W dzisiejszych czasach dziewczynki już od najmłodszych lat nierzadko stosują duże ilości kosmetyków. Często wybierają te w ładnym opakowaniu i popularnych marek, które jednak często zawierają wiele składników chemicznych podrażniających czy zatykających pory, co może przysporzyć więcej problemów młodej skórze. Do tego zdarzają się sytuacje stosowania produktów nieodpowiednich dla młodej cery, choćby liftingujących. Skóra nastolatki wymaga przede wszystkim najczęściej dobrego oczyszczania, nawilżania, ochrony i łagodnego traktowania bez stosowania agresywnych środków i zabiegów. W tym przypadku zwykle mniej znaczy lepiej. Może, oczywiście, przysparzać problemów takich jak zaskórniki, krostki, nadmiar sebum, stany zapalne i przesuszenia oraz skłonność do podrażnień. Warto rozważyć, jak najlepiej o nią zadbać. Zaproponuję także produkty o dobrym składzie, które nie obciążają nadmiernie budżetu.
Jestem zwolenniczką stosowania produktów zgodnych z naturą, czyli wspomagających skórę naturalnymi składnikami i tych o prostych składach, bez SLES, SLS, parabenów, z jak najmniejszą ilością konserwantów, alkoholu i dodatków chemicznych. Preferuję marki polskie z prostymi składami, w rozsądnej cenie. Produkty gotowe dobieramy do rodzaju skóry i naszych preferencji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Można także samemu zrobić tonik, wcierkę, krem czy maseczkę.
Niezwykle cenna jest dieta oparta na warzywach i produktach przeciwzapalnych. Zmiany skórne mogą zaostrzać fast foody, czipsy, nadmiar cukru, nabiału, a także alergeny, jak choćby kakao. Dobre efekty można osiągnąć przez oczyszczanie jelit, choćby doustnie chlorellą czy spiruliną, przy czym substancje te zawierają także wiele cennych składników odżywczych i można z nich zrobić maseczkę do stosowania zewnętrznego. Korzystnie wpływa światło słoneczne, ale nie jego nadmiar podczas upałów, zatem warto odsłaniać skórę, także dekolt, ramiona, by syntetyzować witaminę D i poprawiać kondycję skóry. Przy intensywnych promieniach słońca używamy wysokich filtrów i unikamy nasłonecznienia w południowych godzinach. Niekorzystnie na skórę mogą wpływać zaburzenia hormonalne, które mogą się pojawić przez złą dietę, kondycję jelit, wątroby, nadmiar toksyn czy choćby nadmierne przebywanie przy komputerze, w telefonie. Narażenie na światło niebieskie przed pójściem spać zaburza fazę snu głębokiego, czyli utrudnia regenerację organizmu.
Jak stworzyć własny kosmetyk?
Jest to świetny pomysł, choć taki kosmetyk będzie miał znacznie krótszą datę przydatności. Przykładowo tonik można zrobić z wody mineralnej lub naparu z ziół, takich jak rumianek, i kropli cytryny lub octu jabłkowego. Taki tonik najlepiej trzymać w lodówce. Łatwe do przygotowania są olejki do skóry czy włosów, wystarczy zioła (np. płatki nagietka, mniszka lekarskiego, kwiat rumianku, dziurawca, żywokost) zalać olejem, np. z pestek winogron czy oliwą w proporcji ok. 1:5, od czasu do czasu wstrząsnąć, a po ok. 7-14 dniach odcedzić. Maseczki do twarzy warto stworzyć na bazie śmietany lub miodu, dołożyć do nich algi, ser, starte warzywa i owoce, takie jak awokado, marchew, i wzbogacić kroplą cytryny.