Reklama

Zdrowie

Miód na przeziębienie

Niedziela Ogólnopolska 50/2021, str. 59

Adobe Stock

Jak skutecznie pozbyć się objawów przeziębienia naturalnymi sposobami? Dobrą sławą od wieków cieszy się stosowanie w tym celu miodu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych potocznie nazywane jest przeziębieniem. Jest to choroba występująca bardzo często, niezależnie od wieku osób, które na nią zapadają. Jej natężenie ma miejsce najczęściej jesienią i na przedwiośniu. Pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy wirusy zaczynają przenikać do nabłonków komórek górnych dróg oddechowych. Organizm broni się przed wirusami za pomocą białych krwinek nazywanych granulocytami obojętnochłonnymi lub neutrofilami. Paradoksalnie nadmiar tych zdrowotnych, obronnych komórek w miejscu zakażenia powoduje powstanie stanu zapalnego, który objawia się w postaci kataru, bólu gardła, dreszczy, łzawienia, bólu stawów i mięśni, bólu głowy i uczucia rozbicia. Objawy te może wywołać ponad dwieście różnych wirusów. Ponieważ nie istnieją żadne skuteczne leki hamujące rozwój wirusów w organizmie, leczenie sprowadza się do maksymalnego złagodzenia przebiegu zakażenia.

Miód od wieków cieszy się sławą wypróbowanego i skutecznego środka do likwidowania objawów przeziębienia. Dobre efekty otrzymuje się przez przyjmowanie samego miodu. Oddziaływanie tej substancji można wzmocnić przez stosowanie jej razem z warzywami, owocami lub roślinami leczniczymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do leczenia przeziębienia nasze babcie stosowały nieco zapomniany dziś sposób, a mianowicie herbatę z kwiatów lipy i owoców maliny z miodem – zwłaszcza lipowym. By przygotować napar, łyżkę stołową wysuszonych owoców maliny oraz łyżkę stołową kwiatów lipy zalewa się dwiema szklankami wrzącej wody, a następnie gotuje pod przykryciem przez mniej więcej 5 min. Po naciągnięciu, odcedzeniu i ostudzeniu w odwarze tym rozpuszcza się dwie łyżki stołowe miodu. Tak przygotowaną herbatę pije się trzy, cztery razy dziennie po pół szklanki. Zażywanie tej mikstury z reguły powoduje pojawienie się potu, z którym wydzielają się też chorobotwórcze toksyny, a organizm wraca do zdrowia. Sam napar z kwiatów lipy czy malin również powoduje pocenie się. Miód jeszcze to intensyfikuje, co w efekcie przyspiesza powrót do zdrowia. Należy jednak pamiętać o tym, by w okresie pocenia się przez 2-3 dni przebywać w domu, najlepiej w łóżku.

Reklama

Miód z mlekiem

Często stosowanym, skutecznym i wypróbowanym sposobem leczenia przeziębienia jest przyjmowanie miodu rozpuszczonego w ciepłym mleku. W tym celu łyżkę miodu – najlepiej lipowego, malinowego lub rzepakowego – rozpuszcza się w 1/2 szklanki mleka i pije trzy, cztery razy dziennie, aż do uzyskania poprawy.

Syrop z miodu i chrzanu

Sok z chrzanu, który uzyskuje się przez wyciśnięcie startego chrzanu, i taką samą ilość miodu miesza się ze sobą i zażywa po jednej łyżeczce trzy razy dziennie bezpośrednio przed jedzeniem.

Miód z sokiem z cytryny

Sok z jednej cytryny miesza się ze 100 g miodu i wypija w całości. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku z cytryny do 800 ml przegotowanej wody, rozpuszczenie w tym roztworze 100 g miodu i picie porcjami w ciągu doby.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-07 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pszczele leki

Adobe.Stock

W produktach pszczelich znajdziemy bezpieczne źródło naturalnych witamin i minerałów, które uodpornią nasz organizm.

Więcej ...

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Więcej ...

Francuscy biskupi w Watykanie: potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie

2024-05-23 17:14

Episkopat News

Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia - powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie. Rozmawiano o forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona eutanazji oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...