Reklama

Niedziela Częstochowska

Patriotyczne śpiewanie

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy, puchary i nagrody

Piotr Pietrzak

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy, puchary i nagrody

„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” – pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej VII Archidiecezjalno-Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychowanie patriotyczne jest bardzo ważne w życiu człowieka, ponieważ przez to pokazujemy, że Ojczyzna jest wartością, o którą trzeba zawalczyć także dzisiaj – powiedział na rozpoczęcie bp Andrzej Przybylski.

Rekord

W tym roku w Przeglądzie wzięła udział rekordowa liczba – 218 wykonawców: solistów, schol parafialnych oraz chórów szkolnych. Uczestnicy byli podzieleni na cztery kategorie: klasy: I-III, IV-VI, VII-VIII oraz zespoły wokalne, schole i chóry. – W ocenie jury poziom był bardzo wysoki – przyznała Agnieszka Pietrzak, dyrektor Przeglądu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laureaci

W kategorii klas I-III – I miejsce za wykonanie utworu pt. Uwierz, Polsko zdobyła Kornelia Włuka z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Michalina Juchnik, która reprezentowała Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach i zaśpiewała pieśń pt. Polskie skrzydła. Kinga Kipigroch ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie była najlepsza w kategorii klas VII-VIII. Wykonała ona utwór pt. Póki Polska żyje w nas. Ex aequo I miejsce zajęła Wiktoria Walentek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, za śpiew pieśni Żeby Polska była Polską. Z kolei utworem Jesteśmy stąd Zespół Wokalny z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej wyśpiewał I miejsce w kategorii zespołów wokalnych, schol i chórów.

Patriotyzm

– Celem Przeglądu jest wychowywanie dzieci i młodzieży do patriotyzmu, ale jest to także wspaniała lekcja historii. To wydarzenie odbywa się w pięknej scenerii, na tle obrazów z historii Polski. Wiemy, że ta historia była bardzo trudna i wymagająca. Nasi przodkowie jednak zdali ten egzamin i tego chcemy dzisiaj nauczyć młode pokolenie – wyjaśniła Agnieszka Pietrzak.

Organizatorem wydarzenia był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Przegląd odbył się pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i Jadwigi Wiśniewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego, przy współpracy wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy.

Reklama

Wartości

Parafia jest dobrym miejscem, gdzie można realizować różnorakie zadania wychowawcze, a także uczyć młodych ludzi odpowiedzialności za własne życie. Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Anna Urbaniak podkreśliła, że zadaniem Akcji Katolickiej jest uczestniczenie w codziennym życiu społeczności parafialnej i podejmowanie różnorakich inicjatyw, aby obecność katolików świeckich była widoczna w każdej sferze codziennego życia. – Wciąż szukamy nowych form działalności, które mają za zadanie kształtować życie człowieka w oparciu o wartości chrześcijańskie, dlatego też nasz Przegląd wpisuje się w te zadania. Zależy nam na tym, aby Akcja Katolicka była obecna w przestrzeni społecznej naszego życia – powiedziała Anna Urbaniak.

Uczestnicy przeżyli piękne chwile, podkreślali, że warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, że warto być Polakiem.

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy, puchary i nagrody.

Podziękowania

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej dziękuje wszystkim, którzy pomogli zorganizować tegoroczny Przegląd: Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, Urzędowi Gminy w Poczesnej, Szkole Podstawowej w Poczesnej na ręce dyrektor Jadwigi Knapik, sponsorom, rodzicom oraz nauczycielom. Za patronat medialny dziękujemy Tygodnikowi Katolickiemu Niedziela i Radiu Fiat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-21 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla wspólnego dobra

Unia Laikatu Katolickiego

Za nami XI Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Unii Laikatu Katolickiego. Tym razem miejscem spotkania była gościnna parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, gdzie proboszczem jest ks. Jarosław Sroka, kapelan ULK.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady