Reklama

Wiadomości

Gdy głód zagląda w oczy

Paczka dla Wenezueli – dystrybucja pomocy

Caritas Polska

Paczka dla Wenezueli – dystrybucja pomocy

Z pogrążonej w kryzysie ekonomicznym Wenezueli emigruje coraz więcej ludzi. Z pomocą im przychodzi Caritas Polska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poza granicami swego kraju żyje już ponad 5,6 mln Wenezuelczyków. Według szacunków UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców), w tym roku ich liczba może sięgnąć 8,9 mln. Najwięcej uciekinierów wybiera Kolumbię, dla której wyżywienie ogromnej rzeszy migrantów jest poważnym problemem. Od 2020 r. Caritas Polska wraz z Jeronimo Martins Kolumbia i Cáritas Colombiana pomagają wenezuelskim migrantom w Kolumbii i najuboższym Kolumbijczykom z przygranicznego regionu Norte de Santander. W poprzednich latach pomoc polegała głównie na przekazywaniu paczek żywnościowych i artykułów higienicznych; w ubiegłym roku było nią objętych ponad tysiąc rodzin (łącznie blisko 5,3 tys. osób).

Paczki i vouchery

W tym roku z pomocy skorzysta dwukrotnie więcej potrzebujących, rozszerzony zostanie też jej zasięg terytorialny.– Obok regionu Norte de Santander dystrybucje obejmą też region Bogoty i Soachy. Wsparcie dotrze do 2192 rodzin – to blisko 11 tys. osób. W pierwszej kolejności skorzystają z niego rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby starsze i dzieci poniżej 18. roku życia – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, kierownik Działu Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej Caritas Polska. – Pojawi się nowa forma wsparcia; paczki żywnościowe nadal będą rozdawane w regionie przygranicznym, a w Bogocie będą wydawane vouchery elektroniczne na zakup produktów w sklepach Jeronimo Martins, po trzy na rodzinę objętą programem – dodaje. Uzupełnieniem pomocy materialnej będą zajęcia edukacyjne dotyczące m.in. profilaktyki chorób zakaźnych, w tym COVID-19.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zjeść trzy razy dziennie

W Kolumbii przebywa jedna trzecia spośród osób, które opuściły Wenezuelę – to już ponad 1,8 mln ludzi. Większość nie ma perspektyw na powrót do domu w najbliższej przyszłości. – Mieszkam z rodziną w Kolumbii już 4 lata. Najpierw przyjechał mąż, później ja z czwórką dzieci. Tutaj przynajmniej możemy zjeść trzy posiłki dziennie, w Wenezueli nie mogliśmy sobie na to pozwolić – opowiada Leini Gonzalez z wenezuelskiego stanu Carabobo, która obecnie mieszka w regionie Norte de Santander. Warunki w Kolumbii nie są aż tak dramatyczne, ale żyjącym tu Wenezuelczykom nie jest łatwo. – Paczka z żywnością i środkami higienicznymi, którą otrzymałam od Caritas, była dla nas dużym wsparciem. Zazwyczaj kupujemy tylko niezbędne produkty, bo na więcej nas nie stać – przyznaje Leini. – Teraz moje dzieci są szczęśliwe, mamy mleko, owsiankę, a nawet czekoladę!

Reklama

Myśleć o przyszłości

– Nasze wsparcie dla takich rodzin ma wprawdzie doraźny charakter, ale odciąża ich budżety, daje im poczucie stabilizacji i pozwala się skupić na myśleniu o przyszłości – podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Dlatego jesteśmy wdzięczni naszym partnerom i darczyńcom, dzięki którym możemy w tym roku podwoić skalę pomocy w tym regionie świata. Wartość naszego projektu adresowanego do migrantów z Wenezueli wzrasta z 200 tys. do 400 tys. euro, przy czym Caritas Polska bierze na siebie połowę tych kosztów; drugą połowę pokrywa Jeronimo Martins Kolumbia.Kryzys w Wenezueli trwa od 2014 r. Doprowadziły do niego upadek nieefektywnego modelu gospodarczego i zawirowania na rynku ropy, której złoża są największym bogactwem kraju. Wenezuelczycy zmagają się z takimi problemami jak: hiperinflacja, poważne niedobory żywności i innych produktów, zapaść systemów opieki zdrowotnej i edukacji, przerwy w dostawie elektryczności i wody. Tysiące rodzin, które w tej sytuacji decydują się na opuszczenie ojczyzny, poza jej granicami również są zdane na pomoc społeczności międzynarodowej.

Jak możemy pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie: caritas.pl/wenezuela ,
• wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: WENEZUELA),
• wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-14 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcą łowić

Wolontariusze segregują przekazane ubrania

Archiwum zespołu charytatywnego Caritas

Wolontariusze segregują przekazane ubrania

Prawdziwa pomoc jest wtedy, gdy zaczyna nam być niewygodnie, brakuje czasu, chęci, zapału – mówi Joanna Całko.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj