Reklama

Kościół

Kanoniczne prawo pod strzechy

ks. prof. Piotr Majer, redaktor naukowy
nowego komentarza do kodeksu
Prawa kanonicznego

Andrzej Tarwid/Niedziela

ks. prof. Piotr Majer, redaktor naukowy nowego komentarza do kodeksu Prawa kanonicznego

Ukazał się nowy Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pomoże on w pracy kanonistom i prawnikom, ale może zainteresować także tych, którzy mają niedosyt wiedzy o zasadach działania Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy rok temu Konferencja Episkopatu Polski przyjęła zaktualizowane na język polski tłumaczenie Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), zespół kilkunastu osób pod kierunkiem ks. prof. Piotra Majera pracował już nad nowym komentarzem do tej głównej ustawy Kościoła.

– Poprzednia edycja komentarza została wydana 11 lat temu. Od tamtego czasu w porządku prawnym Kościoła katolickiego pojawiły się nowe ustawy. Znowelizowano np. wiele kanonów samego KPK. Potrzebne więc było podjęcie prac nad nową edycją tego dzieła – mówi Niedzieli ks. prof. Majer, konsultor Rady Prawnej KEP i wykładowca prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawnicze komentarze do kodeksów czy ustaw pozwalają na prawidłową interpretację przepisów znajdujących się w tych aktach oraz wyjaśniają ich praktyczne zastosowanie. W nowym Komentarzu do KPK pokazane zostały nie tylko związki między różnymi przepisami, ale znajdują się tam także odniesienia do prawa kanonicznego na poziomie krajowym.

Publikacja wydana przez Wolters Kluwer zasadniczo jest tłumaczeniem komentarza sporządzonego przez kanonistów z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie. Polskie wydanie jest jednak bardziej obszerne niż komentarz hiszpański.

– Jest tak dlatego, że do naszego komentarza zostały dołączone treści pochodzące z wydania włoskiego, a także odniesienia przepisów prawa państwowego, które wiążą Kościół w jego działaniu – wyjaśnia redaktor naukowy.

Ponadto publikacja zawiera tłumaczenia kilku ważniejszych ustaw papieskich, m.in. konstytucji o kurii rzymskiej, o wyborze papieża, instrukcji o procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa, są też tabele i indeksy. Te ostatnie pozwalają odnaleźć kanony z 1917 r., czyli z pierwszego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Drugi kodeks – obecnie obowiązujący – został wydany równo 40 lat temu przez Jana Pawła II.

Jeszcze w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II zostały zmienione dwa kanony kodeksu. Kolejne pięć zmienił Benedykt XVI, a Franciszek dokonał ponad 100 zmian. Jakie są konsekwencje tych nowel dla praktycznego stosowania prawa kościelnego, wyjaśnia właśnie nowy Komentarz do KPK.

Reklama

Zdaniem prof. Pawła Boreckiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, jest to praca „ze wszech miar wartościowa i potrzebna”, dlatego powinna znaleźć szerokie grono odbiorców.

– Ten komentarz powinien zbłądzić pod strzechy, mówiąc językiem poetyckim. Powinien znaleźć się w kancelariach parafialnych, kuriach biskupich, w zgromadzeniach zakonnych, ale również w każdej szanującej się kancelarii prawnej – ocenił prof. Borecki podczas oficjalnej prezentacji komentarza.

A co z wiernymi, którzy nie są prawnikami? Czy komentarz powinien trafić także pod ich strzechy?

– Dla każdego, kto jest zainteresowany życiem Kościoła, będzie to pomocna lektura. Choć od razu zaznaczę, że nie jest ona łatwa – mówi Niedzieli ks. prof. Piotr Majer i dodaje: – Dzięki znajomości prawa kanonicznego zrozumiemy, dlaczego Kościół działa w taki, a nie inny sposób. Przede wszystkim jednak lepiej zrozumiemy depozyt, jaki zostawił nam Jezus Chrystus.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-03 10:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Karta LGBT+ niezgodna z Konstytucją

Instytut Ordo Iuris zapowiada apel do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wycofanie swojego podpisu pod Kartą LGBT

Łukasz Krzysztofka

Instytut Ordo Iuris zapowiada apel do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wycofanie swojego podpisu pod Kartą LGBT

Prezydent Warszawy 18 lutego w obecności przedstawicieli organizacji reprezentujących m.in. społeczności homoseksualne podpisał „Kartę LGBT+”. Jak wynika z analizy Instytutu Ordo Iuris, zawarte w niej postulaty budzą poważne wątpliwości prawne.

Więcej ...

76 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

2024-05-25 08:53

pl.wikipedia.org

76 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.

Więcej ...

Prezydent uczestniczył w obchodach 150-lecia OSP w Starym Sączu

2024-05-25 17:35

PAP/Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wziął udział w uroczystości 150. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym strażakom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania