Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na drogach życia konsekrowanego

Hanna Wlezień z bp. Janem Wątrobą i uczestnikami uroczystości

S. Iwona Józefiak

Hanna Wlezień z bp. Janem Wątrobą i uczestnikami uroczystości

Już 27. raz przeżywaliśmy święto Ofiarowania Pańskiego jako Dzień Życia Konsekrowanego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele osób utożsamia życie konsekrowane wyłącznie ze stanem zakonnym, jednak różnorodność zgromadzeń, instytutów, tak męskich jak i żeńskich to jeszcze nie jego całość. W kategorii osób poświęconych Bogu są bowiem jeszcze dziewice konsekrowane, wdowy i wdowcy, a także rzadziej obecne w Kościele pustelnice. Są to tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, nad którymi opiekę sprawuje biskup diecezjalny i specjalna podkomisja przy Episkopacie Polski.

1 lutego 2023 r. w gorlickiej bazylice w pełni zajaśniał znak życia konsekrowanego naszej diecezji podczas podniosłego obrzędu błogosławieństwa wdowy – Hanny Wlezień. W uroczystości pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby uczestniczyli, oprócz gorlickich duszpasterzy i księży rodaków, zaproszeni kapłani zakonni, siostry, dziewice konsekrowane, a nawet jedna z dwóch pustelnic żyjących na terenie diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najliczniej był reprezentowany stan wdów konsekrowanych. Hanna jako pierwsza parafianka i pierwsza mieszkanka Gorlic weszła przed dwoma laty na drogę formacji do tego stanu. Trzeba przyznać, że fenomen wdowieństwa poświęconego Bogu rozwija się prężnie i stanowi niewątpliwy znak czasu. Dla porównania: dziewic konsekrowanych jest w naszej diecezji 6. W maju do ich grona ma dołączyć Katarzyna. Hanna jest 17. wdową z naszej diecezji, która od śmierci małżonka przez specjalne błogosławieństwo, praktykowane w Kościele już od starożytności, w pełniejszy sposób związała swoje życie z Chrystusem, jedynym Oblubieńcem. Ksiądz biskup przywołał w homilii biblijne wdowy Starego i Nowego Testamentu, które stanowią przykład i wzór do naśladowania, jak choćby Judyta, prorokini Anna, kobieta ofiarująca swój „wdowi grosz”, czy wreszcie Najświętsza Maryja Panna, służąca Chrystusowi i wspólnocie Kościoła w stanie wdowieństwa.

Reklama

Podczas obrzędu Hanna otrzymała krzyż i księgę Liturgii Godzin jako znaki konsekrowanego wdowieństwa. Na zakończenie uroczystości powiedziała, że modląc się za zmarłego męża, a jednocześnie oddając swoje życie Bogu w nowy sposób, pragnie jedynie zbawienia dusz.

Niech radość bijąca z twarzy Hanny stale jej towarzyszy w codziennej służbie, już nie tylko dla jej rodziny, bo konsekrowana wdowa przez fakt zaślubin z Bogiem poszerza swoje serce, by objąć nim całą parafię i wszystkich ludzi, do których Pan ją pośle jako świadka swej miłości i obecności w świecie. Ufamy, że przykład Hanny pociągnie inne wdowy, a pasterzom bardziej uświadomi potrzebę duszpasterstwa wdów i wdowców.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-14 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W modlitewnym darze dla Kościoła i świata

Przemysław Awdankiewicz

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst