Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Odpustowa gęsina

Obraz świętego zawsze umieszczany był na wschodniej ścianie kościołów

Archiwum prywatne

Obraz świętego zawsze umieszczany był na wschodniej ścianie kościołów

Corocznie w Zagórzycach miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich wraz z sołtysem i druhami Ochotniczej Straży Pożarnej organizują uroczystość pod znaną w powiecie łobeskim nazwą Gęsina Świętego Marcina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwa obchodów i ich charakter jest nieprzypadkowy, a związany ściśle z patronem miejscowego kościoła – św. Marcinem biskupem z Tours.

W latach 1844-45 w Saagen (Zagórzyce) powstał niewielki kościół neoromański o charakterze ewangelickim, który aż do końca II wojny światowej pozostawał w rękach niemieckich. Ludność polska, przybywająca na te ziemie już w pierwszych powojennych miesiącach, od wieków wyznawała katolicyzm. Stąd już 11 listopada 1945 r. uroczyście poświęcono miejscowy kościół w obrządku rzymskokatolickim, a jego patronem stał się św. Marcin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O św. Marcinie słów kilka

Przypomnijmy w tym miejscu, kim był św. Marcin. To rycerz, który wg najbardziej znanej legendy, żył w IV wieku w Panonii, na terenie dzisiejszych Wegier. Najbardziej znany jest wizerunek rycerza na koniu, wspomagającego klęczącego przed nim żebraka. Wobec nędzy napotkanego, św. Marcin miał odciąć mieczem połowę swego płaszcza i razem z sakiewką pieniędzy przekazał ciepłe okrycie nieszczęśnikowi. Ów biedak miał wówczas przemienić się w postać Jezusa Chrystusa, co skłoniło Marcina do przejścia w stan duchowny. I tak około 371 r. św. Marcin został wybrany biskupem Tours. Uważał jednak, iż nie jest godzien tak zaszczytnego tytułu, dlatego ukrył się przed posłańcami w komórce z drobiem. Jednak jego obecność zdradziło gęgające ptactwo i szczęśliwa nowina została mu przekazana. Stąd atrybutem świętego stała się świętomarcińska gęś.

Geneza Gęsiny

Reklama

Pierwszą Gęsinę zorganizowano jeszcze w 2013 r., właśnie w ramach odpustu na św. Marcina. Nabożeństwo odprawił wówczas ks. Jerzy Tyrpa.

Ponieważ uroczystości odbywają się 11 listopada, mają podniosły i patriotyczny charakter. Po wejściu do świetlicy OSP wszyscy uczestnicy obchodów wykonują hymn państwowy i znane każdemu Polakowi narodowe pieśni patriotyczne. W dalszej części uroczystości zaproszeni goście mogą uczestniczyć we wspaniałej biesiadzie, czyli w uczcie kulinarnej okraszonej śpiewaniem pieśni ludowych i występami zespołu folklorystycznego (rekrutującego się z członkiń miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich) przedstawiającego co roku inny obrzęd ludowy (opowieść o św. Marcinie, rwanie pierza, oczepiny, kiszenie kapusty, czy pieczenie chleba).

– Najpierw taki obrzęd przedstawiamy na Gęsinie, a później to samo inscenizujemy na Babie Wielkanocnej – wyjaśnia sołtys Anna Wiśniewska. Gęsina szybko zdobyła sobie wyjątkowe uznanie, gdyż corocznie na uroczystości odpustowe do Zagórzyc licznie zjeżdżają znamienici goście. Wśród nich wymienić należy władze starostwa powiatowego i gminy Łobez, radnych wspomnianych organów, członkinie zaprzyjaźnionych kół gospodyń wiejskich (np. z Zajezierza) a także mieszkańców Zagórzyc i sąsiadujących wsi. Szczególną wagę dla organizatorów mają duchowni celebrujący nabożeństwo odpustowe, w tym ks. proboszcz parafii Zajezierze – Stanisław Rosół, a także zaprzyjaźniony ze środowiskiem zagórzyckim – ks. Paweł Górzyński. W tym roku na zaproszenie ks. proboszcza Stanisława, Sumie odpustowej przewodniczył ks. Tomasz Szugalski, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież o św. Marcinie z Tours: ojciec ubogich

„Św. Marcina słusznie i zasłużenie można nazwać ojcem ubogich” – pisze papież w liście do kard. Dominika Duki OP, arcybiskupa stolicy Czech. Ojciec Święty mianował go swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 1700-lecia urodzin przyszłego biskupa Tours we Francji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...