Co najmniej 50 tys. wyznawców judaizmu modliło się dziś przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie podczas święta Paschy. Uczestniczyli tam oni w ceremonii, zwanej błogosławieństwem kapłańskim.
Setki męskich potomków po mieczu pierwszego żydowskiego arcykapłana - Aarona, ubranych w tradycyjne tałesy, wyciągając przed siebie ręce pobłogosławiło zebraną rzeszę. Początki tej ceremonii sięgają czasów biblijnych.
Według rabina Ściany Płaczu, Szmuela Rabinowicza, to paschalne zgromadzenie żydów jest robiącym wrażenie świadectwem przywiązania do ostatnich pozostałości Świątyni jerozolimskiej, zburzonej w 70 r. przez Rzymian. Z tej wspaniałej budowli ocalał jedynie mur zachodni, zwany Ścianą Płaczu.
Według policji zgromadziło się pod nią 50 tys. wiernych, jednak według władz rabinicznych było ich tam ponad 75 tys.
Jerozolima: życie wraca do normy, ale brakuje turystów i pielgrzymów
tom/KAI
Monika Książek
Tablica w hali przylotów pokazuje tylko cztery loty. W punkcie kontroli "paszportów zagranicznych", gdzie długie kolejki zwykle wyczerpują cierpliwość podróżnych, czeka tylko dwóch pasażerów, a za nimi w pewnej odległości jeszcze trzech. Każdy, kto podróżuje obecnie do Izraela przez lotnisko Ben-Guriona w Tel Awiwie, zwykle ma pilne zobowiązania biznesowe lub rodzinne, a turystyka lub pielgrzymki zeszły na dalszy plan - czytamy w krótkim reportażu austriackiej agencji katolickiej Kathpress.
Poznań: Rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha
2025-05-24 08:26
msz/KAI
archpoznan.pl
Ksiądz Stanisław Streich
W Poznaniu odbywają się dziś uroczystości beatyfikacyjne ks. Stanisława Streicha. Kapłan został zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Mszy św. , która rozpoczęła się na placu katedralnym w Poznaniu o godz. 11.00, przewodniczy kard. Marcello Semeraro - legat papieża Leona XIV, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Wolontariusze PZC przeszli z Kolegiaty Świętego Krzyża do auli PWT ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa.
– Boże Serce jest otwarte dla każdego – mówią siostry ze Zgromadzeniem Sióstr Bożego Serca Jezusa. To ich założycielka matka Gabriela Klausa w 1905 roku założyła we Wrocławiu Sodalicję Bożego Serca Jezusa, która dała początek Caritasowi w tym mieście.