Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Radio w Biłgoraju

Biłgorajska parafia jest „wspólnotą wspólnot”

Artur Sowa

Biłgorajska parafia jest „wspólnotą wspólnot”

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jedna z najstarszych parafii, gdyż pierwsze wiadomości źródłowe o jej powstaniu pochodzą z 1624 r., jednak prawdopodobnie powstała ona już wcześniej – prawdopodobnie między rokiem 1604 a 1624, jednak pierwsze zapisy o osobach pracujących w tej parafii pochodzą z 1644 r. Dopiero 3 grudnia 1717 r. na pierwszego proboszcza został mianowany ks. Jan Mroczkowski, który jako młody, energiczny i zdolny kapłan dość szybko uporządkował sprawy parafialne.

Obecnie działa tutaj wiele ruchów i stowarzyszeń, m.in. chór parafialny, Domowy Kościół, KSM, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, Oaza Dzieci Bożych, schola, Straż Honorowa Niepokalanego Serca Maryi, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca oraz organizacje trzeźwościowe. Nad grupami czuwają kapłani posługujący w parafii, czyli proboszcz – ks. Jerzy Kołtun oraz dwaj wikariusze, ks. Andrzej Michalski i ks. Paweł Kostrubiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponadto świątynia w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont elewacji i teraz wieże świątyni widoczne przy wjeździe do miasta na dwóch głównych trasach: Biłgoraj-Zamość i Biłgoraj-Lublin, są wspaniałą wizytówką parafii i całego miasta. Jednym z wyjątkowych elementów tej parafii jest cotygodniowa transmisja Mszy św. w lokalnej telewizji kablowej. – Dzięki trosce ks. kanonika Bogusława Wojtasiuka z naszego kościoła w każdą niedzielę i niektóre święta jest transmitowana Eucharystia dla chorych, o godz. 9.30. Niejednokrotnie spotykam się z wdzięcznością ludzi chorych, że mogą dzięki temu uczestniczyć we Mszy świętej i mówią, że czują się, jakby byli na niej w swoim kościele – tłumaczy proboszcz.

Reklama

Podczas Niedzieli Radiowej słowo Boże wygłosił ks. dr Piotr Spyra, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej i dyrektor Zamojskiej Szkoły Ewangelizacji im. bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Zamościu, który zapraszał do uczestnictwa w Seminarium Odnowy Wiary. – W czasie tego seminarium będziemy zachęcali, aby nie tylko w minutę przeczytać Ewangelię, ale spędzić czas z tym, który jest Słowem, którego dzięki temu słowu będziesz mógł poznać. Aby oswoić się z osobą Jezusa, aby to Jego słowo skruszyło wszystkie fałszywe obrazy, które nosisz w sercu i aby to słowo dotknęło twojego serca i abyś wszedł w osobistą relację z Bogiem, poznał, zrozumiał Go i zaufał Mu bezgranicznie. Wówczas już zupełnie inaczej przeżywa się spowiedź, modlitwę, bo to nie jest już z nakazu, ale wiesz, po co to wszystko się dzieje. Wiele osób mówi, że wchodzi dzięki temu jakby w nowy rozdział życia – wyjaśniał.

Ks. Piotr Spyra zachęcał również do słuchania Katolickiego Radia Zamość. – Jesteśmy dzisiaj tutaj, aby przypomnieć, że nasza rozgłośnia istnieje i zachęcić do słuchania jej. Mamy tam naprawdę wiele dobrych i wartościowych audycji i katechez, wiadomości z życia diecezji i naszych lokalnych wspólnot. To oswaja nas z Panem Bogiem, a alternatywą jest tylko rzeczywistość świecka, często antyewangeliczna, a to jest piękne działanie Pana Boga poprzez radio – zachęcał.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-17 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz w Nadleśnictwie Biłgoraj

Leśnicy podczas Eucharystii

Joanna Ferens

Leśnicy podczas Eucharystii

Nadleśnictwo Biłgoraj zorganizowało na swoim terenie upamiętnienie 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli