Reklama

Niedziela Małopolska

Pierwsza w Polsce!

W inauguracji jubileuszu uczestniczyło bardzo wielu parafian

MFS/Niedziela

W inauguracji jubileuszu uczestniczyło bardzo wielu parafian

Historię tworzą wydarzenia i ludzie – powiedział ks. Paweł Dobroszek, proboszcz parafii świętującej jubileusz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowadzona przez Księży Misjonarzy krakowska parafia Najświętszej Marii Panny z Lourdes (przy ul. Misjonarskiej) w dniu odpustu parafialnego, poświęconego patronce, zainaugurowała świętowanie stulecia trwania wspólnoty parafialnej.

Okazja

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski. Wśród koncelebrujących kapłanów byli m.in. księża pracujący w parafii oraz ks. Paweł Holc – wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy i ks. prof. Robert Tyrała – rektor UPJPII, a także duszpasterze z dekanatu Bronowice wspólnie z dziekanem ks. kan. Marianem Wanatem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Witając zebranych, ks. Paweł Dobroszek zaznaczył: – Historia to nauka, która zajmuje się badaniem przeszłości. A w znaczeniu ścisłym – badaniem działań i wytworów ludzkich. Historię tworzą wydarzenia i ludzie. Proboszcz podkreślił, że spotkanie jest okazją, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia z historii parafii i świątyni. I zaznaczył: – Gromadzimy się, aby podziękować Panu Bogu za dar osoby Matki Najświętszej, naszej Pani, która objawiła się w Lourdes św. Bernadetcie Soubirous, nazywając się Niepokalanym Poczęciem.

Proboszcz przywołał daty związane z początkami kościoła i parafii: – Przypominamy sobie 16 lipca 1894 r., kiedy biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Jakub Glazer dokonał konsekracji tej świątyni Najświętszej Marii Panny z Lourdes, pierwszej w Polsce świątyni pod tym wezwaniem! A później 1 stycznia 1923 r. bp Adam Stefan Sapieha utworzył w Krakowie, przy kościele Najświętszej Maryi Panny, parafię pod tym samym wezwaniem i powierzył ją pieczy duszpasterskiej Zgromadzeniu Księży Misjonarzy.

Źródło

Ksiądz Dobroszek zwrócił też uwagę na wpisujące się w historię parafii życie i aktywność zawodową śp. Jana Rybarskiego, który w 1959 r. został tu organistą, a w 1968 r., pod wpływem perswazji ówczesnego proboszcza, a potem biskupa – Albina Małysiaka, podjął się prowadzenia parafialnego Chóru Mariańskiego. Rolę dyrygenta pełnił przez 50 lat.

Reklama

Homilię wygłosił bp Janusz Mastalski, który przywołał objawienia maryjne w Lourdes w 1858 r. Przypomniał, że w trakcie dziewiątego objawienia Bernadeta usłyszała polecenie: „A teraz idź do źródła, napij się z niego i obmyj się w nim”. I stwierdził: – My dzisiaj przychodzimy do tego źródła. My dzisiaj przychodzimy na ucztę wraz z Maryją po to, aby wyjść umocnieni. Zaznaczył też, że przychodzimy także do Jezusa i prosimy: „Panie, poprzez swoją Matkę powiedz, jak dalej żyć, jaki mieć pomysł na siebie?”. Biskup mówił o konkretnych lekcjach, w ramach których poznajemy wskazania, a są nimi: posłuszeństwo, czuwanie, roztropność i zaufanie.

Na zakończenie hierarcha zacytował wzruszający list – modlitwę matki proszącej o uzdrowienie syna i stwierdził: – Myślę, że każdy z nas może taki list napisać w swojej sprawie. Piszmy go w sercu swoim!

Uroczystość uświetnił Chór Mariański pod dyrekcją organisty Marcina Miotelki. To z inicjatywy chórzystów na chórze kościelnym, obok organów została umieszczona tablica upamiętniająca Maestro Jana Rybarskiego (1941-2018). Po Mszy św. wykonaną w pracowni Karola Badyny płaskorzeźbę poświęcił bp Janusz Mastalski, który modlił się: – Niech przykład jego życia i pracy zachęci nas do lepszego oddawania czci Panu Bogu i bardziej sumiennego wypełniania naszych obowiązków względem Boga, Kościoła, ojczyzny i każdego spotkanego człowieka.

Maestro

Postać dyrygenta i organisty przypomniała prezes Chóru Mariańskiego – Anna Królikowska, która zauważyła, że uroczystość otwierająca jubileusz stulecia parafii jest doskonałą okazją, aby uczcić osobę wpisującą się w sposób wyjątkowy w jej historię. Pani prezes zaznaczyła życiowe zaangażowanie i osiągnięcia śp. Jana Rybarskiego, jego wkład nie tylko w dzieje parafii, ale też chóralistyki, poprzez działalność m.in. w Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Krakowie oraz pełnienie funkcji jurora na festiwalach i konkursach. – Jan Rybarski brał czynnych udział w życiu muzycznym miasta Krakowa, uczestnicząc z chórem w najważniejszych uroczystościach religijnych i świeckich, współpracował również przez wiele lat w komisjach do spraw muzyki sakralnej w archidiecezji krakowskiej i był wielokrotnie wyróżniany, nagradzany i odznaczany – przypomniała Anna Królikowska. Zaznaczyła, że najbardziej cenił sobie Order Świętego Grzegorza Wielkiego przyznany przez Ojca Świętego Benedykta XVI za zasługi dla Kościoła i podkreśliła: – Dzięki charyzmie, zdolnościom organizacyjnym i wynikającym z nich wielkim dokonaniom zajmuje specjalne miejsce w historii chóralistyki polskiej!

Miałam zaszczyt poznać Jana Rybarskiego. Przez kilka lat z nim współpracowałam, przygotowując artykuły o wydarzeniach muzycznych, pod patronatem medialnym Niedzieli. Na zawsze zapamiętam nie tylko kompetencje zawodowe, kreatywność, wyobraźnię i przedsiębiorczość Maestro Rybarskiego, ale też takie cechy jak: życzliwość, serdeczność i radość, którymi emanował.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz – okazja do przebaczenia i pojednania

Żywy Kościół w Ciścu dziękuje za świątynię z cegieł

Robert Karp

Żywy Kościół w Ciścu dziękuje za świątynię z cegieł

Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu pod przewodnictwem bp. Romana Pindla świętowała 50. rocznicę budowy kościoła, który do historii przeszedł jako świątynia jednej doby.

Więcej ...

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli