Reklama

Kultura

Leszek Mądzik o mistyce codzienności na Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W naszych czasach jest coraz większa tęsknota za ciszą”. - mówił Leszek Mądzik, znany scenograf, reżyser, malarz, fotograf, dyrektor teatru, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, który był 2 maja gościem 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie.

Spotkanie z Leszkiem Mądzikiem w Sali widowiskowej Zespołu Poklasztornego Parafii św. Zygmunta poprowadził Roman Wyborski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Gaude Mater: Leszek Mądzik

Opowiadając o swojej twórczości Leszek Mądzik podkreślił, że „każdy spektakl powinien mówić o jego autorze” i wskazał na znaczenie „mistyki codzienności, która jest stałym elementem życia ludzkiego”. Twórca przywołał takie pojęcia obecne w mistyce chrześcijańskiej jak: noc i światło. - Ja czuję się bardzo dobrze w przestrzeni nocy. Również widzę ile można wydobyć emocji z fenomenu światła - wspominał Mądzik.

Reklama

„Boję się presji czasu. To co jest wokół nas, wszelka elektronika, komórki, billboardy, wielkie święcące reklamy steruje nas w myśleniu, wypiera nasze myślenie”. - kontynuował Mądzik.

Mówiąc o scenie plastycznej znany twórca zaznaczył, że „scenografia może być teatrem”. - Nie zawsze jest ważna literackość, ale to co wyzwolimy z wnętrza, z emocji. - podkreślił twórca i wyznał, że „czas to jest największa tajemnica”.

„Bardzo ważne jest dla mnie w danym temacie, który podejmuję wydobycie prawdy”. - kontynuował Leszek Mądzik i dodał, że „teatr jest tęsknotą za uzupełnieniem braku, jest dążeniem za czymś”.

Mówiąc o niektórych swoich realizacjach Mądzik wskazał na „charakter modlitewny spektaklu” i wyznał, że jego teatr mógł powstać jedynie w przestrzeni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który wówczas był „pewną enklawą myślenia, był wierny pewnym ideałom”.

Prof. Leszek Mądzik związany jest ze środowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od lat 60., od czasów studenckich. W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, w ramach której był autorem piętnastu spektakli. Twórca zrealizował takie spektakle jak m. in. Ecce homo (1970), który pierwotnie nosił nazwę „Życie ukrzyżowane”, ale został zawieszony przez cenzurę komunistyczną, Wieczerza (1972), Ikar (1974), Zielnik (1978), Brzeg (1983), Wrota (1989), Tchnienie (1992), Szczelina (1994), Kir (1997), Odchodzi (2003) i Bruzda (2005). Jego teatr brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia, np. nagroda krytyków za Wilgoć na festiwalu w Kairze; nagroda za reżyserię, scenografię i technikę teatralną za Zielnik na festiwalu w Japonii; nagroda specjalna na Festiwalu Teatralnym w USA; wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii Praskie Quadriennale w Pradze. Autor wielu scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze, Poznaniu. Odznaczony, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał również wyróżnieniem specjalne „Totus” oraz w 2014 roku papieski Krzyża Zasługi „Pro Ecclesia et pontifice”. Leszek Mądzik jest autorem plakatu tegorocznej edycji Festiwalu „Gaude Mater”.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-02 21:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piękno w brzydocie świata

Ks. Mariusz Frukacz

Więcej ...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

2024-05-27 15:15
Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Kościół

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania