Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W sieci o Maksymilianie

Na stronie muzeum Auschwitz dostępne są edukacyjne materiały online, m.in. o św. Maksymilianie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na obchody 79. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, 14 sierpnia, złożyły się Msze św. sprawowane w trzech kościołach: św. Maksymiliana w Oświęcimiu z udziałem biskupów, w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu i w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach. Nie było dorocznej Eucharystii przy bloku śmierci na terenie muzeum Auschwitz, a jedynie delegacje udały się do celi św. Maksymiliana i pod ścianę śmierci.

Wspominając męczeńską śmierć o. Kolbego, warto zajrzeć na stronę internetową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie są dostępne edukacyjne materiały związane z historią Polaków w Auschwitz w czasie II wojny światowej, w tym również z historią życia św. Maksymiliana i innych duchownych. Wśród propozycji online znalazły się linki do wystaw, w tym np. odnośniki do wirtualnej wersji wystawy: „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, znajdującej się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, a oprócz tego wykłady i lekcje internetowe przygotowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz prezentacje książek i filmów poświęconych zagadnieniom obozowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedna z lekcji internetowych pt. „Duchowieństwo chrześcijańskie i życie religijne w KL Auschwitz” dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Została poświęcona sylwetkom księży i kleryków, sióstr zakonnych, a także duchownych innych kościołów chrześcijańskich osadzonych przez Niemców w Auschwitz. W niej opisana jest m.in. historia życia późniejszych świętych: o. Maksymiliana i Teresy Benedykty od Krzyża (Edyta Stein).

„Pobyt w Auschwitz był dla duchownych czasem wielkiej próby. O tym, że postępowali zgodnie ze swoim powołaniem, niech świadczy fakt, iż wielu po wojnie zostało uhonorowanych najwyższym wyróżnieniem w Kościele katolickim. Do godności świętego wyniesiony został franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFM Conv), ojciec Maksymilian Maria Kolbe, pierwszy męczennik z Auschwitz i pierwszy Polak uznany świętym w okresie powojennym” – czytamy w materiałach muzeum.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-08-12 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...