Reklama

Niedziela Łódzka

Promotorzy miłości i przyjaźni

Obecni byli słuchacze strony chrześcijańskiej i islamskiej

Piotr Drzewiecki

Obecni byli słuchacze strony chrześcijańskiej i islamskiej

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyły się centralne uroczystości XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i zaprezentowania muzyki Orientu. Uczestników tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Łodzi powitał bp Henryk Ciereszko. – Dni Islamu mają za zadanie szerzenie idei dialogu i wzajemne zbliżenie, poznawanie chrześcijaństwa i islamu, istniejących w nich zwyczajów, a także przezwyciężanie uprzedzeń, które niejednokrotnie się rodzą. Pragniemy pokazywać to co łączy, a nie dzieli nasze obie społeczności. Chcemy przezwyciężyć wzajemną wrogość i niechęć na rzecz wzajemnej pomocy! – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

– Relacje muzułmańsko-chrześcijańskie są nam bliskie, my od dawna razem z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, wspomagamy szkołę w Bejrucie (…). Do tworzenia braterskiego świata, tym co motywuje chrześcijan i muzułmanów, jest ich religia. To, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, powinno nam dodawać motywacji, aby ten świat czynić braterskim. A braterstwo jest możliwe wtedy, kiedy ludzie zachowują swoją różnorodność i po każdej stronie jest pragnieniem przyjąć od drugiej strony tego, co jest najlepsze. Chrześcijaństwo każe papieżowi wejść w to, a islam jest motywem, dla którego wielki imam podejmuje taką rozmowę – tłumaczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dialog to akceptacja człowieka w tym, w czym tkwi. To akceptacja jedno drugiego. Podejście jedno do drugiego to miłość, poszanowanie oraz możliwość wsparcia w tym miejscu, gdzie jest ona możliwa. Dlatego strona muzułmańska i chrześcijanie powinna poznawać wzajemnie swoje światy. Dialog to ludzie dobrej woli chcący ze sobą rozmawiać i siebie akceptować! – mówił Tomasz Miśkiewicz, wielki mufti Polski. W dalszej części spotkania Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, odczytała przesłanie Dżemili Smajkiewicz-Murman, honorowej przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Muzułmańskiej w Gdańsku, jednej z osób, które współtworzyły Dni Islamu w Kościele katolickim.

Reklama

Po odczytaniu fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu nastąpił dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, na temat „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” z Abu Zabi. Stronę Kościoła prezentował o. prof. Zbigniew Kubacki, jezuita, z Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim, a stronę muzułmańską dr Bogusław Zagórski z Instytutu Ibn Chalduna.

Na zakończenie zanoszone były modlitwy: muzułmańska modlitwa spontaniczna du’a i chrześcijańska modlitwa wiernych zakończona modlitwą Ojcze nasz. Uczestnicy przekazali sobie nawzajem znak pokoju. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Arabistka o Dniu Islamu w Kościele: to inicjatywa bardziej dla katolików niż muzułmanów

"Moim zdaniem Dzień Islamu jest inicjatywą skierowaną przede wszystkim do członków wspólnot katolickich, nie do muzułmanów. Muzułmanie są gośćmi tych obchodów, ale to katolicy mają się w tych dniach zmierzyć ze swoimi uprzedzeniami, zdobyć doświadczenie spotkania i wiedzę" - mówi w rozmowie z KAI Anna Wilczyńska, arabistka i dziennikarka, autorka bloga IslamistaBlog.pl.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej