Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 52/2023, str. 14

Krzysztof Świertork/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szopki na Jasnej Górze

Zwyczajem poprzednich lat w sanktuarium stanęły trzy szopki, a w tym roku dodatkowa – przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drewnie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się ona w bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu w Palestynie.

Na dziedzińcu, tuż przed bazyliką, wita pielgrzymów duża szopka stylizowana na górską chatę. Zbudowali ją górale. To główna szopka w sanktuarium. W niej adorowane jest Dzieciątko Jezus. Zostanie tu przyniesione w uroczystej procesji po Pasterce. Dalej, udając się przez Wieczernik na tzw. fosy, wejdziemy w świat ludzkiej codzienności, w której rodzi się Chrystus. Tu znajduje się tzw. ruchoma betlejemka. To dzieło o. Bronisława Kraszewskiego, jasnogórskiego dekoratora, i jego współpracowników. Ruchomą szopkę tworzy aż pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie – to sprzed 2 tys. lat i to współczesne. – Każda figurka ma swoje „serce”, to urządzenie, które nią porusza. Każda wykonuje określoną czynność – opowiada o. Kraszewski. W szopce znajdują się figurki: rybaka, piekarza, praczki, pasterzy opiekujących się zwierzętami, ludzi ogrzewających się przy ognisku, krzątających się przy swoich domach. Nie brakuje też odniesień do polskiej rzeczywistości – w drugiej części szopki zobaczymy m.in. figurki w polskich regionalnych strojach. Hołd Dzieciątku śpieszą oddać także święci i błogosławieni – św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński. To zauważenie bogatej polskiej historii, kultury i tradycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest też szopka w bazylice, przygotowana przez br. Dawida Respondka. Ta ma tradycyjny charakter, bo jak podkreśla paulin, bazylika jest miejscem modlitwy. – Tu często obserwuję piękne sceny, kiedy rodzice podprowadzają dzieci pod żłóbek i uczą je przed Dzieciątkiem Jezus znaku krzyża, opowiadają o wydarzeniach z Betlejem – mówi br. Dawid.

Reklama

Główną szopkę na dziedzińcu oraz tę ruchomą można będzie nawiedzać codziennie w godz. 9-18, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.

Życzenia od tronu Matki

Trzymając w ręce biały opłatek, w wigilijny wieczór, wdzięczni za Waszą duchową obecność z nami przed Obliczem Jasnogórskiej Matki, pragniemy dzielić się z Wami radością, że Pan Jezus się narodził i ciągle od nowa do nas przychodzi, by być Emmanuelem, Bogiem z nami, by zamieszkać w ludzkich sercach.

Wyjdźmy więc z naszymi otwartymi sercami naprzeciw Bogu, który przychodzi. Powitajmy Jezusa jak Maryja. Ukażmy Go światu. Zanieśmy Go braciom i siostrom, którzy Go nie znają. Niech ogarnie nas miłość Matki czuwającej nad Dzieciątkiem, wiara Józefa i nadzieja całego świata oczekującego na przyjście Zbawiciela. Niech blask tej jedynej, niezwykłej nocy, gdy staje się cud, opromienia codzienną rzeczywistość ubogaconą przyjściem Boga-Człowieka. Niech głęboka cisza tej tajemniczej nocy i radość z Narodzenia Pańskiego docierają do serca każdego człowieka i pozostaną tam na zawsze, przynosząc chwałę na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. Niech Pan Jezus napełni każdego z Was swoim błogosławieństwem i pokojem.

Z modlitwą i wdzięcznością oraz darem Bożego błogosławieństwa –

Jasnogórski flesz

• 25 grudnia – uroczystość Bożego Narodzenia – uroczysta Suma o godz. 11 w bazylice, po niej wspólne śpiewanie kolęd z jasnogórskim chórem „Pueri Claromontani”;

• 29-31 grudnia – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 31 grudnia – uroczystość Świętej Rodziny – Nieszpory na zakończenie roku 2023 o godz. 16.15 w bazylice, Pasterka noworoczna o godz. 24.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-18 10:58

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...