Reklama

Świat

Sekretarz Stanu Papieża Franciszka przebywał z wizytą na Białorusi

Od 12 do 15 marca w stolicy Białorusi przebywał najbliższy współpracownik Franciszka, kard. Pietro Parolin. Watykański Sekretarz Stanu spotkał się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, został przyjęty przez zwierzchnika Cerkwi prawosławnej na Białorusi lecz przede wszystim odwiedził miejscową wspólnotę katolicką. O tej szczególnej wizycie rozmawiałem z abpem Mińska Tadeuszem Kondrusiewiczem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Księże Arcybiskupie, zakończyła się wizyta kard. Parolina w Mińsku. Ale chciałbym zacząć naszą rozmowę od wspomnienia wizyty poprzedniego Sekretarza Stanu, kard. Tarcisio Bertone, która miała miejsce 7 lat temu. Jakie były rezultaty tej pierwszej wizyty wysłannika Benedykta XVI?

Abp Tadeusz Kondrusiewicz: - Tamta wizyta była czymś wyjątkowym, gdyż była to pierwsza w historii naszego Kościoła katolickiego wizyta papieskiego Sekretarza Stanu na Białorusi. Wizyta ta przyczyniła się do polepszenia stosunków między Stolicą Apostolską i Białorusią, a jej owoce były różnorodne: przede wszystkim otrzymaliśmy plac pod budowę Nuncjatury Apostolskiej oraz dokonaliśmy rejestracji statutu Akademii Teologicznej w Mińsku. Wizyta kard. Bertone odbiła się wielkim echem również dlatego, że Sekretarz Stanu dużo podróżował po kraju: był w Mińsku, Pińsku i Grodnie, gdzie celebrował Msze św.

- Co ważnego wydarzyło się w Kościele katolickim na Białorusi w ostatnich latach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jak już wspomniałem, zarejestrowaliśmy statuty Akademii Teologicznej, ale i Kolegium Teologicznego. W miarę pomyślnie układa się współpraca między Kościołem a państwem na polu działalności charytatywnej – często jesteśmy zapraszani do udziału w projektach pomocy społecznej. Otrzymaliśmy duży budynek w centrum Mińska, w którym po odbudowie będziemy organizować ośrodek dla dzieci upośledzonych. Chcemy by było tam również przedszkole i szkoła.
Otrzymaliśmy dziesięć placów pod budowę kościołów. Trudno będzie wybudować dziesięć kościołów ze wzgledu na finanse (na razie rozpoczęliśmy budowę pięciu), ale to przede wszystkim są już nasze problemy, a nie państwa. Są też kościoły, które należą do państwa – jak największy kościół Minska pw. św. Szymona i św. Heleny – ale dano nam go bezpłatnie do użytkowania.

- Ilu jest katolików na Białorusi i w samej stolicy, że potrzeba tylu nowych kościołów?

- Na całej Białorusi jest około 1,5 miliona katolików (15% ludności), a w Mińsku są tylko 4 stare kościoły w centrum i 5 kaplic, a w stolicy mieszka ponad 300 tys. katolików. Dlatego musimy budować kościoły w nowych dzielnicach miasta.

Reklama

- Media komentując wizytę watykańskiego Sekretarza Stanu podkreślały, że kard. Parolin pojechał do kraju, który jest rządzony przez człowieka postrzeganego przez UE i Stany Zjednoczone jako “ostatniego dyktatora Europy”. Ostatnio jednak Alaksandr Łukaszenka odzyskał swoją pozycję na scenie światowej polityki, dzięki inicjatywom mediacji w kryzysie ukraińskim – w Mińsku odbywały się negocjacje między Rosją, Ukrainą i UE. Jak te inicjatywy są odbierane przez Kościół?

- Możemy się tylko cieszyć, że dzięki porozumieniom zawartym w Mińsku prawie całkowicie ustały walki i życie zaczęło się normalizować. A przecież to walka bratobójcza. My się cieszymy, że proces pokojowy zaczął się tutaj, u nas. Kościół zachęcał do modlitwy o pokój i ludzie naprawdę się modlili.

- Jaki był cel i program wizyty kard. Parolina?

- Kard. Parolin Franciszka przebywał na Białorusi od 12 do 15 marca na zaproszenie władz państwowych. Spotkał się z prezydentem, premierem, przewodniczącym Parlamentu i ministrem spraw zagranicznych, a w rocznicą wyboru Papieża Franciszka miał spotkanie z dyplomatami. Ciekawe jest to wszyscy politycy mówili Sekretarzowi Stanu, że czekają na Papieża.
Jeżeli chodzi o aspekt kościelny, to kard. Parolin spotkał się z prawosławnym metropolitą mińskim i zasławskim Pawłem, patriarszym egzarchą Białorusi. Egzarcha wyjawił, że rozmowa była poświęcona znaczeniu wartości duchowych i moralnych w świecie; nie podjęto jednak tematu wizyty Papieża.

- A spotkania z katolikami?

- Wizyta Sekretarza Stanu miała również wymiar duszpasterski, co było dla nas bardzo ważne. Kardynał spotkał się z biskupami białoruskimi - za pośrednictwem kard. Parolina również i my zaprosiliśmy Papieża do odwiedzenia naszego kraju. 14 marca wieczorem uczestniczył w spotkaniu z młodzieżą w naszym największym kościele (nigdy nie widziałem tam tylu młodych ludzi, byli jak śledzie w beczce), podczas którego odpowiadał na ich pytania, odprawił Mszę św. a następnie pozostał z wiernymi na adoracji Najświętszego Sakramentu aż po północy. W ostatnim dniu natomiast miał Mszę św. dla dzieci w katedrze – był pod wrażeniem i chyba trochę rozbawiony, bo dzieci śpiewały oraz składały mu życzenia po białorusku i po włosku. Gdziekolwiek Kardynał spotykał naszych wiernych, słyszał ich słowa: “Czekamy na Papieża”, dlatego odjeżdzając powiedział mi, że teraz jego zadaniem będzie przekonanie Franciszka, by odwiedził Białoruś.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-18 19:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy etap agresji

PAP/Piotr Nowak

Więcej ...

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

2024-06-15 08:52
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Dziś w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika komunizmu Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zaproszenie na uroczystości skierowane zostały do całego Episkopatu Polski. Przybędzie wielotysięczna rzesza wiernych.

Więcej ...

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

2024-06-15 18:44

Maciej Orman/Niedziela

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych