Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ottonowe sympozjum

Wykład ks. dr Roberta Masalskiego; w środku ks. dr Kazimierz Półtorak
prowadzący sympozjum

Ks. Marcin Miczkuła

Wykład ks. dr Roberta Masalskiego; w środku ks. dr Kazimierz Półtorak prowadzący sympozjum

Czy stać nas na taką postawę, jaką nam pokazał św. Otton z Bambergu – zapytał podczas Eucharystii ks. Grzegorz Wejman.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Otton jest postacią bardzo znaczącą zarówno dla naszej archidiecezji, jak i dla archidiecezji bamberskiej. Na tysiąclecie biskupstwa bamberskiego papież Benedykt XVI napisał w liście do abp. Ludwiga Schicka: „Myślimy o Ottonie, świętym biskupie, który był nie tylko wzorowym pasterzem dla swojej diecezji, ale także niósł Pomorzanom Ewangelię”. Patrząc na zbliżający się jubileusz misji ottonowej na Pomorzu Zachodnim, myślimy o św. Ottonie, który ewangelizował Pomorzan. Wśród wielu inicjatyw związanych z popularyzacją jego osoby i jego dzieła, prym wiodą spotkania modlitewne. Nie brakuje też spotkań historycznych, przybliżających nie tylko jego misję, ale również specyfikę czasów, w których żył.

Takie spotkanie modlitewno-historyczne odbyło się w Gryficach. Z inicjatywy ks. prał. dr. Andrzeja Steckiewicza, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zostało zorganizowane sympozjum „Jubileusz 900-lecia Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu 1124-2024”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Grzegorz Wejman. W homilii podkreślił, że wielkim dziełem św. Ottona, które pozostawił na Pomorzu Zachodnim, był nie tylko udzielony chrzest w wielu miejscowościach, ale największym jego sukcesem było to, że zostawił Pomorzanom żywą chrześcijańską wiarę. Na zakończenie, nawiązując do osoby św. Ottona ks. Wejman prosił: – Jezus Chrystus również dzisiaj zaprasza nas do wielkodusznych decyzji. Czy stać nas na taką postawę, jaką nam pokazał św. Otton z Bambergu? Aby tak było, potrzeba nam przede wszystkim: modlić się modlitwą publiczną, głównie Eucharystią i prywatną. Ale modlić się sercem i z wielką pokorą. I codziennie posilać się Słowem Bożym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii odbyły się kolejno konferencje historyczne związane z misją św. Ottona. Sympozjum poprowadził dziekan gryficki ks. kan. dr Kazimierz Półtorak. Pierwszą prelekcję wygłosił ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman. W swoim wystąpieniu przybliżył życie i działalność św. Ottona z Bambergu oraz przedstawił przejawy jego kultu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Kolejne wystąpienie przygotował ks. kan. dr Robert Masalski. Przybliżył metody misyjne bp. Bernarda Hiszpana oraz św. Ottona. Dokonał analizy porównawczej obu misji ewangelizacyjnych przybliżając również metody panujące w tym czasie w innych terenach misyjnych. Kolejna prelekcja dotyczyła jednego z owoców misji ottonowej, a mianowicie powołanego 14 października 1140 r. biskupstwa pomorskiego z siedzibą w Wolinie. Ostatnią konferencję poprowadził ks. mgr lic. Ryszard Raczkiewicz, który podzielił się refleksjami związanymi z wiarą na Pomorzu Zachodnim po 900 latach.

Reklama

Sympozjum zakończył panel dyskusyjny, do którego wprowadził mgr Kazimierz Łaszewski. W panelu wzięli udział: ks. Grzegorz Wejman, ks. kan. mgr Dariusz Żarkowski, ks. dr Robert Masalski, ks. mgr lic. Ryszard Raczkiewicz. Na zakończenie sympozjum słowa podziękowania do uczestników, prelegentów oraz organizatorów skierował ks. kan. Kazimierz Półtorak. Po sympozjum parafianie wraz ks. prał. Andrzejem Steckiewiczem ugościli wszystkich obecnych w salkach parafialnych.

Boże, Ty wysłałeś bp. Ottona na Pomorze, aby zasiał w sercach ludzkich ziarno Ewangelii. Pozwól i nam, za jego pośrednictwem, świadczyć przed ludźmi słowem i czynem.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-12 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dni Młodych – spotkanie z Bogiem

E. Sitarek

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady