Reklama

Wiara

Stał się głowicą węgła

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 19

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy List św. Piotra jest rozbudowaną katechezą, której centralny punkt odniesienia stanowi prawda o zmartwychwstaniu Jezusa. Nowe życie wypływające z tajemnicy pustego grobu staje się udziałem wszystkich uczniów Chrystusa. Ten dar domaga się konkretnej odpowiedzi, wyrażającej się w życiu i postępowaniu chrześcijan – odpowiedzi na miarę otrzymanego daru.

Na początku drugiego rozdziału listu kilkakrotnie wybrzmiewa metafora-symbol kamienia: „przybliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem” (1 P 2, 4); „wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia” (1 P 2, 5); „oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny” (1 P 2, 6); „dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła, i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia (por. 1 P 2, 7). W tradycji starotestamentowej obraz skały odnosi się często do Boga jako symbol Jego wierności złożonym obietnicom, symbol pewności przymierza zawartego z ludem. W Pierwszym Liście św. Piotra ten obraz zostaje odniesiony do Chrystusa, który posłany przez Ojca urzeczywistnia w pełni tę wierność Boga przez nierozerwalne przymierze przypieczętowane krwią Syna Bożego. Autor listu odnosi symbol kamienia także do wierzących: ci, którzy zbliżają się do Chrystusa – drogocennego kamienia, sami stają się żywymi kamieniami duchowej świątyni. Ten dialog symboli jest niezwykle wymowny, ponieważ pokazuje ścisły związek łączący wierzącego z Chrystusem. On, jako wybrany przez Boga kamień, daje udział w swoim życiu wszystkim, którzy decydują się pójść za Nim drogą wiary: „kto wierzy w niego, na pewno nie będzie zawiedziony” (por. 1 P 2, 6).

Autor listu wielokrotnie odwołuje się do tekstów i motywów zaczerpniętych ze Starego Testamentu. Drugi rozdział pisma zawiera cytaty i aluzje z Księgi Wyjścia, Księgi Izajasza i Księgi Psalmów. Także określenie Chrystusa mianem „głowicy węgła” ma pochodzenie starotestamentowe: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” (Ps 118, 22). Co kryje się za takim określeniem Jezusa? Z jednej strony Jego obraz jako fundamentu odsłania prawdę o Jego odrzuceniu przez niewierzących. To odrzucenie jest szczególnie dramatyczne w związku z zaślepieniem budowniczych pozbywających się kamienia węgielnego, bez którego nie może być kontynuowana żadna budowa. Z drugiej strony – określenie Chrystusa jako fundamentu odnosi się do nadziei, którą przynosi On swoim uczniom podążającym za Nim drogą wiary. Jest to nadzieja niezawodna, zagwarantowana wiernością samego Boga. Możemy zatem powiedzieć, że symbol kamienia węgielnego wyraża syntezę tajemnicy paschalnej – odrzucenia, męki i śmierci Chrystusa oraz jednocześnie tryumfu życia nad śmiercią i związanej z nim nadziei na pełnię życia w komunii z Bogiem. Wierzący jako żywe kamienie uczestniczą w życiu „kamienia węgielnego” – Jezusa Chrystusa, zarówno w tajemnicy odrzucenia, jak i w tajemnicy zwycięstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-28 13:39

Wybrane dla Ciebie

Św. Ireneusz przypomina o naszych początkach

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

pl.wikipedia.org

Witraż przedstawiający św. Ireneusza autorstwa Luciena Bégule (1901), Kościół Świętego Ireneusza w Lyonie

Nadanie św. Ireneuszowi tytułu doktora Kościoła przypomina nam o początkach chrześcijaństwa, o tym, że nasz Kościół rodził się pośród prześladowań. Wskazuje na to abp Olivier de Germay, odnosząc się do niedawnej decyzji Papieża o uhonorowaniu tego starożytnego biskupa.

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024