Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafia matka

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna

Adam Szewczyk

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna

Pan Bóg nie chce być dodatkiem do naszego życia, On chce być jego sercem – powiedział podczas uroczystości odpustowej abp Andrzej Dzięga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrójnie uroczysty charakter miały tegoroczne obchody ku czci głównego patrona Polski, św. Stanisława, biskupa i męczennika, na os. Bukowym w Szczecinie. Celebracje odpustowe wzbogaciło przyjęcie przez grupę młodzieży sakramentu bierzmowania, którego udzielił abp Andrzej Dzięga. Nadto uroczyście sprawowana tego dnia Eucharystia stanowiła zwieńczenie wizytacji kanonicznej. Są one prowadzone w parafiach raz na pięć lat osobiście przez biskupa diecezjalnego lub jego pomocnika.

O matce

Parafia św. Stanisława BM na os. Bukowym wchodzi w skład dekanatu Szczecin-Słoneczne. Obowiązki proboszcza od 25 lat sprawuje w niej ks. kan. Józef Filipek. Ongiś największa w tej części prawobrzeżnego Szczecina do dziś pełni funkcję swoistego centrum życia religijnego tego ogromnego osiedla położonego na skraju Puszczy Bukowej. Starsi parafianie żartobliwie twierdzą, że wszystkie drogi w tej części miasta prowadzą do św. Stanisława na Bukowym, bowiem tam początek miało wiele inicjatyw skutkujących dynamicznym rozwojem życia duchowego mieszkańców osiedla jak i jego okolic. To w tej parafii powstawały pierwsze grupy Młodzieżowej Oazy Ruchu Światło-Życie, tworzyły się kręgi Domowego Kościoła, rozwijał swą działalność neokatechumenat. Stąd wyruszali jako zalążki nowych parafii. Tutaj zostawili część swego serca troszcząc się do dziś, aby głęboka więź z tym miejscem nie został zerwana. W okresie swego formalnego istnienia po II wojnie światowej, czyli od 1981 r., zdążyła się już kilkakrotnie podzielić. Dla tak znanych wspólnot jak parafia Niepokalanego Serca NMP na os. Słonecznym (powstała w 1985 r.), w ramach której funkcjonuje Sanktuarium MB Fatimskiej, czy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza na os. Bukowym (powstałej w 1998 r.), jest – rzecz wprost ujmując – parafią matką. Jej najmłodszą, ledwie pierwsze kroki stawiającą córką, jest parafia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z administracyjnej struktury parafii św. Stanisława BM wyodrębniona została w 2021 r., położona jest w granicach os. Bukowe-Klęskowo, w sporej mierze obejmując nieformalnie określane osiedlem Nad Rudzianką – rozwijające się skupisko niskich domów wielorodzinnych, których architektura dalece odbiega od królującego w epoce socrealizmu budownictwa wielkopłytowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Otwórzcie serca

Uroczystości odpustowe którym przewodniczył abp Andrzej Dzięga, zgromadziły w położonym na charakterystycznej wyniosłości osiedla kościele wiernych, pragnących udziałem w Eucharystii podkreślić rangę tego wydarzenia – święta pośród parafialnej codzienności. W Mszy św. uczestniczyli kapłani przybyli z lewobrzeżnej części miasta oraz księża z dekanatu Szczecin-Słoneczne, wśród których nie brakowało dziekana, ks. kan. Tadeusza Szponara, proboszcza położonej tuż za miedzą parafii Opatrzności Bożej na os. Majowym.

W wygłoszonym kazaniu abp Dzięga zawarł wiele odniesień, tak historycznych jak i współczesnych, związanych z kultem patrona parafii oraz całej Polski, ale i nie tylko.

Zwracając się do wiernych metropolita apelował o odwagę i otwarcie serc na Boga, na tchnienia Ducha Świętego: – Pan Bóg nie chce być dodatkiem do naszego życia, On chce być jego sercem – mówił arcybiskup. – Jezus tak kształtował apostołów. […] Uczył ich już po zmartwychwstaniu, pokazywał im siebie, swe przebite ręce i bok jakby na potwierdzenie, że nie istnieje w perspektywie Bożej granica śmierci. Nie istnieje granica doczesności. Śmierć dla człowieka wiary nie jest żadną przeszkodą ani żadnym horyzontem ograniczającym. Chrystus zmartwychwstały przychodząc pokazuje nam, że to jest jeden wielki dynamizm i młodość życia, jedna ciągła energia i miłość, ciągła pomysłowość i zaczynanie od nowa.

Niech Duch Święty odmieni oblicze tej ziemi

Arcybiskup podkreślił ogromne znaczenie działalności apostolskiej ważnych dla naszego kraju obrońców i krzewicieli chrześcijaństwa oraz kultury życia opartej na prawie Bożym, takich, jak św. Otton, św. Stanisław ze Szczepanowa czy historycznie najbliższy nam św. Jan Paweł II. Przypomniał, że współcześnie, podobnie jak za czasów Bolesława Śmiałego, potrzeba śmiałych, zdeterminowanych obrońców ładu moralnego. Ładu zanurzonego w głębokim zawierzeniu Bogu, wspartego wzajemną, życzliwą otwartością na siebie wszystkich ludzi, bez względu na wiarę czy przekonania.

Reklama

Z odwagą przyjmijcie dary

Specjalne słowa abp Dzięga dedykował młodzieży przystępującej do sakramentu bierzmowania, nie pomijając przy tym tych, którzy z tego sakramentu już korzystają.

– Przyjmijcie ten dar Bożego ducha na nowo którzy jesteście już bierzmowani – apelował arcybiskup. – Nie lękajcie się. Po Bożemu wszystko czyńcie, tak rozumujcie i wybierajcie i tak załatwiajcie wszystkie doczesne, ziemskie, polskie, rodzinne i osobiste sprawy. Po Bożemu!

Podziel się:

Oceń:

2023-05-30 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ambasador zdrowia

Muzycznie i śpiewająco

Ks. Krzysztof Zdziarski

Muzycznie i śpiewająco

Wielka Szczecińska Majówka u św. Ottona.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Papież zachęca dzieci pierwszokomunijne w Polsce do ofiarności na rzecz swych rówieśników

2024-05-22 10:41

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Zachęcam dzieci pierwszokomunijne, by w tym czasie radości potrafiły też dostrzec potrzeby swoich cierpiących rówieśników, ofiar wojen, głodu i ubóstwa - powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...