Reklama

Edytorial

Edytorial

Kwestia wrażliwości

Archiwum

Kościół od dekad wydeptuje latem ścieżki do turystów i letników, zjawiając się często tam, gdzie się go najmniej spodziewamy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje, naszym zdaniem, nie zwalniają od pisania na poważne tematy, bo rzeczywistość z całym jej skomplikowaniem nie bierze, niestety, urlopów. Zapewne podobne zdanie miał papież Franciszek, który uznał, że seniorzy są wciąż mało doceniani w społeczeństwie, że powinni mieć swój własny dzień w kościelnym kalendarzu – i tak oto w środku kanikuły po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Dziadków i Osób Starszych Wiekiem. Najnowszy numer zaczynamy więc od szukania odpowiedzi na pytanie: kim są dziadkowie w XXI wieku? Czy nadal uważa się ich w Polsce za dobro narodowe? Co stanowi o ich nieprzemijającej wartości, której nawet pandemia nie dała rady – na szczęście...

Polakom – jeśli wierzyć badaniom – najbardziej zależy na rodzinie. Skąd zatem bierze się ponad 40% małżeństw, które co roku decydują się na rozwód? Problem jest na tyle powszechny, że powstał nawet cały okołorozwodowy przemysł, z rzeszą terapeutów, mediatorów oraz prawników specjalizujących się w sprawnym rozwiązywaniu tego, co Bóg związał. Tymczasem Kościół katolicki nieustannie rozwodom mówi „nie”. Niektórzy nie rozumieją, dlaczego nie idzie z duchem czasów, innym warto przypomnieć, skąd bierze się ten upór – zapraszamy więc na str. 14, na której ks. Andrzej Cieślik tłumaczy tę kwestię od podstaw, jasno i klarownie...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy współczesność naprawdę nie sprzyja wierności, miłości i oddaniu? Skoro tak wielu związkom nie udaje się przetrwać, może więc warto szukać rozwiązań i podpowiedzi wśród ludzi, którzy wiodą szczęśliwe życie? Historia państwa Witeckich dowodzi, że można być ze sobą przez wiele lat i stworzyć – mimo przeciwności losu – udaną rodzinę. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o sile zawierzenia Bogu, o determinacji i nadziei. Myślę, że dzieje rodziny Witeckich powinny stać się inspiracją dla wszystkich, którym życie się komplikuje, którzy utknęli w impasie i szukają dróg wyjścia (str. 50-51).

Reklama

Zaglądamy też na salony: pytamy amerykanistę – prof. Grzegorza Górskiego, co się właściwie dzieje w Ameryce. I na ile niepokojące decyzje nowego prezydenta USA przełożą się na nasze kontakty z tym mocarstwem. Coraz częściej pojawiają się też opinie, że nadchodzi kres amerykańskiej hegemonii i miejsce USA niebawem zajmą Chiny. Swoją drogą, skąd się wziął ten niewątpliwy sukces – już nie tylko gospodarczy – Państwa środka? ( str. 46). A skoro jesteśmy przy Azji, a olimpiada w Tokio tuż-tuż, poprosiliśmy o rozmowę szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego – oczywiście, interesuje nas przede wszystkim, jakie mamy szanse na medale.

Katolik na wakacjach wręcz prowokuje do zadania pytania: czy urlop oznacza wolne także od niedzielnej Eucharystii? Wiadomo, że dla jednych tak, dla innych nie. Podczas niedawnej eskapady na południe Polski zdumiała mnie liczba turystów, którzy pchając rowery lub schodząc prosto z górskich szlaków, szli jak po sznurku na Mszę św. Usłyszałam, jak młody flisak rzucił do starego, że na dziś koniec roboty, bo „trza na piątą do kościoła iść”... Kościół od dekad wydeptuje latem ścieżki do turystów i letników, zjawiając się często tam, gdzie się go najmniej spodziewamy. Ten rodzaj wakacyjnej ewangelizacji ma coraz ciekawsze odsłony, rodzi się coraz więcej pomysłów wartych uwagi i opisania, co niniejszym czynimy. Może warto wiedzieć, że wakacyjne aktywności katolików nie kończą się na uczestnictwie w pieszych pielgrzymkach.

Zachęcona wakacyjnym cyklem Niedzieli, by wybrać się na nietypowe szlaki, pojechałam przed siebie. W tym numerze zachwalamy Prostyń na Podlasiu, ale w Polsce takich urokliwych miejsc jest bez liku. Przychodzi mi do głowy myśl, że piękno często jest na wyciągnięcie ręki. Niedrogie, nieskomplikowane, proste w obsłudze – wymaga jedynie odrobiny wrażliwości. I tego czegoś, co czasem jest arcytrudne do osiągnięcia – zwyczajnej chęci, potrzeby obcowania z pięknem, tym w krajobrazie, architekturze, a bywa, że i w drugim człowieku.

Dobrego lata Państwu życzę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-14 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śpiący nie spali

Niedziela warszawska 3/2017

Artur Stelmasiak

Archiwum prywatne

Artur Stelmasiak

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie