Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Tajemnice podziemnego Nazaretu

Niedziela Ogólnopolska 11/2025, str. 78-79

Adobe Stock

Grób św. Józefa – miejsce, gdzie kamienie opowiadają historię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W głębi starożytnego Nazaretu, z dala od tłumów pielgrzymów, znajduje się miejsce owiane tajemnicą – hipotetyczny grób Józefa. Tutaj, pośród milczących kamieni, historia milczy równie zagadkowo jak sam św. Józef, którego postać pozostaje niedopowiedziana w Ewangeliach.

Biblijne niespodzianki

Tradycja przekazuje, że po ślubie Maryja przeprowadziła się do domu Józefa – miejsca, które różniło się od Groty Zwiastowania w Nazarecie. Wąskie uliczki i podziemne tunele, niegdyś tętniące życiem, dziś skrywają sekrety minionych epok, które badają cierpliwi archeolodzy, ciągle napotykając na biblijne niespodzianki. Dla starszych mieszkańców Nazaretu podziemne korytarze to wspomnienie dzieciństwa – były idealne do zabaw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedno z najbardziej intrygujących miejsc znajduje się nieopodal Bazyliki Zwiastowania. Siostry z Nazaretu (francuskie zgromadzenie zakonne) pod koniec XIX wieku odkryły dziwne ruiny w piwnicy swojego klasztoru. Zaintrygowane zaczęły kopać, aż w końcu natrafiły na rozległy podziemny kompleks sklepionych sal, jaskiń i zapieczętowanych grobów. Wiele z nich pochodziło z I wieku, czyli z czasów Jezusa.

Siostry zawsze wierzyły, że jest to miejsce szczególne i związane ze Świętą Rodziną, choć do ich przekonania podchodzono bardzo sceptycznie.

Reklama

Nadzwyczaj dobrze zachowany grobowiec miejscowi zaczęli utożsamiać z domniemanym miejscem spoczynku św. Józefa. W jego odkryciu pomógł intensywny, piękny zapach wydobywający się spod rumowisk – aromat olejków wcieranych w kamień długie wieki wcześniej. To znak, że to miejsce było czczone i skrywało prochy kogoś ważnego. Nazwano je Grobem Sprawiedliwego.

Ekscytujące odkrycie archeologiczne

Dopiero w 2006 r. znaleziska te stały się przedmiotem pięcioletnich badań prowadzonych przez Nazareth Archaeological Project pod kierunkiem Kena Darka z Uniwersytetu w Reading (Anglia). Gdy badacz, zaproszony przez Siostry z Nazaretu, rozpoczął badania, nie spodziewał się niczego niezwykłego. Dzisiaj określa to miejsce jako jedno z najbardziej ekscytujących odkryć archeologicznych XXI wieku.

Dark potwierdził, że obok grobowca zachował się tam dom mieszkalny z I wieku. Oba miejsca były obudowane późniejszymi kościołami z okresów wypraw krzyżowych oraz bizantyjskiego. W Ziemi Świętej chrześcijanie budowali zazwyczaj kościoły w miejscach związanych z życiem Jezusa i wydarzeniami ewangelicznymi. Stąd drugie przypuszczenie – że odkryty dom należał do Józefa. Jakby echo dawnych słów anioła, skierowanych do Józefa we śnie przebiegło przez te kamienie: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi” (Mt 1, 20). Do siebie, czyli tutaj?

***

Dziś Grób Sprawiedliwego i pozostałości domu z I wieku pozostają niedostępne dla zwykłych turystów – wejście można jednak uzyskać po uprzednim umówieniu. Kamienie Nazaretu, choć milczą, zdają się opowiadać historię, której nie da się w pełni odczytać – opowieść o milczeniu, tajemnicy i życiu ukrytym Jezusa, Maryi i Józefa.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-11 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perła księżnej Daisy

Gdy wędruje się korytarzami i pokojami, można dostrzec przepych, w jakim żyli ówcześni właściciele rezydencji. Można także poznać ich zainteresowania i zobaczyć ich samych, spoglądających z obrazów i zdjęć. Zapraszamy do zamku w Pszczynie.

Więcej ...

Słuchaj, chrześcijaninie!

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 20

Adobe Stock

Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.

Więcej ...

Ukraina/ 34 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy

2025-04-13 18:54
Rosyjski atak rakietowy na Sumy

PAP/EPA

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 117 zostało rannych w Niedzielę Palmową w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie zaatakowały centrum miasta dwoma rakietami balistycznymi z głowicami kasetowymi. Uderzenie potępili przywódcy m.in. Polski, Unii Europejskiej, Francji, W. Brytanii, Niemiec i Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...