Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Chóry, organy i śpiew

Archiwum festiwalu

Komisja artystyczna podjęła decyzję, którzy organiści i które chóry, będą muzycznie rywalizować w Rumi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 19-21 października w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odbędzie się kolejna, 35. edycja wydarzenia muzycznego pt. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. Roman Perucki, przewodniczący komisji.

Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, jest płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, szczególnie ich interpretacji, jest skutecznym promotorem muzyki polskich kompozytorów. Wydarzenie jest również promocją zespołów chóralnych oraz młodych organistów i swoistą przepustką do zaistnienia w szeroko rozumianym świecie muzycznym. Inspiracją do zorganizowania festiwalu była postać pracującego przez 26 lat w Rumi wybitnego muzyka i kompozytora utworów chóralnych i instrumentalnych, patrioty, kapelana wojskowego i wychowawcy młodzieży – ks. prof. Stanisława Ormińskiego, salezjanina. W latach 1973-87 opracował on 18 tomów pieśni religijnych i świeckich, które są prawdziwą skarbnicą dla zespołów chóralnych. Ksiądz Ormiński jest autorem szeregu kompozycji m.in. Apelu Jasnogórskiego, rozpowszechnionego od obchodów na Jasnej Górze 1000-lecia państwa polskiego. W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się cztery konkursy: Konkurs kompozytorski RUMINA 800 – w związku z 800-leciem Rumi przypadającym w 2024 r., Konkurs Muzyki Organowej, Konkurs Zespołów Chóralnych i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważnym elementem wydarzenia są koncerty na zakończenie każdego dnia konkursu. W tym roku na zakończenie pierwszego dnia odbędzie się koncert pt. Improwizacje do Gregoriańskich Antyfon Maryjnych w wykonaniu Thierry’ego Mechlera (Francja) – organy i Sławomira Bronka – kontratenor.

Drugi dzień zakończy koncert pt. Muzyka Wiednia w wykonaniu Klausa Kuchlinga (Austria) – organy i Aleksandry Zamojskiej – sopran. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W tym dniu zaplanowano również polską premierę utworu Petera Planyavsky’ego Koncert na organy i orkiestrę w obecności kompozytora.

Reklama

Trzeciego dnia wszystkie chóry uczestniczące w konkursie wykonają wspólnie pieśń: Gaude Mater Polonia Teofila Klonowskiego. Na zakończenie dnia odbędzie się koncert pt. Ave Maria w muzyce w wykonaniu Aleksandry Zamojskiej – sopran i Tomasza Adama Nowaka (Niemcy) – organy oraz Zespołu Kameralnego Filharmoników Łódzkich.

Ostatniego dnia po gali ogłoszenia zwycięzców i wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy wystąpią w koncercie laureatów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.festiwalrumia.pl . /I.C.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-10 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: Dziś zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

IPN

Dziś o godz. 17.00 w Gdańsku zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Aby uhonorować tą wielką postać Muzeum II Wojny Światowej podjęło decyzję o ustawieniu jego pomnika na placu przy swojej siedzibie

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst