie znaczy to, że do zaginięcia nie może dojść z innego powodu. Do zaginięć małych dzieci dochodzi najczęściej w dużych skupiskach ludzi, podczas zakupów w supermarkecie, na plaży, koncercie, czasem na podwórku. Pamiętajmy, że czasem naprawdę wystarczy na chwilę stracić dziecko z oczu, więc ostrożność i czujność dorosłych są kluczowe, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. W tej grupie wiekowej duży problem stanowią porwania rodzicielskie – ale to już odrębny temat.

Czego możemy się dowiedzieć dzięki kampanii #zaginioneNiezapomniane? Na pewno warto założyć dziecku opaskę z numerem kontaktowym do opiekuna (ale bez imienia dziecka). Trzeba je nauczyć, co robić, kiedy się zgubi. Zawsze powinno się mieć w telefonie jego aktualne zdjęcie. Kiedy udajecie się w zatłoczone miejsce, dobrze jest ubrać dziecko w jaskrawe kolory, wtedy łatwiej wypatrzeć je w tłumie. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji do monitorowania położenia dziecka. Ważne jest też to, co mówimy dziecku. Bardzo szkodliwe jest np. straszenie policjantem. – Rodzice bardzo często straszą dziecko, że jeśli będzie niegrzeczne, to zabiorą je policjant albo ochroniarz w sklepie. Nie wolno tego robić, ponieważ dziecko w momencie zagubienia się, w kryzysowej sytuacji właśnie do tych osób w pierwszej kolejności powinno się zwrócić o pomoc. Dziecko musi wiedzieć, że to jest człowiek, do którego można podejść i powiedzieć mu, że się zgubiło, a nie chować się, kiedy w jego stronę idzie policjant – tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel.

Reklama

To zaledwie część wskazówek ekspertów (więcej można znaleźć na stronach: itaka.org.pl lub policja.pl – w formie postów i spotów). Nie chodzi o to, żeby straszyć czy skłaniać do życia w lęku; chodzi o rozsądne działania na co dzień. Niezastąpione są rozmowy i budowanie zaufania w rodzinie, tak by dziecko czuło, że może zwrócić się do rodzica z każdą sprawą, która je niepokoi.

Mimo upływu lat

Kampanie takie jak #zaginioneNiezapomniane nie tylko edukują rodziców i opiekunów, ale też uwrażliwiają na problem zaginionych dzieci. Również tych, o których losie nie wiadomo nic od lat. Pięć takich historii przedstawiono na jednym z kampanijnych spotów. – Wiele spraw z biegiem czasu przycicha, nie są już obecne w mediach, bo dochodzi do nowych zaginięć. Chcemy pokazać rodzinom zaginionych, że nie są same, że ich dzieci ciągle są poszukiwane – mówi wiceprezes Fundacji ITAKA. – Nawet jeśli te poszukiwania przez lata nie dały efektu, to mimo wszystko nadal są prowadzone. Wciąż czekamy na informacje, bo być może ktoś coś wie, może komuś się coś przypomni, coś skojarzy, może coś w tamtym momencie wydawało się nieistotne, ale z czasem okazuje się, że miało znaczenie. No i być może kogoś ruszy sumienie...

Prawdą jest, że każdy może w jakiś sposób pomóc. Ważne jest choćby to, żeby nie być obojętnym i reagować na widok poruszającego się samotnie małego dziecka czy nastolatka, który wygląda np. na wystraszonego. Dużą pomocą w poszukiwaniach osób zaginionych są media społecznościowe. Dzięki udostępnianiu i przekazywaniu informacji na prywatnych profilach wizerunki zaginionych mają szansę dotrzeć do większej grupy osób. Pamiętajmy jednak, by sprawdzać, czy nie są to posty sprzed lat, dawno nieaktualne, żeby naszym działaniem nie wywoływać niepotrzebnego zamieszania.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paralimpiada: zaginęła dwójka sportowców

Adobe Stock

Francuski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia dwójki paralimpijczyków kongijskich, którzy brali udział w niedawno zakończonych igrzyskach w Paryżu - potwierdziła prokuratura w podparyskim Bobigny.

Więcej ...

Jasna Góra: 34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

2025-07-13 13:36

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda, prezydent-elekt Karol Nawrocki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skierowali listy do uczestników 34. pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, która odbyła się w weekend na Jasnej Górze.

Więcej ...

Relikwie patronki teściowych w Bierutowie

2025-07-13 22:15
Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Archiwum parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie bł. Marianny Biernackiej. Od pół roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie, w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 8:00 odprawiane jest nabożeństwo modlących się dziadków i babć za swoje wnuki. Od teraz tej modlitwie towarzyszyć będzie bł. Marianna, jako patronka babć i teściowych

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski