Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siła w mediach

Ksiądz dr Krzysztof Łuszczek, odpowiedzialny za media w naszej archidiecezji poinformował, że na ukończeniu są starania, aby telewizja ewangelizacyjna mogła również docierać do naszych wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Media niosą ze sobą niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie wnętrze, jego przeżycia, uczucia i podejmowane decyzje. Ogromną rolę w tym dziele spełniają media katolickie, które ewangelizują i tworzą wspólnotę serc i dusz wielbiących Boga.

Przestrzeń ewangelizacyjna

Minione dekady przyniosły duży postęp pod tym względem w krajobrazie naszej Ojczyzny, a niedługo jest szansa, że zostanie on wzbogacony w wymiarze także naszej archidiecezji. Wszyscy znamy Radio Maryja, TV Trwam, katolickie programy w telewizji publicznej, jak chociażby szczecińska Arka, liczne diecezjalne rozgłośnie radiowe, w tym nasze Radio Plus, oraz oczywiście prasę katolicką, w tym nasz Tygodnik Niedziela. Od niedawna w przestrzeni ewangelizacyjnej funkcjonuje również telewizja EWTN, która jeśli wszystkie procedury przebiegną pomyślnie, będzie również odbierana z przekaźnika w Szczecinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina EWTN na świecie i telewizje stowarzyszone są z EWTN Global Catholic Network. EWTN to skrót od Eternal Word Television Network czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa. Dziś stacje zrzeszone docierają do 150 krajów i ponad 300 mln gospodarstw domowych na świecie. Założycielką telewizji była zakonnica, klaryska od Wiecznej Adoracji Matka Angelica, która zaczęła swoją działalność niemal w tym samym czasie, co św. Jan Paweł II. Zaczynała od prowizorycznego studia, zbudowanego naprędce w przyklasztornym garażu. W ciągu 20 lat stworzyła największą telewizję katolicką na świecie, która za pomocą satelity dociera do wszystkich zakątków świata.

Urodziła się w etnicznym getcie, gdzie sklepikarze sąsiadowali z mordercami, a śmierć w porachunkach mafijnych była chlebem powszednim. Trudne dzieciństwo zbudowało w niej mocny charakter i przygotowało do roli odpowiedzialnej za największą na świecie telewizję katolicką. Bezkompromisowa, z poczuciem humoru i umiejętnością łączenia życiowego realizmu z realizmem wiary, zachwycała publiczność.

Reklama

Założenia programowe

W założeniach programowych twórcy mówią: „Łączy nas Jezus. Chrystus w każdym sercu”. Bo życie bez Chrystusa jest życiem pozbawionym sensu. W marcu 2018 r. Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia podpisała umowę o współpracy z EWTN i zapowiedziała uruchomienie do końca tego roku polskiej wersji stacji EWTN Polska. Stacja wystartowała 20 października 2018 r. Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godz. na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z nauką społeczną Kościoła katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promować będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo. Między innymi z adoracji Najświętszego Sakramentu z kaplicy w Niepokalanowie, Mszy św., modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik k. Krakowa, sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe. EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny. Polski zespół tworzą osoby świeckie i duszpasterze, pracownicy i wolontariusze. W większości wraz z rodzinami należą do katolickich wspólnot. Wśród nich są informatycy, dziennikarze, teologowie, kapłani, a nawet dyrygent orkiestry symfonicznej.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: kiedy brakuje prawdy, wiadomość staje się manipulacją

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?