Reklama

Niedziela w Warszawie

Podziel się życiem

Miejskie akcje oddawania krwi edukują postronnych i promują postawę altruizmu społecznego

www.rckik.pl

Miejskie akcje oddawania krwi edukują postronnych i promują postawę altruizmu społecznego

Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej – powiedział św. Jan Paweł II 14 czerwca 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze 2-3 dekady temu zostanie honorowym krwiodawcą dawało publiczny prestiż. Dziś ta piękna postawa jest trochę marginalizowana. Zarówno w społecznym odbiorze, jak i wśród naszych indywidualnych wyborów. Chcąc zrobić dobry uczynek, preferujemy różne formy wolontariatu lub wsparcie finansowe osób i instytucji. Zapominamy o tym, że krwi nie da się wyprodukować, ani zastąpić, a jest potrzebna każdego dnia. Krew to dar życia – niby oczywistość, a jednak wielu z nas wciąż traktuje to hasło jak abstrakcję. Lecz rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Wczorajszy honorowy krwiodawca może dziś, np. na skutek wypadku, sam potrzebować krwi.

Krwiodawstwo w czasie zarazy

To już stała tendencja, że w sezonie wakacyjnym brakuje dawców krwi. Nie inaczej było także i w tym roku. Problem wydaje się jednak być bardziej dotkliwy niż w ubiegłych latach, ponieważ ze względu na epidemię COVID-19 na kilkanaście miesięcy wstrzymano wiele planowych zabiegów… Teraz gdy sytuacja normalizuje się, a chorzy mogą wreszcie liczyć na niezbędne interwencje medyczne, krew jest jeszcze bardziej potrzebna. Niestety dawców nie przybywa. Wciąż wiele osób boi się zakażenia, zaś ci, którzy są ozdrowieńcami, nie bardzo wiedzą, czy mogą w sposób bezpieczny podzielić się swoją krwią. Tymczasem – jak zauważa Edyta Ułasiewicz, lekarz transfuzjolog Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie – osoby, które przebyły infekcję, mogą oddać krew już 14 dni po zakończeniu izolacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by honorowymi dawcami stali się również ludzie, którzy przyjęli szczepionkę. Okres, w jakim można to zrobić, jest zależny od rodzaju preparatu. W przypadku przyjęcia szczepionki Pfizera krew można oddać już po upływie 48 godzin od zabiegu; dla produktu Astra Zeneca czas, jaki musi upłynąć od podania preparatu, to 14 dni. Szczegółowe instrukcje względem ograniczeń dla potencjalnych dawców, znajdziemy na stronie RCKiK pod adresem: https://www.rckik-warszawa.com.pl/kto-nie-moze-oddac-krwi .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Autentyczny altruizm

– W przypadku promowania honorowego krwiodawstwa niezwykle istotne jest uświadamianie znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Człowiek jest jedynym źródłem tego leku, dla pacjentów, którzy jej potrzebują lub mogą potrzebować, a może być to każdy z nas. Bardzo ważną rolę w idei propagowania bezinteresownego oddawania krwi pełni najbliższe otoczenie, często to właśnie przyjaciele, którzy oddają krew zachęcają nas do takich działań. I jest to niezaprzeczalnie propagowanie dobrej altruistycznej postawy społecznej – stwierdza Edyta Ułasiewicz.

Warto pamiętać, że krew ma datę ważności, dlatego istotne jest by dawcy zgłaszali się regularnie, bez względu na to, jaką grupą krwi dysponują. Z użytecznego punktu widzenia, najbardziej potrzebna jest: 0 RhD, gdyż przy braku krwi odpowiedniej grupy, może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi.

Wyzwanie promocji honorowego krwiodawstwa, wzięły na siebie niektóre parafie – w tym dwie w Grodzisku Mazowieckim. 4 września w parafii św. Anny zebrano 4950 litrów krwi.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-05 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podaruj krew w wakacje! - apel Caritas

BOŻENA SZTAJNER

Caritas apeluje o dar serca dla chorych a przede wszystkim dla ofiar wypadków - oddawanie krwi podczas wakacji.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli