Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Zadłużenie czynszowe

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 51

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co zrobić, gdy zalegamy z płatnościami za czynsz?

Odpowiedź eksperta
Zadłużenie czynszowe dotyczy coraz większej liczby mieszkańców lokali komunalnych lub wspólnot mieszkaniowych. Ściganie za długi czynszowe może zostać wszczęte dopiero w przypadku 3-miesięcznego zadłużenia. Przed podjęciem takiego działania administrator budynku wzywa windykatora, którego zadaniem jest sprawdzenie, dlaczego dłużnik nie może płacić czynszu, oraz znalezienie rozwiązania. Spółdzielnia mieszkaniowa może windykować zadłużenie samodzielnie lub sprzedać wierzytelności tzw. wierzycielowi wtórnemu, którym mogą być firma windykacyjna, fundusz inwestycyjny czy fundusz sekurytyzacyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zanim jednak dojdzie do windykacji, lokator będzie otrzymywał od spółdzielni kilkukrotne wezwania do zapłaty. Po kolejnych miesiącach zadłużony lokator otrzyma pismo informujące o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu z tytułu zaległości, a ostatnim etapem będzie wypowiedzenie umowy i skierowanie sprawy do sądu (zarówno o zapłatę zaległych opłat, jak i o eksmisję).

Egzekucją należności od lokatora zajmuje się komornik, który w pierwszej kolejności zajmuje konto, potem wynagrodzenie, a na końcu – składniki majątku. Warto pamiętać, że właściciel mieszkania ma prawo dokonać zastawu na mieniu dłużnika, które znajduje się w lokalu. W tym przypadku istnieją jednak wyjątki, bo przepisy wykluczają zajmowanie przedmiotów niezbędnych do pracy, nauki, wykorzystywanych w codziennym użytku.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości umożliwiają odpracowanie długu, co jest rozwiązaniem lepszym aniżeli proces sądowy lub eksmisja. Często zgodę na odpracowanie można uzyskać dopiero wtedy, gdy zadeklarujemy wznowienie regularnych opłat po odpracowaniu zaległości. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do administratora budynku; po omówieniu zakresu prac podpisuje się umowę. To rozwiązanie dla osób w trudnej sytuacji życiowej; zwłaszcza w przypadku lokatorów, którzy nie mogą odpracować czynszu, możliwe jest dopuszczenie do tego zadania kogoś w zastępstwie, np. z rodziny.

Reklama

Z osobą, która chce odpracować zadłużenie, podpisuje się umowę-zlecenie lub umowę o dzieło po wcześniejszym podpisaniu zgody na tzw. świadczenie niepieniężne. Osoba taka nie otrzymuje bowiem wynagrodzenia w gotówce. Całość wynagrodzenia jest odliczana od zaległości czynszowej tej osoby.

Ponieważ odpracowanie długu to świadczenie niepieniężne, nie jest traktowane przez urząd skarbowy jako przychód, dlatego nie trzeba go wpisywać do zeznania podatkowego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tak dla Bezpiecznego Kredytu, ale pod warunkiem…

Adobe.Stock

Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział kontynuację programu Bezpieczny Kredyt 2%, który ma ułatwić nabycie pierwszego mieszkania osobom o średnich dochodach. Eksperci branży deweloperskiej dostrzegają zalety tego rozwiązania i konieczność jego kontynuacji, ale pod pewnymi warunkami.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku