Reklama

Aktualności

Wypowiedź papieża na spotkaniu z ruchami ludowymi – głównym tematem mediów

Grzegorz Gałązka

Podsumowując drugi etap wizyty papieża Franciszka w Ameryce Południowej – pobyt w Boliwii – media latynoamerykańskie podkreślają zwłaszcza „polityczne” przemówienie Ojca Świętego na spotkaniu z ruchami ludowymi w Santa Cruz de la Sierra. Uwagę mediów przyciągnęła także papieska prośba o przebaczenie za grzechy Kościoła w czasach kolonizacji. W sumie, wizyta papieża, to zdaniem mediów: “historyczne błogosławieństwo”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Franciszek apeluje, aby mówić bez lęku i zmieniać niesprawny system” - pisze boliwijska gazeta “La Razon”. Jej zdaniem papież potępił konsumizm i domaga się kresu wykluczania ubogich. Gazeta pisze, że żegnając się: „Franciszek pozostawia w Boliwii głębokie wrażenie i rozpoczyna ostatni etap podróży w regionie”.

Inna boliwijska gazeta – „Los Tiempos” – na plan pierwszy wysuwa papieską prośbę o przebaczenie za czasy kolonizacji. „Franciszek ogłosił historyczną prośbę o przebaczenie” - tytułuje gazeta swoją relację z wizyty Franciszka. Relacjonując spotkanie papieża z ruchami ludowymi podkreśla, że uczestnicy spotkania „nazwali Franciszka rewolucyjnym papieżem”. A “El Deber” podsumowuje papieską wizytę słowami: „Papież żegna się z Boliwią i zasiewa nadzieję”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Ekwadorze, który był pierwszym etapem podróży papieża, gazeta “El Universo” wysuwa na plan pierwszy “krytykę kapitalizmu” wypowiedzianą przez Franciszka tytułując swoją relację: „Papież Franciszek krytykuje kulturę konsumizmu”. A dziennik „Telegrafo” wybija tytuł „Papież prosi o przebaczenie za zbrodnie Kościoła wobec rdzennej ludności w czasach podbojów”.

Media z uznaniem piszą o pobycie papieża w ośrodku reedukacyjnym Palmasola w ostatnim dniu wizyty w Santa Cruz de la Sierra. „Papież Franciszek kwestionuje system prawa karnego Boliwii” - pisze “El Universo”.

W Argentynie, rodzinnym kraju papieża Franciszka, dziennik “La Nacion” poinformował o „szokującej krytyce gospodarki światowej przez papieża” i zwraca uwagę, że „to było więcej niż przemówienie, to była encyklika”.

Media informują też o telegramie, jaki zwykle wysyła papież do głów państw, przez terytoria których przelatuje jego samolot. “Franciszek apeluje do Cristiny o większe wysiłki na rzecz prawa i pokoju” - pisze „La Nacion” informując o depeszy do prezydent Argentyny Cristiny Kirchner. Z kolei „Clarin” na swojej stronie internetowej nawiązuje do napływu pielgrzymów argentyńskich do Paragwaju na spotkanie z papieżem: “Euforia wśród tysięcy Argentyńczyków na ulicach Asuncion”.

Reklama

Z kolei w Paragwaju, gdzie papież kończy swoją ośmiodniową podróż do trzech krajów Ameryki Południowej, w doniesieniach przeważa nastrój oczekiwania na Ojca Świętego. “Wszystko jest gotowe na przyjęcie Franciszka” - melduje gazeta „ABC”. Ale w tej samej gazecie pojawiły się też i tony krytyczne m.in. w zapowiedzi „protestów podczas wszystkich spotkań z papieżem”, w tym demonstracje drobnych rolników i organizacji tubylców. Ponad wszystko przeważa jednak optymizm. Sobotnie wydanie tejże gazety stwierdza krótko: „Historyczne błogosławieństwo dla ludu Guarani”.

Natomiast „Ultima Hora” martwi się, że na dni papieskiej wizyty jest zapowiedziana bardzo zła pogoda: „Papieża może powitać deszcz”. Jednocześnie, nawiązując do wysiłków, jakie podjęto w kraju w związku z wizytą Franciszka, komentator gazety stwierdził: „Nie pozostaje nam nic innego, jak poszukiwać takich elementów, które sprawią, że będziemy nieco lepsi, mniej egoistyczni, mniej niesprawiedliwi, a za to bardziej solidarni i bardziej świadomi. Jeśli by tak się stało, wówczas obecność tego człowieka imieniem Franciszek byłaby przynajmniej warta tych wszystkich starań”.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-11 17:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Paragwaju. Synteza

Grzegorz Gałązka

Paragwaj po Ekwadorze i Boliwii był trzecim i zarazem ostatnim etapem ośmiodniowej pielgrzymki Franciszka w Ameryce Łacińskiej. Była to też jego dziewiąta podróż zagraniczna od początku pontyfikatu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj