Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wychowywać w katolickim duchu

Karol Porwich/Niedziela

W niedalekiej przyszłości może zabraknąć nauczycieli religii, którzy w przedszkolach i szkołach głoszą Dobrą Nowinę kolejnym pokoleniom naszych diecezjan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych katechizacją objęto 80,08% uczniów, w szkołach podstawowych bez oddziałów przedszkolnych – 96,36%, w liceach ogólnokształcących – 59,71% uczniów, w technikach – 62,18%, w szkołach branżowych I stopnia – 53,27%, natomiast w szkołach specjalnych – 76,94%. W naszej diecezji katechizuje ogółem 391 nauczycieli religii: księży diecezjalnych – 104, zakonników – 11, tyle samo sióstr zakonnych oraz 265 katechetów świeckich.

– Niestety, w ciągu najbliższych pięciu lat przeszło 50% katechetów świeckich osiągnie wiek emerytalny, dlatego tak ważna jest modlitwa nie tylko o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, ale również katechetyczne, by nigdy nie zabrakło katechetów, którzy na zajęciach w przedszkolach i lekcjach w szkołach będą głosić Dobrą Nowinę i wychowywać w katolickim duchu kolejne pokolenia naszych diecezjan – wyjaśnia ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwalifikacje do nauczania religii można zdobyć na wydziałach teologicznych w wielu miejscach. Przykładowo Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach planuje otwarcie kolejnej edycji Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych oraz Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej. Słuchaczami studiów mogą zostać nauczyciele wszystkich przedmiotów szkolnych posiadający wykształcenie magisterskie wraz z przygotowaniem pedagogicznym. Absolwenci czterosemestralnych Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych uzyskają kwalifikacje do nauczania religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach, a absolwenci dwusemestralnych Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej – do nauczania religii w przedszkolach. Studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zostaną uruchomione od października 2021 r.

Reklama

Należy podkreślić, że zdalne nauczanie w szkołach w czasie pandemii pozwoliło odkryć bogactwo narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych, których wykorzystanie było niezbędne w celu prowadzenia procesu dydaktycznego. – Nauczanie religii również wymagało od nauczycieli katechetów posługiwania się nimi. Poza stronami prowadzonymi przez wydawców podręczników do religii, nie brakowało w sieci serwisów, blogów czy kanałów katechetycznych ukazujących bogactwo metodyczne i kreatywność katechetów, które były wsparciem w organizacji kształcenia na odległość. Nauczyciele religii wykorzystywali kanały komunikacji z uczniami, jak: poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, chmura, komunikatory oraz media społecznościowe. Katecheci chętnie sięgali również po narzędzia pozwalające opracować i przekazać treści szkolnego nauczania religii: Wordwall, Ekreda, LearningApps, Scholaris czy Ninateka. Nauczyciele religii w procesie zdalnego nauczania tworzyli również własne zasoby edukacyjne. Najważniejsze narzędzie to smartfon z podstawowym, dostarczonym przez producenta zestawem aplikacji. Ważną rolę w zdalnym nauczaniu religii odegrały również strony internetowe zawierające pomoce dydaktyczne dla katechetów – podkreśla ks. Borda.

– Priorytetem dla nas pozostają rozpoczęte starania nad wprowadzeniem obowiązkowego przedmiotu religia/etyka z możliwością wyboru pomiędzy etyką a religią. Nauczyciele religii będą mogli uczyć etyki tylko po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Należy uczynić wszystko, aby lekcja religii przyciągała uczniów, zachęcała do pogłębiania wiary, była atrakcyjną propozycją edukacyjną w konkurencji z etyką.

Podziel się cytatem

Zostają zawieszone starania nad wprowadzeniem egzaminu maturalnego z lekcji religii. Temat egzaminu zostanie ponownie poddany refleksji po wprowadzeniu obowiązkowego przedmiotu religia/etyka, kiedy pojawią się zapewne nowe wyzwania wobec lekcji religii. Zostaje zachowany obecny model katechizacji z dwugodzinną lekcją religii w szkole i katechezą sakramentalną w parafii – podsumowuje dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: aplikacja Effatha24 - z myślą o niesłyszących

Symbol osób niesłyszących.

Wikipedia

Symbol osób niesłyszących.

Powstała aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się językiem migowym. Obok m.in. miganych katechez są także informacje na temat ponad 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać kapłana znającego język migowy.

Więcej ...

Łódź: Znamy zwycięzców XIX Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?