Reklama

Niedziela Kielecka

Odkrywają swoją drogę

Próbowali, jak to jest w Seminarium

T.D.

Próbowali, jak to jest w Seminarium

Rozmawiali o swoim miejscu w życiu, o Bożym głosie w sercu, modlili się i uczyli – i choć krótko, bo tylko przez trzy dni, ale na tyle, by umocnić się na drodze ku kapłaństwu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach weekendu powołaniowego „Zostań klerykiem na weekend” w kieleckim Seminarium spotkało się 17 uczniów i studentów, od 26 do 28 listopada. Popularny projekt służy rozeznaniu powołania u młodych mężczyzn.

Kieleckie Seminarium ma na swym koncie kilkanaście edycji tego wydarzenia, wzięło w nim udział co najmniej kilkaset osób. Te spotkania niekiedy skutkują rozpoczęciem studiów i formacji w WSD – jest kilkanaście takich przypadków. – Ja sam byłam uczestnikiem „weekendu” i mógłbym teraz na spokojnie wskazać co najmniej pięciu obecnych alumnów, którzy brali w nim udział – mówi al. Mateusz Smolarczyk, odpowiedzialny w tym roku za organizację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy przyjechali z różnych parafii diecezji kieleckiej, m.in. z Kielc, Grzymałkowa, Łukowej, Jędrzejowa, Skorzeszyc, Włoszczowy, a nawet z archidiecezji łódzkiej. Mogli doświadczyć życia studenta WSD, włączając się w codzienność klerycką, uczestnicząc w modlitwach, spotkaniach z księżmi profesorami, wykładach czy w sprzątaniu.

Rekolektanci wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Tomasza Siemieńca z dziedziny biblistyki, uczestniczyli w quizie biblijnym („bardzo dobrze wywiązali się z 40 pytań” – mówi ks. Kamil Banasik, odpowiedzialny za powołania w diecezji kieleckiej), spotkali się z ks. Dariuszem Węgrzynem oraz z ks. rektorem Pawłem Tamborem. W czterech grupach rozegrali grę terenową w gmachu seminarium, a modlitwy odbywały się razem ze wspólnotą klerycką. Było to m.in. wprowadzenie do modlitwy brewiarzowej, adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki i medytacje, Msza św., Koronka, czy wigilia I niedzieli Adwentu. Wieczory integracyjne i prace porządkowe w kaplicach przerywały rytm wykładów i modlitwy. Diakon Michał Stępień przygotował także konferencję powołaniową ze świadectwem.

Uczestnicy bardzo dojrzale podeszli do weekendu. 22-letni Jakub Prusiecki jest studentem Politechniki Świętokrzyskiej (z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie). Ma za sobą spotkanie wakacyjne, które dało mu pewne wyobrażenie o życiu za murami Seminarium. – Wtedy myślałem, że znam odpowiedź, ale jednak nie… Przyjechałem jej szukać. Myślę, że Pan Bóg mnie przyprowadził – mówi. – Czy jest niepewność? Oczywiście, pewien lęk jest, to musi być dojrzała decyzja. Jednak w świecie „świeckim” tego lęku czułem znacznie więcej. Niesamowicie dużo daje mi spotkanie z Bogiem w kaplicy św. Stanisława Kostki, zachęcam wszystkich do modlitwy w tej kaplicy – podkreśla.

Reklama

Grzegorz Pacierz to tegoroczny maturzysta z LO im. Józefa Wybickiego, pochodzi z parafii Ducha Świętego w Kielcach. To nie pierwsza jego wizyta w Seminarium, ale pierwszy udział w „weekendzie”. – Seminarium inaczej wygląda od środka, niż ma się wyobrażenie oceniając z zewnątrz. Widać tutaj głębię życia i życie modlitwą. To nie jest ani straszne, ani nie jest stratą czasu, jak niektórzy uważają, to jest budowanie relacji z Bogiem – podkreśla. Zainteresował go wykład biblijny – wprowadzenie, jaką drogę przechodzimy od zapisanego po grecku czy hebrajsku tekstu Biblii ku jego zrozumieniu, kiedy otwieramy polskie tłumaczenie. – Jeśli nie Seminarium, to co? – Nie szukam planu B. Chciałbym być kapłanem, który z Bogiem wychodzi do ludzi – podkreśla.

Życzymy wytrwałości i spełnienia tych marzeń.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-14 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tuchów: kapłani diecezji tarnowskiej modlili się o nowe powołania

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne a także o świętość życia kapłańskiego m.in. takie intencje towarzyszyły pielgrzymce kapłanów diecezji tarnowskiej do Tuchowa. W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, duchowni po raz siódmy przybyli do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...