Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Fenomen Solidarności

2024-04-09 14:22

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2024, str. II

Medal – awers

Archiwum prywatne

Medal – awers

Tegoroczne wydarzenie w gościnnej przestrzeni lokalu Przystanek Historia miało szczególny charakter.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zinicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej zorganizowało tradycyjną uroczystość dla środowiska dawnych opozycjonistów z czasów PRL. Działacze szczecińskiego podziemia, którym przewodził Jan Tarnowski, postanowili przypomnieć i uhonorować ludzi Kościoła, hierarchów i duchownych, którzy udzielali znaczącego wsparcia aktywistom podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”.

Trwałym i widocznym znakiem wspomnianego uhonorowania jest medal zaprojektowany przez szczecińskiego architekta Sławomira Lenera. Awers medalu przedstawia znane w swoim czasie, graficznie opracowane tytuły podziemnej prasy regionu szczecińskiego, na rewersie przypomniano rok 1988 – pamiętnego strajku w Szczecinie, którym kierował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele z Edwardem Radziewiczem. W komitecie strajkowym uczestniczył Andrzej Milczanowski, w III Rzeczypospolitej szef Urzędu Ochrony Państwa, a później Minister Spraw Wewnętrznych. Wspomniany strajk zakończył podziemną działalność opozycjonistów. W niedługim już czasie rozpoczęto rozmowy, które doprowadziły do przełomowych wydarzeń i fundamentalnych zmian ustrojowych w Polsce i Europie Środkowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Medalem uhonorowano jedenaście zmarłych osób. Są to: św. Jan Paweł II, biskupi: Jerzy Stroba, Kazimierz Majdański, Jan Gałecki, Stanisław Stefanek, księża: Jan Szczepańczyk, Tadeusz Czapiga, oraz czterech ojców jezuitów: Władysław Siwek, Czesław Kukliński, Hubert Czuma, Mieczysław Beresiński.

Medale przyznano również duchownym, trwającym nadal w służbie Kościoła i Ojczyzny. Są to księża należący do Towarzystwa Chrystusowego: Andrzej Galant i Roman Twaróg oraz jezuita, ojciec Józef Łągwa. Doceniono także księży z naszej archidiecezji, prałatów – Jana Kazieczkę, Andrzeja Steckiewicza, kanonika Waldemara Szczurowskiego, a także niżej podpisanego.

Przybyłych na uroczystość przywitali dyrektor Szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie prof. Krzysztof Kowalczyk, a także szef oddziałowego biura Edukacji Narodowej w Szczecinie Marcin Łatacz i ks. Waldemar Szczurowski. Inicjatorem uroczystości i fundatorem medalu był Jan Tarnowski, który w swoim słowie przywołał postać pierwszego w Szczecinie duszpasterza studentów i inteligencji – jezuity ojca dr. Władysława Siwka (1905-73). Zakonnik ten położył solidne fundamenty duchowego życia w naszym mieście. Swoją pełną oddania i mądrości pracę rozpoczął w roku 1950. Już za życia stał się niemal legendą. Jego charyzmatyczna osobowość jest wspominana do dnia dzisiejszego.

Reklama

Solidarność powstała jako masowy i ogólnonarodowy ruch społeczny, skupiający od samego początku uwagę całego świata. Jej geneza, rozwój, a także dziedzictwo, zasługują na gruntowną analizę i upowszechnianie.

Inicjatywa szczecińskiego podziemia przypominająca udział hierarchii i duchowieństwa w fenomenie Solidarności zasługuje na szacunek i uznanie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Dzięga: zbłądziliśmy

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Gdy sobie uświadomimy, jak daleko odeszliśmy od drogi Boga to musimy się przerazić, bo zbłądziliśmy - mówił dziś w katedrze w Szczecinie abp Andrzej Dzięga.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...