Reklama

Niedziela Lubelska

Czas słuchania

Każdy głos jest na wagę złota

Ks. Marek Kuś

Każdy głos jest na wagę złota

Do historii przeszła pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po uroczystej inauguracji, jaka miała miejsce we wrześniu w archikatedrze lubelskiej, rozpoczęły się obrady plenarne. 13 listopada w auli Domu Nadziei Caritas zgromadziło się ponad 200 zaprzysiężonych członków, którzy podjęli dyskusję nad aktualną sytuacją w Kościele w Lublinie. Pierwsza sesja poświęcona była tematom dyskutowanym przez komisje „Duchowość i posługa kapłana” oraz „Kościół w dialogu z kulturą”. – Jesteśmy na etapie wielkiego słuchania. Robimy to, do czego zachęca nas papież Franciszek: uważnie słuchamy – powiedział abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej.

Kościół i kultura

Prezentując wyniki pracy komisji ds. dialogu z kulturą, ks. Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, zwrócił uwagę, że „gdy Kościół rozważa temat kultury, zawsze w centrum refleksji stawia człowieka”. – Kultura jest sposobem wyrażania siebie. Rzeczywistość kultury i jej fenomen obejmuje całe środowisko życia. Kodem kulturowym w Kościele jest Biblia. Gdy dziś zastanawiamy się nad znaczeniem kultury, mamy świadomość, że Kościół traci rolę jedynego edukatora kultury w społeczeństwie. Mamy wielki pluralizm kulturowy i musimy się w nim odnaleźć jako wspólnota – powiedział. Jak podkreślił, „kultura jako twórcze zaangażowanie się człowieka nie może być ignorowana przez katolików”. Przewodniczący zwrócił uwagę na obecność Kościoła w mediach, która powinna wyróżniać się ewangelizacją oraz profesjonalnym działaniem świeckich i duchownych. Komisja wskazała także na obecność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest bogactwem lokalnego Kościoła; wśród postulatów znalazło się ożywienie współpracy między uczelnią a parafiami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tęsknota za dobrym pasterzem

Komisja duchowości, która pracowała pod kierunkiem ks. Arkadiusza Paśnika, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, omawiając wyniki ankiety przeprowadzonej wśród księży i wiernych wskazała na tęsknotę za kapłanem wypełniającym swoje powołanie na wzór Jezusa Dobrego Pasterza. Podkreślone zostało, że kapłan winien być przewodnikiem duchowym, który prowadzi ludzi do Chrystusa przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. Przypomniane zostały słowa papieża Benedykta XVI: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”. Ponadto przywołana została pamięć o minionych pokoleniach kapłanów, którzy w latach zniewolenia trwali przy Bogu i Ojczyźnie, jak i wyrażona troska o przyszłe pokolenia duchownych. Jak zapisano w projekcie dokumentu, „należy wspierać i podejmować inicjatywy, które mogłyby przyczynić do tego, aby młodzi ludzie także w dzisiejszych trudnych czasach usłyszeli głos wołającego Chrystusa i mieli odwagę pójść za Nim”.

W czasie trwania III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się sześć sesji plenarnych. Materiał do dyskusji dostarczają komisje synodalne, które pracują w oparciu o wyniki ankiet opracowanych na poziomie zespołów parafialnych i dekanalnych. Jak sumuje ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu, w prace zaangażowanych jest ok. 5 tys. osób. Kolejne obrady, podejmujące tematy rodziny, młodzieży, ewangelizacji i katechezy, odbędą się wiosną przyszłego roku. Synod potrwa jeszcze ok. dwóch lat; zakończy się przyjęciem dokumentu wyznaczającego kierunki duszpasterstwa w archidiecezji lubelskiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co mogę wrzucić do skarbony tego synodu?

Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy synod w całym Kościele. Zostaliśmy zaproszeni wszyscy, aby wziąć w nim udział i wrzucić do skarbca Kościoła coś od siebie.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Bp Marek Mendyk w Nowej Rudzie. Trzymajcie się blisko Jezusa

2024-05-06 20:00
Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

Marek Krukowski

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

W liturgiczne wspomnienie świętych apostołów Filipa i Jakuba w kościele parafialnym św. Mikołaja, biskup świdnicki zachęcał do naśladowania Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?