Reklama

Niedziela Lubelska

Prosto z serca

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Skala pomocy jest duża. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest człowiek w potrzebie – zapewnia ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościelna organizacja na terenie naszej diecezji od ponad 30 lat pomaga potrzebującym. Dzieci, młodzież i dorośli, znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, w tym osoby chore, niepełnosprawne, bezdomne i bezrobotne, a także uchodźcy, każdego dnia mogą liczyć na zrozumienie, życzliwość i konkretną pomoc.

Wspaniałe rzeczy

Jak szacują pracownicy Caritas, rokrocznie z różnego typu wsparcia korzysta ok. 35 tys. osób. Troszczy się o nich ok. 3 tys. wolontariuszy i niezliczona rzesza darczyńców, którzy przez modlitwę i przekazywane środki finansowe oraz dary rzeczowe wnoszą wiele radości i nadziei w serca tych, którzy doświadczają różnorakich trudności. Ogromu dobra nie sposób zmierzyć, ale przedstawione poniżej statystyki dają obraz codziennej służby mającej fundament w miłości Boga i bliźniego. Ludziom spod znaku Caritas towarzyszą słowa patronki, św. Matki Teresy z Kalkuty: „Ty możesz robić to, czego ja nie potrafię. Ja mogę robić to, co się tobie nie udaje. Wspólnie możemy dla Pana Boga dokonać czegoś zupełnie wspaniałego”. Wspaniałe rzeczy dzieją się codziennie w centrali lubelskiej Caritas, Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie, ośrodkach rekolekcyjno-wypoczynkowych w Dąbrowicy i Firleju, a także w wielu parafiach i szkołach, na terenie których działają zespoły Caritas i szkolne koła wolontariatu. Do tego warto dodać działalność pomocową skierowaną do uchodźców, w ostatnich dwóch latach szczególnie z Ukrainy, którzy korzystają ze wsparcia udzielanego w centrach pomocy w Lublinie i Puławach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobra jest więcej

Podczas 11. Gali Wolontariatu i Darczyńców Caritas, jaka odbyła się 20 stycznia, dowiedziono, że „dobra jest więcej”. W 2023 r. w „Anielskiej Przystani”, kuchni dla ubogich, wydano ponad 32 tys. ciepłych posiłków. Z Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych, w którym znajdują się m.in. świetlica, łaźnia, pralnia i punkt medyczny, skorzystało 461 osób. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego zanotowała ponad 500 udostępnień specjalistycznych łóżek, materaców, wózków inwalidzkich, koncentratorów tlenu i innych urządzeń ułatwiających życie osobom chorym i niepełnosprawnym. Z działalności przychodni rehabilitacyjnej w Krasnymstawie korzystało ponad 1250 osób. We wczasorekolekcjach w Dąbrowicy uczestniczyło ponad 100 osób. W wakacyjnych koloniach Caritas udział wzięło ponad 250 dzieci z ubogich rodzin oraz z placówek opiekuńczo-wychowawczych; wypoczynek zorganizowano także dla 500 dzieci z Ukrainy. Dzięki lubelskiej Caritas ponad 70 uczniów miało zapewniony ciepły posiłek w szkole, 45 otrzymało stypendia, a 55 korzystało z zajęć w świetlicy. Ponad 400 seniorów otrzymało karty na zakupy w sklepach spożywczych i aptekach, a ponad 150 zostało objętych stałą pomocą. Po 1000 osób uczestniczyło w śniadaniu wielkanocnym i spotkaniu wigilijnym, zorganizowanych w Lublinie, Puławach, Krasnymstawie i Chełmie. Z oferty Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom skorzystało 2500 osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Do tych, którzy pozostali na terenach objętych wojną, z pomocą humanitarną z Lublina wyjechało 41 tirów i 67 busów. W ochronce dla dzieci uchodźców opiekę znalazło niemal 500 maluchów. 180 uchodźców uczestniczyło w kursach z języka polskiego, a 50 osób znalazło dach nad głową i bezpieczną kwaterę.

To tylko mały wycinek codziennej działalności lubelskiej Caritas. Jak zapewnia ks. Łukasz Mudrak, pracownicy i wolontariusze zawsze starają się pomagać każdemu, kto zgłosi się po pomoc. Tę działalność można wesprzeć ofiarami i darowiznami, także tymi przekazywanymi w ramach rozliczeń podatkowych (KRS 0000204819, numer konta 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351).

Więcej na www.lublin.caritas.pl

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas zachęca: Bądźmy jałmużnikami!

Caritas

W całej Polsce od 21 lutego br. rozpoczyna się kolejna edycja wielkiej akcji Caritas znanej pod nazwą Jałmużna Wielkopostna.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?