Reklama

Duchowość

Kiedy odjeżdża ostatni autobus?

Miłość wyprzedziła wiedzę

Apostołowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek dnia Zmartwychwstania

Eugène Burnand

Apostołowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek dnia Zmartwychwstania

Dla większości z nas przystanek jest miejscem odjazdu, przesiadki, chwilowej obecności. Całe nasze życie składa się z wielu przystanków. Jednym z nich jest Wielki Post. Na ten przystanek Bóg wysyła autobus, abyś mógł podjąć dalszą podróż. Ale to ty decydujesz, czy wsiąść czy zostać. Może jednak warto się zabrać w tę podróż? W podróż bliżej Boga...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bieganie stało się bardzo popularne. Ludzie biegają z różnych powodów: rekreacyjnie, sportowo, wyczynowo. Żyjemy już niemal w ciągłym biegu: spieszymy się do pracy, do dzieci, aby zdążyć gdzieś lub z czymś na czas. Niektóre biegi przeszły do historii, np. bieg maratoński czy „bieg” naszej ojczyzny ku wolności, który trwał ponad 100 lat.

W Ewangelii również jest opisany jeden słynny bieg. Dwaj uczniowie, Piotr i Jan, co sił w nogach biegli do pustego grobu... przy którym już ktoś był. Ktoś słabszy, mniej wysportowany i mniej znany. Uprzedził ich ktoś, kto nie był faworytem. Wiemy, że pierwsze przy grobie były kobiety, a wśród nich Maria Magdalena. Zdobyły najcenniejszą z nagród, którą było objawienie tajemnicy życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można powiedzieć, że w tym biegu ścigały się ze sobą wiedza i miłość. Chrystus uprzedził uczniów o wszystkim, co miało Go spotkać. Znali Jego plan. Wiedzieli, że będzie trudno, ale otrzymali też zapowiedź zwycięstwa. Kiedy jednak nadszedł egzamin, nie umieli wykorzystać swojej wiedzy. Czyżby wiedza, nawet ogromna, nawet objawiona nie była jeszcze tą prawdziwą sztuką życia, którą Biblia nazywa mądrością? Rodzi się więc wiele pytań: czy wiedza to zbyt mało? Dlaczego nieszczęśliwi są ci, którzy szukają tylko jej? Co obok wiedzy, a nawet przed nią, jest potrzebne, aby być szczęśliwym, mądrym człowiekiem?

Reklama

Odpowiedzi na te pytania udzieliły nam kobiety przy grobie Chrystusa. Nie miały wykształcenia mężczyzn ani wiedzy Apostołów – kierowały się sercem. Nie szukały odpowiedzi na pytania, czy Chrystus wygrał czy przegrał, czy Jego plan się powiódł czy triumfowali wrogowie.

Pragnęły tylko jednego: z miłością po raz ostatni usłużyć Temu, który pierwszy je ukochał i podniósł z grzechu. Odpowiedzią na miłość była miłość, a nie wiedza czy powinność. Miłość wyprzedziła wiedzę.

Dlaczego Apostołowie tego nie zrozumieli? Czy byli mniej ukochani? Z pewnością nie jest to dobra odpowiedź. Ich męskie serca jednak bardziej chłonęły wiedzę. I to nie jest problem wyłącznie Apostołów. Można powiedzieć, że im bardziej ludzkość rozbudowuje bank swojej wiedzy, tym większa jest pokusa, aby w nim właśnie gromadzić swój kapitał. Wiedza nie jest wrogiem miłości ani miłość nie chce wyprosić mądrości z naszego życia, jednak to miłość przyprowadziła wiedzę do miejsca Zmartwychwstania. To ona pobiegła wszystko wyjaśnić. Jan Paweł II ujął to słowami: Miłość mi wszystko wyjaśniła.

Nasiąkać wewnętrznym rozumieniem tajemnicy – wtedy się biegnie, aby się z Nim spotkać.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-23 19:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania