Reklama

Niedziela w Warszawie

Wychowanie do pełni życia

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Archiwum Rodzinne

Skauci Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku. Pierwszy z prawej ks. proboszcz Grzegorz Jankowski

Spotykają się, aby wzrastać w wierze i kształtować swój charakter. Poznajcie Skautów Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy 9 lat temu ks. Grzegorz Jankowski został proboszczem w laseckiej parafii, postanowił zintegrować miejscową młodzież. – Patrzyłem na dzieci, ministrantów i prosiłem: Panie Boże, ześlij mi jakąś formację, która wychowałaby ich w poczuciu odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej – wspomina w rozmowie z Niedzielą.

Niedługo potem do domu rekolekcyjnego przyjechała grupa młodych dziewcząt. Chodziły w mundurach, zachowywały się uprzejmie, a jak spotkały księdza, to zapytały się o Msze św. sprawowane w kościele. – Zachwyciło mnie to! Poprosiłem, aby opowiedziały o Skautach Europy – mówi kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierni zasadom

Kolejnym krokiem podjętym przez proboszcza było spotkanie z osobą odpowiedzialną za skauting w Polsce. Ksiądz Jankowski poprosił o przysłanie do parafii osoby, która poprowadzi grupę. Sam natomiast miał skupić się na formacji duchowej, która w skautingu oznacza „wierność zasadom duchowym, lojalność wobec religii i akceptacja obowiązków, które z niej wynikają”.

historia skautingu zaczęła się na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas angielski generał lord Robert Baden-Powell zauważył, że jeśli młodych obarczy się odpowiedzialnością i zaufaniem, dzieją się cuda. Anglik napisał książkę Skauting dla chłopców, która została w 1911 r. przetłumaczony na polski. Siedemdziesiąt lat później powstał ruch harcerstwa katolickiego, które w 1995 r. dołączyło do rodziny Skautingu Europejskiego.

Okiem rodzica

Inicjatywa podjęta w parafii Matki Bożej Królowej Meksyku zaczęła się rozwijać. Do laseckiej młodzieży dołączały dzieci z okolicznych miejscowości. Dzisiaj spotykają się tu wilczki (8-12 lat), harcerze i harcerki (13-17) oraz wędrowniczki i przewodnicy (od 17. roku życia). Formacja podzielona jest na grupę żeńską i męską.

Formacja skautów opiera się na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość oraz odpowiedzialność za siebie i innych.

Podziel się cytatem

Grupę wilczków prowadzi Agata Kocyan. Jej mama – Marta – przyznaje, że to najlepsza alternatywa spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Poza córką skautami są również trzej młodsi synowie pani Kocyan.

Reklama

– Formacja skautowa jest nam bliska ze względu na troskę o duchowy rozwój młodzieży. Zbiórka, obóz czy służba opierają się tutaj na wartościach chrześcijańskich. Ważne są: wspólna praca, samodzielność, obowiązkowość i odpowiedzialność za siebie i innych. Także obcowanie z przyrodą, przebywanie w lesie ma ogromne znaczenie – opowiada pani Marta i dodaje. – To widać także w czasie pandemii, gdzie z uwagi na ograniczenia młodzi spotykają się w małych grupach, szukając sposobu, by być ze sobą.

Na Euromoocie

Skauci Europy mogą funkcjonować w każdej parafii. Wystarczą chęci, czas i zaangażowanie proboszczów oraz świeckich.

W ocenie młodych ks. Jankowski zaangażował się na maksa. Kiedy byli na Euromoocie – światowym zjeździe kardy skautowej – kapłan razem z młodzieżą chodził po górach nawet po 20 km dziennie. – Ksiądz Grzegorz zamiast powiedzieć, że takie wędrówki są dla niego za trudne, kupił rower i wytrwale trenował przez rok, by wyruszyć z nami na kolejny szlak – opowiada Agata Kocyan.

Czy takie zaangażowanie kapłana to, aby nie za dużo? – To niewiele, patrząc na wartości, które pomagają wzrastać, kształcić i wychowywać młodych ludzi do odpowiedzialnego życia – puentuje ks. Jankowski.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-06 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zawiercie: skauci pomagają w czasie epidemii

Skauci zawierciańscy w akcji

Niedziela TV

Skauci zawierciańscy w akcji

Robią zakupy dla seniorów, dostarczają osobom samotnych ciepłe posiłki, szyją maseczki i wycinają do nich filtry oraz pomagają dzieciom i młodzieży w nauce.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?